„Táto, jedou kůžkaři!“ Ale byl to Jan Veleba na traktoru

19.09.2016 14:51

ROZHOVOR „Jede traktor, je to Zetor.“ Kdo se těšil na kapelu Visací zámek, má smůlu, senátor a lídr kandidátky koalice SPO a SPD na Vysočině Jan Veleba vsadil v kampani na obecně osvědčenou „tutovku“. Když vjíždí do obcí na Vysočině v nejmodernějším typu traktoru Zetor, tak s písní z trilogie Zdeňka Trošky Slunce, seno. I když za volantem traktoru není žádný nováček, připouští, že plánovaných tři tisíce kilometrů je „fuška“. A co na kampaň říká čestný předseda SPO, prezident Miloš Zeman? „Čeká na volební výsledek. Miloš Zeman je typ člověka, kterému můžete leccos vykládat, ale on uznává čísla,“ předpokládá Veleba.

„Táto, jedou kůžkaři!“ Ale byl to Jan Veleba na traktoru
Foto: FC J. Veleba
Popisek: Tým Traktor Zetor tour 78

Vy jste zvolil netradiční způsob kampaně, protože cestujete Vysočinou na traktoru v rámci tzv. Traktor Zetor tour 78, kterou jste rozdělili na devatenáct etap. V plánu jste měli urazit na tři tisíce kilometrů. Kolik už máte za sebou a vydržíte do cíle vy i Zetor?

Nakonec by mělo být 23 etap. Zatím máme za sebou osm a přibližně tisíc kilometrů. Vypadá to tak, že v půl osmé ráno nastartujeme a dojíždíme tak kolem šesté nebo sedmé večer. Spolu s traktorem jezdí tři až čtyři auta, rozdáváme lidem drobné dárky a volební materiály. Když tak o tom přemýšlím, ta porce těch 23 etap je opravdu velká a možná se někdy nechám i za volantem vystřídat. Ale nelituji toho, je to příjemná záležitost, jen náročná na výdrž.

Sám jste zemědělec, původně mechanizátor, a k traktorům značky Zetor máte prý důvěrný vztah. Jak jste spokojený s typem, ve kterém cestujete? Má alespoň stopadesát koní? Jak rychle jede ten váš?

Mám pronajatý nejmodernější traktor Zetoru a budí respekt. Ale to zase tak zvláštní umění není ho řídit. Jede tak čtyřicet padesát kilometrů v hodině. Byl jsem zvědavý hlavně na reakce řidičů, protože především hlavně po silnicích druhé a třetí třídy. Nejde to jinak, protože kraj Vysočina je zvláštní tím, že má suverénně největší počet vesnic. Je jich 704 a z toho 340 má do dvou set obyvatel. Stává se, že jedete dlouhý úsek a ostatní nemají šanci na předjetí. Ale zatím jsem zaznamenal jen jedinou špatnou reakci u řidiče.

Když přijíždíte do obcí, hraje písnička z trilogie Zdeňka Trošky, jak lidé reagují?

Dohodl jsem se se Zdeňkem Troškou a skladatelem Zdeňkem Wágnerem a hrajeme úvodní melodii ze Slunce, seno, a to lidi opravdu upoutává. Máme vyrobenou smyčku, kde je hudba prostřídána mým asi padesátivteřinovým vstupem, kde vysvětluji, o co jde.
U Hrotovic se mi stalo, že když jsme pustili melodii, vidím ve zpětném zrcátku, jak vyběhl děda se dvěma králičíma kůžema. Tak jsem traktor na poli otočil a ten děda seděl na terase před domem a říkal mi: „Máma mě vyhnala, že prý jedou kůžkaři.“  
Reakce lidí jsou různé, setkali jsme se i se svatebčany. Nevěsta ode mě dostala knížku prezidenta Zemana, vyfotografoval jsem se s nimi a reakce byla pozitivní. Z devadesáti procent jsou reakce příznivé, málokdo nás vypoklonkuje.
Ještě přidám další zkušenost. Zaujalo mě jedno setkání před týdnem, když jsme přijeli před obchod se zmrzlinou, kde stál Vietnamec, který každého zval dovnitř. A on mi říká: „Já nejsem imigrant, už jsem integrovaný.“ Tak jsem si říkal, že na toto téma napíšu nějakou glosu. Navíc říkal, že jeho jméno stejně neumějí Češi vyslovit, tak je pro ně Pepa.

Na co se lidé nejvíc ptají, co je zajímá?

Je to různé. Hlavně je trápí nedostatek obchodů a nízké mzdy. Nejčastější je otázka: „Co se změní, když získáme hlasy? A co z toho budou mít, když nás budou volit?“ Obyvatele zajímá také zdravotnictví, protože se specializovanými pracovišti je na Vysočině dost složitá situace. Ptali se mě i Romové na to, co udělám konkrétně pro ně? Mimochodem, lidé, kteří mě oslovili, mě zaujali i jasným názorem, že si jsou vědomi toho, že bez práce ničeho nedosáhnou. Sečteno, podtrženo, na Vysočině lidi zajímá zdravotnická péče, dopravní obslužnost a mzdy.

Zmínil jste, že na Vysočině je spousta malých vesnic, tak předpokládám, že proto jste zvolil tento způsob osobní kontaktní kampaně. Kdo vlastně s nápadem Zetor tour přišel a jak reagoval váš čestný předseda prezident Miloš Zeman?

Nápad je můj už proto, že jsem profesně vystudoval mechanizaci zemědělství. A co se týká našeho čestného předsedy, pana prezidenta Miloše Zemana, byl překvapen a nijak více to nekomentoval. Když byl na Vysočině, tak jsem mu traktor ukázal a reagoval pozitivně. Čeká na volební výsledek. Miloš Zeman je typ člověka, kterému můžete leccos vykládat, ale on uznává čísla. Byl bych rád, kdybychom byli úspěšní, věřím tomu.

Šéf SPD Tomio Okamura si pochvaluje spolupráci s vámi a co vy, nekříží vám pan Okamura plány?

Každá koalice je o domluvě a o tom, aby si lidé na sebe zvykli. Zatím se daří a jsem přesvědčen i o tom, že jiná možnost moc nebyla. Máme program přímé demokracie, a kdybychom kandidovali každý zvlášť, tak ze 70 procent budeme usilovat o tytéž voliče. Když jsme se dokázali domluvit a podepsat koaliční smlouvu, tak se šance na úspěch výrazně zvýšila.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

RNDr. Alexandr Vondra byl položen dotaz

svoboda slova

Cituji vás: ,,„Pak tu ale máme spoustu věcí označovaných za ‚dezinformační narativ‘ a podobně, kdy je zřejmé, že se toto označení používá jen jako zbraň proti politickým oponentům." Je zajímavé, že to říkáte zrovna vy, když tato vláda, kde je i ODS a ostatně hlavně sám Fiala dost často toto dělá a n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Z 10 řízků jen 3 české. Válka? Jsme bez jídla.“ Zpráva o potravinách v ČR

14:15 „Z 10 řízků jen 3 české. Válka? Jsme bez jídla.“ Zpráva o potravinách v ČR

„Potravinová soběstačnost v ČR? Až ohrožující. Dnes z deseti vepřových řízků jsou jenom tři české,“ …