„Válka NATO a Ruska.“ Vladimír Mečiar zásadně k Ukrajině. Skrytý cíl? Mnozí padnou do židlí

28.03.2023 16:00 | Rozhovor

Bývalý slovenský premiér Vladimír Mečiar v rozhovoru pro PL komentuje události spojené s rozdělením společného státu. Jednání byla podle něho férová a Slovensko se osamostatnit potřebovalo, aby si zkusilo fungovat samo o sobě. Chválí také vzájemné vztahy v rámci bývalé federace a pozitivně se zmiňuje i o českém exprezidentovi Miloši Zemanovi. Válka mezi Ruskem a Ukrajinou přerostla mezi konflikt mezi Ruskem a NATO, který podle Mečiara hrozí přerůst v globální válku Východu a Západu.

„Válka NATO a Ruska.“ Vladimír Mečiar zásadně k Ukrajině. Skrytý cíl? Mnozí padnou do židlí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Debata Klaus – Mečiar: Čtvrtstoletí nové české a slovenské státnosti v sále Sněmovny lidu v budově bývalého Federálního shromáždění

Letos uplynulo už plných 30 let od rozpadu tehdejšího Československa na dva samostatné státy. Jak na ta vzájemná jednání o podmínkách rozdělení federace vzpomínáte dnes?

Je pravda, že to byla hrozně složitá jednání. A také velmi zdlouhavá. Původně jsme chtěli federaci udržet, ale zjistili jsme, že to nebude možné, mnoho lidí i politiků bylo tehdy proti. Říkalo se, že bude občanská válka jako v Jugoslávii, že česká koruna bude za 30 slovenských, to vše přispělo k rozpadu republiky.

Při zvažování různých variant rozdělení Československa hrály prý svou roli i obavy z toho, jak se zachová a koho podpoří armáda. Byla to skutečně pravda?

Jistě, pravda to byla, ale podařilo se to nakonec vyřešit, i díky férovosti českých generálů, kteří prostě přišli a na rovinu nám řekli: „Vy budete armádu budovat, my budeme pouze likvidovat.“

Byly na tuto alternativu, tedy rozdělení státu, obě země připravené?

Česko připravené bylo, tam jsem nevnímal žádný deficit – spíše naopak. Naopak my jsme připraveni nebyli, nebo pouze minimálně. Tam, kde už Češi měli jasnou představu a měli připravený plán, Slováci neměli nic, protože my jsme jednoduše o rozdělení nevěděli!

Největší spory prý byly o způsobu dělení majetku. Dvě ku jedné ve prospěch Česka. Bylo to spravedlivé, když to nyní máte možnost hodnotit s odstupem?

Já se domnívám, že ano, i když jsem občas tady na Slovensku potom slýchal různé stížnosti, že to bylo nefér, a tak podobně. Ale věřte mi, že Slováky nikdo ošidit ani nechtěl. Ta vzájemná komunikace byla velmi dobrá, navíc ve federálních orgánech bylo dost lidí, mezi nimi i hodně Čechů, kteří nám aktivně pomáhali a informovali nás.

Jenže v zákoně bylo také to, že pokud se ČSFR rozdělí, tak ten stát, který se rozhodl odtrhnout, ponechá majetek tomu druhému. Takže v případě jednostranného referenda na Slovensku reálně hrozilo, že veškerý majetek propadne ve prospěch Česka. To jste také věděli?

Anketa

Má vláda zvýšit základní sazbu DPH z 21 % na 23 %?

4%
96%
hlasovalo: 25916 lidí
Ano, to jsme samozřejmě věděli, ale tehdejší premiér Václav Klaus rozhodně nepatřil a nepatří k typu člověka, který by někoho nutil nechat dojít věci až takhle daleko.

Nové státy si ovšem musely hlavně zpočátku hledat svůj prostor a svou novou pozici v mezinárodním společenství. A není tajemstvím, že právě z ciziny, zejména z východu byla znát určitá nevole z rozpadu federace...

