„Děsím se toho, co žluté vesty chtějí.“ Lékař Gérard Michel London pro PL popisuje aktuální situaci ve Francii i co se může stát

05.01.2019 18:36 | Zprávy

ROZHOVOR Důvody vzrůstající obliby populistů ve světě jsou všude dost specifické. V Česku rezonuje problém migrace a nátlak Evropské unie na zemi, aby se také zapojila a přijala uprchlíky. „Ve Francii máme problémy s ekonomickou situací a s narůstající chudobou.“ Tak hovoří nefrolog Gérard Michel London, jehož otcem byl komunista Artur London, který byl v procesu s Rudolfem Slánským v roce 1952 odsouzen na doživotí. Doktor London žil v Československu a živě se zajímá o mezinárodní politiku.

„Děsím se toho, co žluté vesty chtějí.“ Lékař Gérard Michel London pro PL popisuje aktuální situaci ve Francii i co se může stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Doktor Gerard London

Jak vnímáte hnutí žlutých vest, které hlavně o sobotách demonstruje ve Francii proti vládě Emmanuela Macrona?

Určitá část Francouzů na tom po stránce ekonomické skutečně není moc dobře. Trvá to už desítky let a nic se nezlepšilo. Stát bere pořád více peněz a občas je utrácí velmi nelogicky. Nová generace mladých politiků v čele s Macronem a jeho stranou En Marche! ví, že se to musí změnit. Bohužel, ve Francii něco změnit je velice těžké. Slovo reforma je tady skoro zakázané. Proto je třeba vše zpropagovat nejen ekonomicky, ale i politicky. Oni totiž dobře vědí, co je třeba udělat, ale neumí to prodebatovat po politické linii. Nikdy nebyli v politice. Nebyli poslanci, senátoři, ani starostové.

Jdou na to ostře a s nikým se neradí. Nicméně zapomínají na to, že Francouzi mají horkou krev a hned organizují stávky či demonstrace. A po léta se to ve Francii řešilo tak, že lidé u moci něco navrhli, ale pak se zalekli nepokojů, takže ustoupili a naopak přidali výhody. A lidi si na to zyvkli.

Takže lze očekávat ještě ostřejší protesty?

Macron ostatně nedávno také ve snaze vrátit do ulic klid ustoupil. Nedivím se mu, když viděl tu hysterickou a totální anarchii. Na druhou stranu žluté vesty několikrát přidaly na svých požadavcích a přiznejme si, že politická a ekonomická vzdělanost některých lidí se téměř rovná nule. Když slyším, že chtějí přímou demokracii a ke všemu referendum, tak se toho děsím. Chtějí kontrolovat Národní shromáždění, Senát a tak dále. K čemu pak ale budou poslanci, k čemu budou volby?

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co mu zadají, to vykoná. Jenom kolem toho zahraje divadlo. Vyoral Fialu nešetřil

14:30 Co mu zadají, to vykoná. Jenom kolem toho zahraje divadlo. Vyoral Fialu nešetřil

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA - Petr Fiala nakonec ucouvl od toho, že by schválil nějakou koncepc…