„DemoŽumpa si zapsala do deníčků den, kdy velká Amerika zase ukázala zuby." Zdeněk Ondráček bilancuje úder na Sýrii a mluví o možném zániku civilizace

15.04.2018 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR „Den, kdy velká Amerika zase ukázala zuby," takovými slovy hodnotí komunistický poslanec Zdeněk Ondráček noční úder Američanů, Francouzů a Britů proti režimu syrského prezidenta Bašara Assada. „Rusko samozřejmě mohlo reagovat jinak a okamžitě zlikvidovat nosiče raket, ať již ve vzduchu nebo na moři, ale naštěstí se zase prokázala jejich rozvaha a zdrženlivost," hodnotí dále to, že Rusové na úder nereagovali vojensky. Podle Ondráčka je nutné se v souvislosti se Sýrií opět vrátit k jednacímu stolu a diplomacii. „Pokud diplomacie prohraje, je tu válka. Miliony mrtvých a možná i zánik civilizace,“ zvažuje Ondráček možné katastrofické scénáře. Tento fakt by si podle něj měli uvědomit obzvláště ti, kteří disponují jaderným arzenálem.

„DemoŽumpa si zapsala do deníčků den, kdy velká Amerika zase ukázala zuby." Zdeněk Ondráček bilancuje úder na Sýrii a mluví o možném zániku civilizace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Při svém rezignačním projevu označil Zdeněk Ondráček poslance pravého spektra poslanecké sněmovny za demokratickou žumpu
reklama

V noci z pátku na sobotu udeřili Američané spolu s Francouzi a Brity vojensky na režim prezidenta Bašara Assada v Sýrii. Důvodem měl být údajný chemický útok, kterého se měl syrský režim dopustit vůči civilistům. Experti přitom ještě před útokem na syrské cíle varovali – a připouštěla to i americká strana –, že případný úder může přerůst v ozbrojený konflikt nečekaných rozměrů, ve kterém hrozí i použití jaderných zbraní. V Sýrii jsou totiž vojensky přítomni Rusové a mohli by během úderu USA utrpět ztráty, k čemuž nakonec nedošlo. ParlamentníListy.cz se při té příležitosti vyptávaly komunistického poslance Zdeňka Ondráčka, co o situaci soudí. Ondráček o den předtím ostrými slovy odsoudil názory podporující vojenský úder na sociální síti Facebook. 

Vy jste názory podporující možný vojenský úder ze strany Američanů a jejich spojenců na syrský režim prezidenta Bašara Assade poměrně ostře kritizoval na Facebooku. Jak hodnotíte o den poté nečekaný Trumpův vojenský úder?  

Jednoznačně se jedná o akt vojenské agrese vůči suverénnímu státu. Potvrdilo se jen to, co jsem již řekl, a to, že by ti, kteří k takovému úroku vydali rozkaz, měli stanout před mezinárodním tribunálem pro válečné zločiny.

Co říkáte na reakci Rusů? Mohli reagovat jinak? Hovořilo se například o tom, že by Rusové mohli odpovědět vojensky a začít potápět americké lodě, což by zřejmě vedlo k další eskalaci...  

Rusko samozřejmě mohlo reagovat jinak a okamžitě zlikvidovat nosiče raket, ať již ve vzduchu nebo na moři, ale naštěstí se zase prokázala jejich rozvaha a zdrženlivost. Věřím, že jim za to jednou poděkujeme. Možná to je také tím, že o útoku předem věděli a po vyhodnocení, že škody budou jen na majetku, jim nestálo za to reagovat protisilou. Jedná se však jen o spekulace, protože máme jen velmi málo relevantních informací, ale to, že nejsou hlášeny oběti na životech, k tomu vybízí. Trump tedy své opozici dokázal, že je stále ten mezinárodní četník, který reaguje okamžitě, ale dokázal také, že není blázen, který by chtěl přímou vojenskou konfrontaci s rovnocenným soupeřem. Američtí válečníci tedy vyprázdnili sklady, rusofobové jsou v rauši a mnozí z nich prožívají ejakulaci svých emocí, my, odmítači válek a všech agresí, se vztekáme a Damašek a Syřané si žijí svým sobotním životem. Říká se tomu: Vlk se nažral a koza zůstala celá.    

Jak hodnotíte reakce vašich politických kolegů v Česku napříč politickými stranami. Řada z nich vyjádřila úderu podporu.

Postoj vlády jako celku jsem zatím nečetl, ale bývalý ministr války a dnešní zahraničí mi jen potvrdil, co si o něm myslím již dlouho, a povýšil to na druhou. Vážím si vyjádření pana prezidenta Miloše Zemana a odsuzuji všechny, kteří akt agrese schvalují. U politiků z DemoŽumpy se to dalo očekávat, ti si dnešní den vyznačí do svých deníčků jako den, kdy Velká Amerika zase ukázala zuby. U socanů je to jako obvykle půl na půl, což mě také nepřekvapuje.

