Ještě musí být hůř! Pak odejdou blbci a přijdou poloblbci, předvídá Ringo Čech. A povídá o Pavlu Novotném

09.08.2016 11:12

„Podle mne je dohoda s Tureckem tak špatná, tak imbecilní, jako je sama její tvůrkyně...,“ řekl v rozhovoru ParlamentníchListů.cz hudebník, malíř a expolitik František Ringo Čech. Kromě toho se zastavil i u slov bulvárního novináře Pavla Novotného, jenž Miloše Zemana rád nazývá Jitrnicí z Hradu, a také to pěkně nandal jednomu známému českému novináři...

 Ještě musí být hůř! Pak odejdou blbci a přijdou poloblbci, předvídá Ringo Čech. A povídá o Pavlu Novotném
Foto: Hans Štembera
Popisek: František Ringo Čech
reklama

Pokud jste se díval na zahájení olympijských her v Brazílii, všiml jste si tam, jak se dostalo potlesku vestoje týmu uprchlíků nastupujícímu pod olympijskou vlajkou?

Já jsem to neviděl, ale myslím si, že to nejhorší teprve přijde. Tohle je jen intermezzo.

Všiml jste si, jak v poslední době neuplyne pomalu ani den, abychom se nedozvěděli o nějakém novém útoku v Evropě? Co na to říkáte?

Myslím si, že ten hlavní nápor teprve přijde. Až se prolomí v Turecku hráz.

Je Turecko nyní pro Evropu po onom nepovedeném puči před třemi týdny velká hrozba?

Někdo teď řekl krásně v televizi – myslím si, že to byl Hynek Kmoníček – velmi výstižnou věc. Že když je polovina Turecka v Evropě a druhá půlka v Asii, tak se podle toho Turecko také chová. Tedy chvíli jako evropský stát a chvíli jako asijský stát. My do toho určitě nevidíme, ale v každém případě Turecko spojenec Evropy není. Já osobně si ale myslím, že EU nepřipustí, aby se Turecko stalo členem Unie, to se spíš EU rozpadne. Kéž by! Podle mne je dohoda s Tureckem tak špatná, tak imbecilní, jako je sama její tvůrkyně. Je to prostě smlouva s ďáblem, kdy se Evropa stala rukojmím. Oni na nás mají bič – to jsou ti uprchlíci – a oni mohou kdykoliv své brány otevřít a pustit je do Evropy, což bezpochyby udělají. Ať Evropa udělá cokoliv a ať zaplatí jakékoliv peníze, tak nakonec k tomu stejně dojde. Evropští politici, které jinak mám za hloupé, si ale podobně jako já myslí, že Erdogan upevňuje v zemi pouze a jen svoji moc. Přestože je jeho podpora v zemi masivní, myslím si, že nic dobrého Evropě nakonec nepřinese.

Bál byste se momentálně jet na dovolenou do Turecka s ohledem na ony zmiňované nepokoje?

Nikdy jsem v Turecku na dovolené nebyl. A i když mám informace, že se jako hostitelé chovají k turistům skvěle, bohužel ani oni jim nemohou zajistit bezpečnost. Je to málo platný, holt je to islámská země! Já osobně bych tam ale teď nejel, je to však věc gusta.

I přes všechny útoky, kdy jsou mezi pachateli i migranti, mnozí politici stále tvrdí, že nemůžeme hledat přímou souvislost s migrační krizí. Prý ty poslední útoky jsou dílem duševně nemocných lidí... Co o tom soudíte?

Vždyť jsou to blbosti! Podle mne se takovým prohlášením, že se to nemá spojovat s islámem, Češi jen smějí. Já bych se optal: S čím si to tedy mám spojit, když jsou to islamisté?

Dá se nazvat situace, která nyní panuje kolem imigrační krize, hysterií? Novinář Pavel Novotný, což je syn Petra Novotného...

Pavlík je můj velmi dobrý kamarád...

Ano? On totiž v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz uvedl, že „čecháčkové“ jsou xenofobní a homofobní banda zaprděnců. A co se týče problému s migranty, pak má v tomto pravdu podle něj pouze tzv. pražská kavárna. Co si o takových názorech myslíte?

A čekala jste něco jiného od Pavlíka? Vždyť to je celý on! On takto pracuje, takto si vytváří image. Já bych tomu, co řekl, nepřikládal až takovou důležitost, bral bych to jako vtipnou vsuvku, jako humorné intermezzo. On ví velmi dobře, jaká je realita!

