„Děsím se toho, co žluté vesty chtějí.“ Lékař Gérard Michel London pro PL popisuje aktuální situaci ve Francii i co se může stát

05.01.2019 18:36

ROZHOVOR Důvody vzrůstající obliby populistů ve světě jsou všude dost specifické. V Česku rezonuje problém migrace a nátlak Evropské unie na zemi, aby se také zapojila a přijala uprchlíky. „Ve Francii máme problémy s ekonomickou situací a s narůstající chudobou.“ Tak hovoří nefrolog Gérard Michel London, jehož otcem byl komunista Artur London, který byl v procesu s Rudolfem Slánským v roce 1952 odsouzen na doživotí. Doktor London žil v Československu a živě se zajímá o mezinárodní politiku.

„Děsím se toho, co žluté vesty chtějí.“ Lékař Gérard Michel London pro PL popisuje aktuální situaci ve Francii i co se může stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Doktor Gerard London
reklama

Jak vnímáte hnutí žlutých vest, které hlavně o sobotách demonstruje ve Francii proti vládě Emmanuela Macrona?

Určitá část Francouzů na tom po stránce ekonomické skutečně není moc dobře. Trvá to už desítky let a nic se nezlepšilo. Stát bere pořád více peněz a občas je utrácí velmi nelogicky. Nová generace mladých politiků v čele s Macronem a jeho stranou En Marche! ví, že se to musí změnit. Bohužel, ve Francii něco změnit je velice těžké. Slovo reforma je tady skoro zakázané. Proto je třeba vše zpropagovat nejen ekonomicky, ale i politicky. Oni totiž dobře vědí, co je třeba udělat, ale neumí to prodebatovat po politické linii. Nikdy nebyli v politice. Nebyli poslanci, senátoři, ani starostové.

Jdou na to ostře a s nikým se neradí. Nicméně zapomínají na to, že Francouzi mají horkou krev a hned organizují stávky či demonstrace. A po léta se to ve Francii řešilo tak, že lidé u moci něco navrhli, ale pak se zalekli nepokojů, takže ustoupili a naopak přidali výhody. A lidi si na to zyvkli.

Takže lze očekávat ještě ostřejší protesty?

Macron ostatně nedávno také ve snaze vrátit do ulic klid ustoupil. Nedivím se mu, když viděl tu hysterickou a totální anarchii. Na druhou stranu žluté vesty několikrát přidaly na svých požadavcích a přiznejme si, že politická a ekonomická vzdělanost některých lidí se téměř rovná nule. Když slyším, že chtějí přímou demokracii a ke všemu referendum, tak se toho děsím. Chtějí kontrolovat Národní shromáždění, Senát a tak dále. K čemu pak ale budou poslanci, k čemu budou volby?

Fotogalerie: - Stopy pařížských bouří

Hlavní „boje“ s policií se při demonstracích ve Fr...
Hlavní „boje“ s policií při demonstracích ve Franc...
Hlavní „boje“ s policií při demonstracích ve Franc...
Hlavní „boje“ s policií při demonstracích ve Franc...
Hlavní „boje“ s policií při demonstracích ve Franc...
Hlavní „boje“ s policií při demonstracích ve Franc...

Fotogalerie: - Francie povstala

V Paříži se konaly protesty proti vládě Emmanuela ...
Demonstranti byli ve žlutých reflexních vestách
Policisté bránili vstupu i na některé ulice kolem ...
Nad Paříží létaly vrtulníky
Policejní obrněnci
Policejní zábrany v ulicích Paříže

Fotogalerie: - Pouliční boje v Paříži

V hlavním městě Francie se demonstrace proti refor...
V hlavním městě Francie se demonstrace proti refor...
Na Elysejských polích vyrostly barikády
Na Elysejských polích vyrostly barikády
Na Elysejských polích vyrostly barikády
Demonstranti ve žlutých reflexních vestách protest...

Nicméně některé prvky přímé demokracie začínají být populární po celé Evropě...

