„Květen, kretén.“ Kubera promluvil o zdražení cigaret a alkoholu

20.05.2019 14:00

ROZHOVOR Lidé, kteří pijí a kouří, budou kouřit a pít úplně stejně, a to bez ohledu na to, jaká bude cena cigaret a alkoholu. Tak komentuje předseda Senátu Jaroslav Kubera chystané zvýšení spotřební daně na líh a tabák. Kdyby šlo státu o to, abychom byli zdravější, tak by výrobu a distribuci těchto komodit úplně zakázal. Ale to nikdy neudělá, protože to je jeho nejsnadnější příjem. Kuřáci a ti, co pijí alkohol, jsou nejlepší daňoví poplatníci, protože platí daně automaticky. Když si koupí krabičku, tak nemohou dělat žádnou daňovou optimalizaci, ale okamžitě ty peníze tečou do chřtánu státu, který většinu z těch peněz stejně prošustruje.

„Květen, kretén.“ Kubera promluvil o zdražení cigaret a alkoholu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda Senátu Jaroslav Kubera

Jedním z důvodů, proč chce ministryně financí Alena Schillerová přistoupit ke zvýšení spotřební daně na líh a na tabák, je rostoucí kupní síla občanů, která  zvyšuje dostupnost zboží a služeb včetně neřestí. Souhlasíte s tím, že Češi mají příliš peněz a je namístě jim neřesti zdražit?

Tak důvod je rozhodně v tom, že paní ministryně má hluboko do kapsy, protože ta rozdávačná politika Ministerstva práce a sociálních věcí nemůže zůstat bez následků. A to dlouhodobých následků, protože to, co prosadili do zákonů, nebude tak jednoduché zrušit. A když někomu něco dáte, tak se mu to velmi těžko odebírá. Takže proto teď hledá jakékoli skulinky, kde by mohli získat další příjmy do státního rozpočtu. Ale, bohužel, jediný výsledek zvýšení spotřební daně na líh a tabák bude, že chudí budou ještě chudší, protože Češi si ty neřesti neodpustí.

Anketa

Kdo bude nejvíc zklamán výsledkem eurovoleb v ČR?

6%
9%
11%
2%
4%
4%
hlasovalo: 10648 lidí

Tenhle krok tedy podle vás postihne nejvíc nízkopříjmové skupiny obyvatelstva?

Ano, doplatí na něj především sociálně slabé rodiny, protože otcové a maminy od těchto rodin si ty své libůstky neodpustí, a tak na to samozřejmě doplatí ti nejméně chránění, a to jsou děti. Ty z těch sociálně slabých rodin budou mít o jedny tepláčky míň.

Ministryně Schillerová také uvedla, že reaguje na požadavky Ministerstva zdravotnictví a národní koordinátorky pro protidrogovou politiku. Působí to věrohodně, že vládě leží na srdci zdraví obyvatelstva?

Kdyby šlo státu o to, abychom byli zdravější, tak by přece výrobu a distribuci těchto komodit úplně zakázal. To on nikdy neudělá, protože to je jeho nejsnadnější příjem. Kuřáci a ti, co pijí alkohol, jsou nejlepší daňoví poplatníci, protože platí daně automaticky. Když si koupí krabičku, tak nemohou dělat žádnou daňovou optimalizaci, ale okamžitě ty peníze tečou do chřtánu státu, který většinu z těch peněz stejně prošustruje.

To ano, ale Ministerstvo zdravotnictví a národní koordinátorka pro protidrogovou politiku předpokládají, že zvýšení spotřební daně omezí kouření a konzumaci alkoholu. Existuje nepřímá úměrnost, že čím dražší alkohol či tabák, tím nižší je jejich konzumace?

Ale vůbec. Lidé, kteří pijí a kouří, budou kouřit a pít úplně stejně, a to bez ohledu na to, jaká bude cena cigaret a alkoholu. To je omyl paní doktorky Králíkové z Centra pro závislé na tabáku, která si myslí, že když bude krabička cigaret stát pět set korun, že tím omezí kouření. Takhle to ale opravdu nefunguje.

Ministryně financí připomněla, že kupříkladu spotřební daň na líh se zvedla naposledy v roce 2010, takže se bude jednat o zvýšení po deseti letech. Doplnila to takovým hezkým bonmotem: „Když jste jediný, kdo něco může udělat, tak to udělat musíte.“ Co tomuhle docela vtipnému vysvětlení říkáte?

