"Polský instalatér" v Británii, hysterie kvůli Rusům, vměšování EU i obavy z uprchlíků. Skutečnou realitu odkrývá polský novinář

07.07.2016 17:42 | Zprávy

ROZHOVOR Pokud by EU rozumně vyřešila problém s migrací, nešířil by se nacionalismus. A velký strach z uprchlíků nemusíme mít ve východní Evropě, protože ti u nás žít nechtějí, jdou především za lukrativními sociálními dávkami do těch nejvyspělejších zemí, myslí si Arkadiusz (Arek) Gola, novinář z významného katovického deníku, který chce nyní na Slezské univerzitě v Opavě získat doktorát na Institutu tvůrčí fotografie u světově proslulého Jindřicha Štreita. „Poláci by se stavbou mešit nesouhlasili a vadil by jim také přístup muslimů k ženám,“ dodává.

"Polský instalatér" v Británii, hysterie kvůli Rusům, vměšování EU i obavy z uprchlíků. Skutečnou realitu odkrývá polský novinář
Foto: archiv A. Gola
Popisek: Arkadiusz (Arek) Gola, novinář z významného katovického deníku

Brexit je těžká rána evropské integraci, otázkou je, zda nebude pro ni nyní smrtelná. Velmi skepticky se k budoucnosti soudržnosti EU vyjádřil například český politolog Alexander Tomský ve svém komentáři: „Doufejme, že bude pomalu chátrat a rozpadne se mírumilovně jako kdysi Sovětský svaz a nahradí ji nějaké minimalistické, pragmatické a vzájemně si konkurující společenství evropského trhu. Británii možná čeká lepší budoucnost než sklerotickou Evropu.“ Lze s tím souhlasit? A jak vidí v tomto ohledu budoucnost Evropy v Polsku?

Samozřejmě i v Polsku existují skupiny euroskeptiků, které Evropskou unii nahlas a už několik let kritizují. Těch ale není zas tak moc a nemají rozhodující vliv ve společnosti. Já se domnívám, že většina Poláků si myslí, že těch pozitiv, co nám členství v Unii přineslo, je přece jen daleko víc než negativ. Prakticky v každém regionu se za unijní peníze nechaly opravit silnice, dálnice a opravdu hodně financí šlo do modernizace infrastruktury. Vůbec Brexit považují za takový nešťastný omyl Velké Británie, se kterým se EU určitě vypořádá.    

Pokud by k rozpadu EU skutečně došlo, co by to pro státy východní Evropy a konkrétně pro Polsko mohlo znamenat? Naplnily by se například černé scénáře některých komentátorů, že by se v této části Evropy zvýšila nezaměstnanost a šlo by se ekonomicky rapidně dolů?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

4:44 Pět procent na obranu? Staneme se „velkokrmelcem“ nejen Evropy. Počty historika Fidlera

HISTORIE BEZ HYSTERIE „Z oněch 20 % státního rozpočtu odteče dosti vysoká částka do zahraničí. Toto …