Určité prvky přímé demokracie fungují ve Švýcarsku, ale to je konfederace. Každý kanton představuje určitou jednotku, často dosti malou. A v ní se někdy lidé rozhodují pomocí referenda. Nicméně Francie má přes pětašedesát milionů obyvatel. Tady je to neproveditelné. Republika není konfederace. Občas žasnu, co se ti lidé učili, vždyť tady na školách máme také předměty podobné občanské výchově. Musí se jít prostě dál a reformy je třeba prosadit.

Jak to ale udělat, aby reformy Francouzi přijali jako nutné zlo?

Samozřejmě o nich musí proběhnout všenárodní diskuse. Macronovi lidé začali jako technokraté, přestali diskutovat s odbory i s jinými politickými stranami a naštvali spoustu lidí. Rozhodli „o nás bez nás“, a to se jim nevyplatilo.

Ostatně dílčí reformy čekají celou Evropskou unii...

Anketa

Přispěl George Soros ke světovému dobru?

4%
96%
hlasovalo: 12394 lidí
Evropská unie má hodně problémů. Například Německo je plné změn, nyní tam schválili dohodu o imigrační reformě. Jenže Německo je spolková republika a Němci mají jinou mentalitu. Kdysi jsem viděl jednu karikaturu o Němcích. Co udělají dva Němci, když se setkají? Potřesou si rukou a začnou pochodovat stejným krokem. Tady, ve Francii, je to Asterix a Obelix. Co člověk, to jiný názor. Navíc zde léta jako jeden z důsledků toho, že Francii ujel vlak ekonomického vývoje, funguje silný populismus. Třeba severní Francie, to je úplná katastrofa. Tam vládne populismus. Ostatně nejvíce žlutých vest je ze severní Francie, která na tom po ekonomické stránce není moc dobře.  

Populismus je ale na vzestupu po celém světě. Čím to je?

Podle mě to má všude trochu jiné důvody. Těžko říci, že je populismus v Česku dán podobnou ekonomickou situací jako ve Francii. To asi ne. Všude je to dost specifické. V Česku dost rezonuje problém migrace a nátlak Evropské unie na zemi, aby se také zapojila a přijala uprchlíky. Takové to „helejďte se, vy nic neděláte, jen pobíráte unijní subvence, ale když k vám chceme umístit pět tisíc uprchlíků, cukáte se/.

Osobně se v tomto ohledu politice Česka, Maďarska a Polska až tak nedivím. Jde totiž o země, které na rozdíl od Francie, Británie či Holandska neměly žádné kolonie. Koloniální velmoci léta letoucí využívaly populace vzdálených zemí, jejichž potomci jsou dnes třeba už naturalizovaní Francouzi, Britové či Holanďané. Tyto země jsou se svými bývalými koloniemi často dodnes velmi silně propojeny. Opozice čtyř zemí Visegrádské čtyřky je pro mě z tohoto důvodu pochopitelná.

Někteří politici také argumentují, že země Visegrádské čtyřky mají na svém území desetitisíce migrantů z východu, tedy ze zemí bývalého Sovětského svazu...

Tak to je. Navíc tito lidé nikomu nevadí, protože mají podobné tradice, pracují a pomáhají tím průmyslu. Na druhou stranu islám je dost rozlišný. Přestože francouzský populismus byl zpočátku Marine Le Penovou a jejím otcem na antiarabismu a antiislamismu postaven, teď už se to skoro neřeší. U nás se hlavně řeší problémy s chudobou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Neomluvitelný přešlap vlády si vybere nejvyšší daň. Ředitelka domova seniorů a bývalá poslankyně má informace, před kterými někteří zavírají oči

4:43 Neomluvitelný přešlap vlády si vybere nejvyšší daň. Ředitelka domova seniorů a bývalá poslankyně má informace, před kterými někteří zavírají oči

ROZHOVOR Druhá koronavirová vlna velkou silou zasáhla Domov Sulická, jenž asistuje klientům, kteří ž…