To všechno jsou jen takové řeči kolem. Samozřejmě, že hlavním důvodem je získat další peníze do státního rozpočtu, aby mohla vláda zase na druhé straně rozdávat. Je to takový ten systém – „sto korun ti vezmu, padesát ti vrátím a ještě chci, abys mi poděkoval“.

Co zvýšení spotřební daně na líh a tabák může způsobit kromě toho, že v sociálně slabších rodinách na to mohou doplatit děti?

Dojde k dalšímu posílení pašování. Protože jakmile se něco takového stane, tak se okamžitě pašování cigaret a alkoholu dostává na vyšší úroveň, než bylo do té doby. A druhé nebezpečí, které hrozí, je, že nám tu zase může vypuknout metanolová aféra, poněvadž konzumenti se budou snažit získat alkohol nějakou jinou cestou, pokud ten oficiální alkohol na ně bude příliš drahý.

Je to podobné jako představa, že zdaní banky a doplatí na to někdo jiný než ten poslední spotřebitel nebo zákazník, který je vždy na konci toho řetězce. Vždy to odskáče ten poslední človíček. Myslím si, že žádný význam to mít nebude.

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček v reakci vytkl ministryni Schillerové, že argumentuje nezměněnou spotřební daní na alkohol od roku 2010, ale ignoruje, že základní sleva na poplatníka nebyla přes růst mezd a inflace valorizována dokonce od roku 2008. Co byste od šéfky rezortu financí čekal vy?

Hezké by od paní ministryně bylo, když už to chce takhle udělat a zvýšit spotřební daň, tak by se mohla přičinit alespoň o jeden vstřícný krok. A to zejména v souvislosti s nálezem Ústavního soudu, že si vlastně hostinský může například určit, že si do podniku nepustí nekuřáky, protože má ten názor, jak řekl Ústavní soud. Takže teď by měli všichni hostinští říct, že nekuřáci mají vstup do jejich hospody zakázán. A když by po nich v hospodách zůstalo prázdno, tak by nám tam snad dovolili kouřit.

Evidentně narážíte na rozhodnutí Ústavního soudu v kauze hotelu, který ubytovával jen ty hosty z Ruska, kteří podepsali, že nesouhlasí s anexí Krymu. Ale nejsem si jist, že stejně by ctihodní soudci postupovali v tomto případě. Ale zpět ke zvýšení spotřební daně. Jaké budou důsledky?

Lidé se uskromní jinde, ale žádný vliv to mít nebude. Je to podobný nesmysl jako elektromobilita. Protože když lidé ušetří na některých nákladech, tak budou plýtvat někde jinde. Koupí si třeba oblečení, ale výroba toho oblečení zase zatěžuje planetu. To je snůška nesmyslů, které panují. Jsou to takové kampaně, které vždy čas od času obkrouží celý svět a všichni jsou nadšení. Teď je to momentálně elektromobilita, což je daleko vážnější věc, než jestli paní Schillerová zvýší daně na cigarety. To hrozí zánik automobilového průmyslu, což je nevratný krok. Pak se ukáže, že elektromobily byly jeden z těch výkřiků, jak kdysi psal J. R. Pick: „Byl první květen, vykřikl jeden kretén. Ať žije třetího září, dobře se mu daří.“ Prostě někdo přijde s nějakým výkřikem a z výkřiku se stane celosvětová akce. Jednou je to globální oteplování, podruhé je to něco jiného. A takhle to na světě funguje a sociální sítě k tomu pochopitelně přispívají.

V programu hnutí ANO pro sněmovní volby 2017 se píše: „Za klíčové považujeme předvídatelné a stabilní daňové prostředí. Nebudeme zvyšovat daně, ale naopak je snižovat.“ Dá se to brát jako porušení slibu voličům? Nebo – když jde o tyto specifické „neřestné“ komodity –  bychom mohli nedodržení slibu odpustit?

Já bych jim nic neodpouštěl, protože sliby chyby. To, co je napsáno ve vládním prohlášení, by mělo platit. Ale abych to řekl úplně objektivně, to není problém jenom této vlády. To je problém každé vlády, která si do svého vládního prohlášení napíše úžasné věci, ale pak zjistí, že je není schopna plnit.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Okamura se rozpálil: Politici jiných stran a novináři se tváří, že občan je blbec! Lépe, když za něj bude rozhodovat třeba nějaký zdrogovaný pirát?

18:36 Okamura se rozpálil: Politici jiných stran a novináři se tváří, že občan je blbec! Lépe, když za něj bude rozhodovat třeba nějaký zdrogovaný pirát?

„Můžeme rozhodovat v referendu? Nesmíme. Můžeme přímo volit a odvolávat politiky? Nemůžeme. Jsme dok…