Vojenský úder byl reakcí za údajné použití chemických zbraní proti civilistům ze strany syrského režimu. Jenže Rusové na druhé straně zase tvrdí, že mají k dispozici důkazy o tom, že chemický útok v Dúmá byl zinscenovaný a roli v tom měli hrát britské tajné služby. Co by takové odhalení znamenalo? 

Po informaci o spáchání chemického útoku jsme opakovaně žádali o předložení důkazů o vině toho či onoho. Logicky s tím mělo být provedeno nezávislé mezinárodní vyšetřování. Prezident Sýrie Asad s tím souhlasil, ale Američané již předem řekli, že jsou o jeho vině přesvědčeni a mnozí jejich slouhové v Evropě (včetně lokajské zahraniční politiky ČR) tupě přitakávají. Pokud Rusové tvrdí, že mají důkazy o zinscenování, nechť je předloží. Ona se pravda stejně, jako v minulosti opakovaně, nakonec provalí. Na to však Američané, Britové ani Franouzi čekat nemohli. Prokázala by se totiž pravda o organizování nebo dokonce o jejich spoluúčasti na těchto odporných činech. 

Jaká by měla být reakce mezinárodního společenství? Zdůraznil bych, že úder neproběhl s předchozím souhlasem Rady bezpečnosti OSN...

Jak jsem již řekl, je to válečný akt agrese. OSN a její Rada bezpečnosti tím jen prokazuje, že již neplní roli, kterou by plnit měla a je třeba se znovu vrátit za jednací stoly a hledat diplomatická řešení. Pokud diplomacie prohraje, je tu válka. Miliony mrtvých a možná i zánik civilizace. To by si měli uvědomit všichni, zejména ti s jaderným arzenálem v hlavicích svých raket. 

 

Ve světle toho, co zaznělo na půdě OSN ze strany Nikky Haleyové na adresu Ruska, by se až chtělo uvěřit představě, že Američané jsou – co se týče lidských obětí na Blízkém a Středním východě – „neviňátka“. Přitom je za nimi řada vojenských intervencí, za kterými de facto zůstávají nestabilní, někdy až sociálně rozvrácené státy. Mohli bychom jmenovat Irák, Afghánistán nebo Libyi, kde prakticky řečeno dodnes vládne cosi na způsob anarchie...

Popsal jste to zcela přesně. USA a jejich spojenci, nejčastěji Velká Británie a Francie, jsou strůjci všech ohnisek napětí nejen na Blízkém a Středním východě, ale také v severní a střední Africe a dovolím si tvrdit, že i na Ukrajině.

Tím, že veškeré vojenské operace jsou pod hlavičkou útočného paktu NATO, jehož jsme součástí, neseme si svůj díl spoluviny. Na pomyslných rukou nám ulpěla a ulpí krev všech nevinných obětí, stejně jako v minulosti při „humanitárním“ bombardování Jugoslávie. Osobně se dodnes za tento akt agrese vůči slovanským bratřím stydím.

Na facebooku jste den před Trumpovým úderem poměrně ostře komentoval aktuální situaci v Poslanecké sněmovně ohledně debaty o napětí panujícím mezi Ruskem a USA u syrských břehů. Napsal jste: „Všechny ty kretény (i členy vlády, poslance, senátory a europoslance), kteří hovoří o možné válce, bych poslal hned do první linie, aby mohli na poli cti a slávy položit život za NATO, nebo alespoň na vlastní kůži poznali, o čem tak debilně žvaní,“ přičemž jste se za tento slovník omluvil. Co vás vytočilo?

Ano, toto jsem napsal a jsem rád, že odezva v diskusi je velmi živá a v podstatě mi dává za pravdu. K vašemu dotazu, co mě tak vytočilo, musím položit otázku, zda vůbec sledujete současné dění v Sýrii. Vytáčí mě to, že se stále častěji hovoří o válce jako o něčem nevyhnutelném a snad i takovém, co by mohlo světu prospět. To, že ve válce umírají i miliony lidí, nejen vojáků, ale i žen a dětí a že válka může při katastrofickém scénáři znamenat i zánik civilizace na této planetě, snad ani nemusím zmiňovat.

Zdeněk Ondráček použil na facebooku ostrá slova: 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zed

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Senátní diplomacie“ očima poslance Kobzy. Nepěkná slova. Fischer a pokus o státní převrat?

18:03 „Senátní diplomacie“ očima poslance Kobzy. Nepěkná slova. Fischer a pokus o státní převrat?

Turné na podporu výběru finančních prostředků a propagační výdělečná akce. Tak pojmenoval návštěvu S…