Takže si myslíte, že to říká proto, aby se zviditelnil?

On se v každém případě chce odlišit a také se opravdu odlišuje. A to je smysl jeho vyjádření. Já si myslím, že by se ve společnosti pražské kavárny posral.

Ale Miloše Zemana dlouhodobě nazývá Jitrnicí z Hradu...

To je ale zase on! On se přece nemůže o ničem vyjádřit pozitivně. Podle mne by nikdy nepomluvil pouze Slavii.

Krom toho, že říká, že jsou Češi zaprděnci a xenofobní, tak také používá přirovnání „mastná huba od tlačenky“.

Češi ale tací někdy jsou, v tom má pravdu, ovšem Češi se nedají. Mohou mít umaštěnou hubu, jak chtějí, ale jak ucítí nebezpečí, tak se chtějí bránit. Oni jsou ale už xenofobní i Francouzi a také Němci. A dokonce i Angličani, akorát že se o tom u nás nepíše. Podívejte se na masivní podporu politických stran, které jsou protiimigrační. Jak teď přijdou volby, tak uvidíte, jak se to všechno rozdmýchá, ale tyto volby to ještě nevyřeší. Ještě musí být hůř! Ještě jedno volební období v celé Evropě a teprve pak odejdou ti největší blbci a přijdou poloblbci. A teprve až ta hrozivá situace smete poloblbce, tak se to začne napravovat. Ale to už bude pozdě, protože už poteče krev.

Domníváte se, že se pachatelé útoků vzájemně inspirují a že jich v Evropě bude stále přibývat?

Ano, oni neustanou. Nezapomeňte, že my jsme pro ně nepřátelé, jsme nevěřící psi, a proto si podle nich nic jinýho nezasloužíme!

Naposledy jsem s vámi hovořila krátce poté, kdy Britové rozhodli o svém odchodu z EU...

To jsem měl z toho velkou radost!

...teď se ale již o Brexitu zdaleka tak často nehovoří jako před měsícem...

Protože to je v pořádku. Já jsem vždycky říkal, že jsou Angličani chytří a že se jich máme držet. Budou mít teď pokoj a budou ve své zemi rozhodovat sami a bude se jim dařit.

Jenže opět médii probleskovalo, že libra oslabuje...

To je ale dočasné... když jste si ji šla koupit, tak vyletěla zase na původní cenu. Ráno spadla, a v jednu odpoledne už stála více než před tím pádem. Protože si všichni koupili libry, neboť Angličanům věří.

Takže s odstupem času si pořád myslíte, že je dobře, když Británie EU opouští?

Je to jediná záchrana! Zbavit se evropské byrokracie a lidí, kteří teď Evropě vládnou. Vždyť toho Junckera (předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker – pozn. red.) ani vůbec nenapadlo, že se stalo něco hrozného, že by tedy z Brexitu měl vyvodit nějaké důsledky. Ještěže ho pan premiér Sobotka na kolenou prosil, aby zůstal ve své funkci a v žádném případě Unii neopouštěl. Aby zůstal a ještě ji dorazil. To je velmi záslužná věc...

Opusťme ironii a zaměřme zrak na olympijské hry. Díváte se na olympiádu? A komu „z našich“ držíte palce?

Dívám se někdy a hlavně se budu dívat na běh na sto metrů a na atletické disciplíny. Já mám ale srdce v naší začínající ligové soutěži a v Premier League v Anglii. Ovšem divím se, že z těch olympijských kruhů neodstranili černou barvu, vždyť je to přece ponižující, je to rasismus! Oni totiž nejsou černí, je to hrubá urážka...

Já jsem se tázala proto, že tradiční několikahodinový slavnostní ceremoniál k zahájení LOH se emotivně dotýkal ochrany životního prostředí a kromě jiného naznačoval, jak mizí na planetě polární ledové čepičky a jak se Země v důsledku chování lidí přehřívá. Také byl kladen důraz na kácení stromů v deštném tropickém pralese.

To je hezký, ale ony mizejí pořád a mizely určitě i v době, kdy na stadionu v Riu zrovna dělali onu show. Vždyť je to komedie!

Přesto – nemůže tato celosvětová „show“ planetu oslovit a zastavit lidi v ničení přírody?

Ne, je to opravdu jen show. Nadnárodní společnosti sice možná upustí nějaké peníze, ale přesto se bude kácet dál. Je to jenom komedie.

