Silná káva. „Babičky se mi rozplakaly v ordinaci, nemají na složenky!“ Psychiatr vzkazuje Fialovi...

13.11.2022 9:41 | Rozhovor

„Považuji tu výzdobu ministerstva vnitra za smutný důkaz nicotné tvořivosti našich politických es,“ říká k vyvěšení vlajky s podobiznou Putina ve vaku na mrtvoly známý psychiatr a bývalý europoslanec Jaroslav Zvěřina a vzkazuje. „Pan ministr by se měl omluvit za tu opičárnu.“ Jako bývalý dlouholetý člen ODS se vyjádřil k dnešní podobě této strany. Promluvil i o babičkách, které se mu v ordinaci rozplakaly, když dostaly výměr plateb za energie a bály se, že jim důchod nebude stačit. Dostal se i k volbě prezidenta.

 Silná káva. „Babičky se mi rozplakaly v ordinaci, nemají na složenky!“ Psychiatr vzkazuje Fialovi...
Foto: pixabay.com
Popisek: Senioři - ilustrační foto

Pane doktore, co jako odborník říkáte na náladu ve společnosti? Mnozí lidé dávají najevo, že nejsou spokojeni se současnou situací, konají se protivládní demonstrace. Kam až podle Vás může situace dojít?

Nálada ve společnosti není dobrá, to víme všichni.  Nikdy mne nenapadlo, že by se našemu českému státu dařilo tak málo. Lidé nejsou spokojeni a svoji zlobu a nesouhlas dávají najevo všemi možnými projevy. Naši vládnoucí politici místo snah o zlepšování ekonomické i ideologické oblasti lidem slibují stále slabší ekonomickou situaci průmyslu, podnikatelů i prostých občanů. Když náladu ve společnosti nezlepší politická garnitura, pak kdo vlastně?

A co říci na reakci některých politiků na protivládní demonstrace, kdy z některých míst zaznívají na adresu organizátoru slova jako šmejdi, dezoláti, pátá kolona a podobně?

To je jen verbální vyjadřování uvedené nespokojenosti a strachu z budoucnosti. Společnosti chybí více politických společenství, která by se pokoušela o nápravu nepřetržitých problémů.

Chodí k vám do ordinace pacienti, kteří třeba nezvládají dnešní nejistotu, bojují s tím, že nemohou zaplatit vysoké účty?

Nedávno jsem vyšetřil v jeden den mimo jiné pacienty také starší babičky, které se rozplakaly, když všechny tři dostaly výměr plateb za energie a měly přirozenou obavu, že jim jejich důchody na zaplacení nájmů a za elektriku nebudou stačit.

Vy jste byl dlouholetým členem ODS, ještě v době, kdy ji vedl Václav Klaus. Co říkáte na vývoj této strany?

Bez Václava Klause a se stávajícím ideologickým vybavením nemá ODS mnoho společného s Občanskou demokratickou stranou, která existovala dříve. Nevidím žádnou tendenci ODS vedoucí k racionálním postojům. Nemohu politikům ODS odpustit, že se nepostavili proti totalitním tendencím, které touto zemí jen hýbou.

Celkově, jak hodnotíte postoj vlády k současné situaci, ať už jde o obří inflaci, zastropování cen energií, pomoc Ukrajině...

Zatím se aktuální vládní sbor nijak dobře neprofiloval. Jakoby se nedokázali ani zalíbit svým ovládaným občanům. Pan premiér vyhlíží roky, ve kterých bude naše země plodit méně a méně metanu. Plodit jej budou lidé i savci panu premiérovi navzdory.

Velkou reakci vyvolalo vyvěšení vlajky s podobiznou ruského prezidenta Putina ve vaku na mrtvoly na budovu ministerstva vnitra. Co na to říkáte? A co takový „počin“ vypovídá o osobnosti ministra vnitra, když se na to podíváte z pohledu odborníka?

Považuji tu výzdobu ministerstva vnitra za smutný důkaz nicotné tvořivosti našich politických es. Pan ministr by se měl omluvit za tu opičárnu.

 

 

Jaký bývalý europoslanec, máte pocit že Evropská unie zvládá krize, jako byly v posledních letech covid a nyní energetická krize?

Evropská politická elita je v zajetí zcela nesmyslných představ o Zemi i o členských státech EU. Dobře si pamatuji, že v Evropském parlamentu žádná tvořivá diskuse není zvykem.

A co říci na takzvaný Green Deal? Je podle Vás dobrý nápad například zákaz výroby aut se spalovacími motory od roku 2035?

Green Deal je neuskutečnitelná a velmi nepodložená idea o lepším světě, kde nebudeme umět topit ani vyrábět levnou elektřinu. Budou-li politická vedení členských zemí trvat na dogmatu tohoto podivného úsilí, bude EU ekonomicky rozvrácena.

Podívejme se i na prezidentské volby. Kdo z kandidátů má podle Vás největší šanci?

Zatím nemám svého favorita na prezidenta. Nějak postrádám politiky s racionálním myšlením a s myšlenkami, které by tento stát vedly k lepším zítřkům.

Jak vidíte šance Danuše Nerudové? Může z ní být druhá Čaputová? A bude podle Vás vůbec český národ volit ženu?

Tu kandidátku neznám ani trochu, nemohu sloužit. To neznamená, že některé ženy by nemohly být i dobrými prezidentkami. Žádnou novou Margaretu Thatcherovou v naší politice však nějak nevidím.

Blíží se nám výročí 17. listopadu. Jak hodnotit těch více než 30 porevolučních let?

Zdá se mně, že jsme se nějak odnaučili budovat stát, který bude své obyvatelstvo vychovávat a ne zlobit. Na počátku po sametové revoluci to vypadalo mnohem slibněji, než je tomu dnes.

reklama

autor: David Hora

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo je opravdu agent Ruska. Z ODS zní, čemu se koalice bude divit

9:45 Kdo je opravdu agent Ruska. Z ODS zní, čemu se koalice bude divit

Ruským agentem je každý, kdo bojuje proti jádru. To tvrdí publicista, právník a člen ODS Ondřej Šimí…