"Sedí prase na Hradě, libuje si v úřadě." Co chcete od společnosti, která tomu tleská! Čechokanaďan Jírovec ukazuje v zásadní věci na Schwarzenberga

26.11.2016 11:17 | Zprávy

ROZHOVOR Přirovnávat někoho k někomu je nebezpečné, to víme již ze Švejka. Rozdíl mezi Milošem Zemanem a Donaldem Trumpem je v tom, že Zeman nemá moc, ale má názor. Trump k moci nastupuje a pak se teprve ukáže. Spojuje je to, že zatím nerozpoutali žádnou válku. Když to vydrží, bude vše ostatní nepodstatné. Takto hovoří krajan z Kanady, biolog a občasný komentátor ParlamentníchListů.cz Jiří Jírovec.

"Sedí prase na Hradě, libuje si v úřadě." Co chcete od společnosti, která tomu tleská! Čechokanaďan Jírovec ukazuje v zásadní věci na Schwarzenberga
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Jírovec

Jak se změní současné Spojené státy americké za prezidentování Donalda Trumpa?

Trump udělal slib, kterým může změnit svět. Jde o možné sblížení s Ruskem. Pokud najde společnou řeč s Vladimirem Putinem, budou oslabeni pitomci, kteří ve štábech NATO modernizují plány na válku s Ruskem.

Ve filmu Ostře sledované vlaky je scéna, kdy se Vlastimil Brodský snaží vysvětlit Václavu Neckářovi smysl Vůdcových manévrů. Pokaždé dostane novou otázku: „Ale proč?“ A tak diskusi nakonec utne výrokem: „Protože Vůdce to tak chce!“ Ve světě jsou války, které chtějí vůdcové a Trump by je mohl nechtít.

Trump je obchodník a jistě si stačil všimnout, že se svět dávno nedobývá válkami, ale penězi a půjčkami, které vytvářejí dluhovou závislost. Ví, že USA nebyly schopny vyhrát po roce 1945 žádnou válku. Ví, že zbrojení umrtvuje obrovské množství kapitálu, který pak chybí jinde.

Jako mírotvůrce bude mít Trump omezený manévrovací prostor, protože nemůže příliš rychle omezit výdaje USA na zbrojení. Má ale v záloze NATO, které bude nutit, aby se podílelo na financování nákladů na své udržování. Pokud dojde ke zmírnění napětí vůči Rusku, budou se občané Evropské unie oprávněně ptát, proč by měli vyhazovat peníze na zbrojení. Barack Obama v tomto směru nic neudělal a tak zatím Bohuslavu Sobotkovi a jiným procházejí sliby, že do určité doby rozpočet na obranu zvýší na ona dvě procenta hrubého domácího produktu.

Ve hře je i Sýrie. Bylo krásné podporovat umírněnou opozici proti Bašáru Asadovi, ale postupem času se všechno vymklo z rukou a tak je válku nutné ukončit bez trvání na politických změnách v syrské vládě. Nějakých devět miliónů uprchlíků je příliš velká daň za pokus o Asadovo odstranění.

Podaří-li se Trumpovi odejít z Afghánistánu a Iráku, může tím napravit to, co tam po Georgovi Bushovi natropil stejně neschopný Obama.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třetí rok v recesi. Německo v problémech, Češi kvůli tomu také

17:50 Třetí rok v recesi. Německo v problémech, Češi kvůli tomu také

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ – Prognózy ohledně českého hospodářství byly příliš optimistické. Ekono…