„Každý z nás platíme Itálii sekyru za přijetí eura.“ Jak? Markéta Šichtařová popisuje neuvěřitelnou souvislost

19.07.2020 16:20 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Už třetí den se v Bruselu dohadují na summitu EU lídři členských zemí o unijním fondu obnovy ekonomik po koronavirové krizi a o budoucím sedmiletém rozpočtu. Podle Markéty Šichtařové fond obnovy EU nebude výhodný ani pro Českou republiku, ani pro Evropu samotnou. Nemyslí si však, že ti poslanci, kteří svým hlasováním zavázali premiéra Andreje Babiše k tomu, aby vznik fondu podpořil, si uvědomovali, k čemu tím společnost tlačí. Z většiny totiž mluví prostá naivita v kombinaci s neodvahou hlasovat podle svého svědomí, ale proti naivním představám jejich voličů.

„Každý z nás platíme Itálii sekyru za přijetí eura.“ Jak? Markéta Šichtařová popisuje neuvěřitelnou souvislost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Při svém posledním hlasování před letní přestávkou zavázala Poslanecká sněmovna minulý pátek premiéra Andreje Babiše k tomu, aby na víkendové schůzce šéfů států a vlád členských zemí Evropské unie podpořil vznik „fondu obnovy EU“. Vzhledem k tomu, že k takovému hlasování vůbec došlo a že proti bylo jen 42 poslanců ze 151 přítomných, dá se říci, že „evropský plán obnovy“ je v zájmu České republiky?

Ne, myslím si, že tenhle „plán obnovy“, který se v podstatě ideově překrývá s „Green New Deal“, není výhodný ani pro Českou republiku, ani pro Evropu jako takovou. Lidem se tu podsouvá pohádka, že z ničeho je možno vytvořit něco. Podsouvá se jim představa, že vytvoříme nějaký plán, který nasměruje ekonomiky na lepší fungování než dosud, a najednou zbohatneme, respektive dostaneme se z ekonomického útlumu. To je principiálně úplná pitomost.

Neexistuje možnost, jak vytvořit perpetuum mobile. Neexistuje možnost, jak z vody vytvořit zlato, které bude mít větší hodnotu než voda. Jakýkoliv plán tohoto typu znamená jednu ze dvou možností, nebo jejich kombinaci:

1) Dnes vezmeme těm, kdo tvoří, a dáme těm, kdo tvořit neumí. Tímto přesunem hodnot od těch, kdo s nimi umí zacházet, k těm, kdo s nimi zacházet neumí. Celek v průměru zchudne.

2) Nebo si dnes půjčíme z budoucnosti. Dnes budeme žít na budoucí dluh. Tím také z pohledu deseti let jako celek zchudneme, protože místo toho, abychom v budoucnu tvořili, budeme splácet dnešní dluh.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…