Táta Vietnamců Marcel Winter: S migranty přijdou podvratné živly, které by mohly rabovat a prosazovat zvrhlé ideje. Řešení? Zaškolit přistěhovalce na práci, kterou potřebujeme

23.06.2015 13:52

JINÝMA OČIMA Stěhování národů. Takhle nazývá předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter, jenž má přezdívku Táta Vietnamců, vlny uprchlíků, které se ženou do Evropy. S nimi se i do Česka mohou dostat radikální ideje Islámského státu. Proto si dokáže představit, že budou na hranicích Česka hlídkovat vojáci, aby se k nám nedostaly podvratné živly.

 Táta Vietnamců Marcel Winter: S migranty přijdou podvratné živly, které by mohly rabovat a prosazovat zvrhlé ideje. Řešení? Zaškolit přistěhovalce na práci, kterou potřebujeme
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Upchlíci v Itálii

„Situaci, ve které se Evropa nachází, nazývám stěhováním národů. Jana Hybášková nedávno prohlásila, že je v Africe na padesát milionů lidí, kteří odtamtud budou kvůli hladu utíkat. Také předpověděla, že tam letos kvůli hladu zemře dvacet milionů lidí, což jsou dvě Česka. Není divu, že je uprchlíkům už všechno jedno. Takovou pohromou by se nicméně neměla zabývat jen Evropská unie, ale i Organizace spojených národů,“ podotýká velký obhájce Vietnamců Marcel Winter. Pro ParlamentníListy.cz se rozpovídal i o tom, jakou strategii by aplikoval na příjem migrantů do Česka.

Nebezpečí rabování

Nicméně upozorňuje i na nebezpečí nekontrolované migrace: „Fanatici z Islámského státu na území Iráku a Sýrie mají za této situace dobrou možnost vše zneužívat, aby se dostali do všech částí Evropy. Dokážu si představit, že když to Evropská unie nezvládne, budou na hranicích Česka v lesích hlídkovat vojáci, aby k nám nevnikly s mírnými migranty i hordy podvratných živlů a radikálů, kteří by mohli začít rabovat a silou prosazovat své zvrhlé ideje.“ Podle něj je už sice pozdě na zveřejnění faktů, kolik milionů eur dostalo Řecko či Itálie od Evropské unie na ochranu jižních hranic, ale bylo by to dobré vědět.

„Česká ambasáda přestala v roce 2009 vydávat pracovní víza Vietnamcům jako jediné velvyslanectví ze všech, co v Hanoji sídlí. Z iniciativy Ivana Langera se to zablokovalo na tajném jednání vlády, kde prohlásil, že nejvíce trestných činů u nás páchají Vietnamci. Není to ale pravda. Jde zhruba o devět procent. Nicméně z okolo šedesáti tisíc Vietnamců u nás jich má přes pětačtyřicet tisíc trvalý pobyt. Řádně podnikají, platí daně a zdravotní či sociální pojištění. Jejich děti se velmi dobře učí. Ukažte mi nějakou jinou národnost na našem území, která toto dokáže,“ dodává.

Priority Vietnamců

„Hlavní životní prioritou Vietnamců je dobré vzdělání pro své děti. Pak se snaží zabezpečit staré rodiče a až nakonec myslí i trochu sami na sebe. Pomáhají dětem a ctí staré lidi. Znám Vietnamce, který dřel dlouhá léta od nevidím do nevidím proto, aby jeho dcera mohla jít po střední škole studovat na Oxford. Jsou buddhisté a z toho to vyplývá. Komunisti nezbourali ve Vietnamu sami od sebe ani jediný chrám,“ vysvětluje myšlení největší asijské menšiny žijící v Česku.

Na to konto se vrací k migraci do Evropy: „Kdyby takto přemýšleli všichni uprchlíci, tak by to bylo jiné. Tak by z nich nikdo strach neměl. Mezi Vietnamci jsou stovky vysokoškoláků. Pokud k nám ale budou proudit lidé z Afriky bez vzdělání, znalosti jazyka a možnosti sehnat zaměstnání, bude to zlé. Pro neziskovky, které se jim snaží pomáhat, to bude velká práce. Hlavně by se mělo udělat něco pro to, aby je přijala veřejnost.“

Přístup k uprchlíkům

„Česká televize letos zveřejnila zajímavý průzkum oblíbenosti cizinců. Hned za Slováky se umístili Vietnamci. Pokud vím, ohledně trhu práce nemá veřejnost jasná a realistická čísla, podle nichž by si udělala obrázek. V Česku je 485 000 nezaměstnaných a vedle nich 92 000 pracovních míst. Firmy mají po krizi nové zakázky a potřebují, aby na nich někdo dělal. Češi nicméně některé práce dělat nebudou, to je známá věc. Proto si myslím, že by Česko mělo přijímat migranty, kteří by se rekvalifikovali na tato pracovní místa,“ říká.

Právě rekvalifikace uprchlíků na požadovaná pracovní místa je podle něj recept k jejich přijímání do Česka. „Dodnes jsou v Africe oblasti, kde chybí školy, přestože se neziskovky celého světa snaží, aby jich bylo co nejméně. Dříve jsem dělal v učňovském školství a staral se o rekvalifikace. V tom vidím budoucnost pro migranty. Výuka češtiny pro celou rodinu a rekvalifikace dospělých na práci, které je zapotřebí. Mám ale strach, že o tom zase budou rozhodovat teoretici, takže se imigranti rekvalifikují na něco, s čím si zaměstnání nenajdou,“ varuje s tím, že teoretici bez praktických zkušeností jsou zhoubou společnosti.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A dost. Ladislav Větvička se vrátil do ČR a ukázal na zlo

4:43 A dost. Ladislav Větvička se vrátil do ČR a ukázal na zlo

Proč jsou lidé v Gruzii či na Ukrajině šťastnější než tady? Bloger a spisovatel Ladislav Větvička si…