Máte v létě více času sledovat, co noviny píší a co televize vysílá ve svém zpravodajství? Které noviny rád čtete?

Chodí mi Mladá fronta Dnes jako pozornost firmy a tu čtu vždy velmi pečlivě. V mém věku už ale mám určitý nadhled a už se určitým věcem usmívám. Třeba když se tam objeví nějaký zanícený bojovník. Pak se musím v duchu smát a říkám si: „Hochu, co mi to tady říkáš? Už jsem zažil hodně věcí a vím, že to je jinak.“ Někdy se objeví dobrý novinář, který napíše krásnou věc – rád to čtu a rád čtu i ty, co za peníze špiní Miloše (Zemana). To je prostě profese. Nějak si musí zasloužit svou gáži. Šimek s Grossmannem tomuto v legraci říkali, že musí „vypustit jedovatou slinu“. Co je ale podle mne velký problém, tak to je reorganizace policie a odchod Roberta Šlachty z ÚOOZ. To je nejstrašnější, co se mohlo stát, a je to povzbuzení pro všechny politiky, kteří by chtěli zneužít své funkce ke krádežím a k jiným lotrovinám. Teď mají signál, že se jim vlastně nic nestane. Šlachta stál prostě v cestě a jeho odchod považuji za nejstrašnější věc, která se v poslední době stala.

Půjde prý k celníkům, kde od září bude náměstkem.

Podle mne se ale jednoho dne k policii vrátí, a dokonce si myslím, že za ním stojí velká část policie, má i velkou podporu mezi politiky. On přijde trestat a ti organizátoři reformy v policii pak neuniknou trestu.

Znáte nějaké novináře, kteří vás v poslední době zaujali?

Jeden čas jsem si myslel, že jsem přítel Alexandra Mitrofanova. On v době, kdy já působil v Parlamentu, měl na starosti sociální demokracii a tehdy jsem ho považoval za slušného člověka, a dokonce jsem mu věnoval i jednu kapitolu v mé knize Who is Who čili Kdo je kdo. Ovšem teď mám pocit, že je placen od hodiny za urážení Miloše Zemana. Je to tak nehorázné, co v poslední době píše! Nejde mi to s jeho jménem dohromady. Asi se dostal do finanční tísně a potřebuje, aby jej antizemanovci platili. Prostě proměna tohoto člověka je pro mne velmi, velmi smutná.

A co se týče dalších novinářů? Třeba ti, co opustili své řemeslo a na čas šli do politiky? Od Martina Komárka přes Radka Johna...

Martin Komárek vstoupil do politiky a to je jeho konec. John? Ano, to všechno u něj vyšumělo. Jakmile totiž do politiky vstoupíte, tak vás to semele, takže to pak už nefunguje. Oni ale jdou do Sněmovny pro odměnu, jdou si i trošku naspořit, jiný smysl to nemá. Ochutnat tu moc, která stejně nakonec není žádná, neboť v té množině nepravostí nemůžete nic dobrého udělat. Proto já vždycky znovu říkám, že osvícená monarchie byla vždycky lepší nežli takovýto zparchantělý demokratický kapitalismus. Jak Born říkal, že za císaře Františka Josefa nám bylo nejlíp, tak se k tomu připojuji.

A vy osobně byste se rád někdy do vysoké politiky vrátil?

Vždycky před každými volbami mám záchvat, cloumá to se mnou, zvažuji to a radím se s kamarády. Ale všichni mi to rozmlouvají. Hlavně to vždycky probírám s Milošem (Zemanem), protože na něj velmi dám. Ani on mi to nedoporučil. Takže dokud by mne třeba někdo nevyzval anebo bych neměl potřebu, že bych měl přestat kecat a jít se zase vytáhnout do pole, tak to neudělám. Myslím, že vyrostou zase mladí politici. A než začnou krást, tak v tom přechodným období půl roku, než se k těm zlořádům přidají, mohou něco dobrého udělat.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Olga Böhmová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vy jste snad v Německu viděli tolik českých jablek? A v Rakousku české vepřové? Odbornice drtí křiklouny ze Senátu a Sněmovny. Fakta, fakta, fakta

14:20 Vy jste snad v Německu viděli tolik českých jablek? A v Rakousku české vepřové? Odbornice drtí křiklouny ze Senátu a Sněmovny. Fakta, fakta, fakta

ROZHOVOR „Celé je to mystifikace. Drahé české potraviny? Nesmysly poslanců a řetězců. Jde do tuhého…