Vzpomínám na to, to víte. Pamatuji si, že zvlášť ošemetný a nadmíru komplikovaný byl rozhovor s tehdejším ruským prezidentem Borisem Jelcinem. Ale ustáli jsme to. To místo na výsluní jsme si zkrátka museli těžce vydobýt. A samozřejmě to také nějakou dobu trvalo, ale to už přinesly další roky, nás tehdy zajímaly a musely zajímat primárně okolnosti a veškeré procesy spojené s rozdělením federace.

Takže zpětně – rozdělení federace bylo podle vás dobrou volbou?

Podívejte, Slováci se tehdy museli osamostatnit, jinak to nešlo. Prostě si museli zkusit, jaké to je bojovat a žít jenom sami za sebe. A zpětně to považuji za dobrý krok tím správným směrem – sami. Dnes jsou vztahy obou zemí příkladné, podařilo se je už dávno zbavit zbytečných emocí.

V Česku nastoupil do funkce nový prezident Petr Pavel, Miloš Zeman své působení na Pražském hradě v minulých dnech oficiálně ukončil. Jak hodnotíte jeho prezidentskou misi?

Jako někdo, kdo žije v jiné zemi a má informace především z médií, což není vždy úplně přesné. Nezpochybnitelným faktem a přínosem prezidenta Zemana bylo to, že dokázal otevřít východní trhy, které tehdy Václav Havel uzavřel. Na východě jsou peníze i odbyty, obří investice a zájem o Evropu. Nemůžete je ignorovat a být tím třeba servilní k USA. Vždyť Američané tam také obchodují. Teď už samozřejmě podstatně méně, protože Rusko je ve válce a celá ta situace se značně zkomplikovala.

Jak vnímáte ruskou invazi na Ukrajinu?

Celé je to hodně složité a komplikované, abych si troufnul označit jasného viníka. Samozřejmě že Putin pochybil, ale co přesně ho k tomu vedlo a kdo je v tom sporu vlastně v právu, to nechci posuzovat.

Podívejte se kupříkladu na prohlášení Merkelové, že minské dohody jsme podepsali jen proto, abychom dali Ukrajině čas se vyzbrojit a připravit na boj proti Rusům. Ta kampaň na boj proti Rusům se vyvíjela a probíhala. Tam prostě probíhala občanská válka. Do té občanské války vstoupil Putin jako agresor, zároveň ale opravdu docházelo k pronásledování Rusů jako národnosti na území Ukrajiny. Vidím to ale tak, že v tuto chvíli už nejde o válku mezi Ruskem a Ukrajinou, ale válku Ruska a NATO.

A co je cílem NATO podle vašeho názoru? Lze válku ukončit tak, aby nikdo neodešel poražený, ale obě strany s tím byly svolné?

Anketa

Kvitujete postup vlády Petra Fialy ve věci války na Ukrajině?

2%
96%
hlasovalo: 47831 lidí
To bohužel asi nejde, i když by to bylo ve své podstatě dobré, ale podle mě cílem aliance není válku vyhrát, ale prostě co nejvíc oslabit Rusy, aby Západ mohl změnit doktrínu a vyhlásit za nepřítele číslo jedna ne Rusko, ale Čínu.

Jak vidíte pozici Slovenska v tomto konfliktu?

Pro Slovensko je to dost špatné, protože v přepočtu tvorby HDP a počtu obyvatel jsme nejvíc angažovaná země v tomto konfliktu. Především se ale nemůžeme nějak rozhodnout a rozhoupat, problém je, že zkrátka chceme být za dobře jak s Ukrajinci, tak s Rusy. A to samozřejmě možné není, ale jak už jsem říkal, je to hodně složité.

Odborníci se zmiňují o válce mezi Východem a Západem, někteří, například Vladimír Palko hovoří dokonce o tom, že už jsme součástí nové studené války. Jste téhož názoru?

Přímo takto to nevidím, ale je jasné, že ten konflikt tu je a vytváří se velká bariéra. Už nyní to má dopady na proměnu světa, který se polarizuje a ty strany se definitivně odcizují. A to není dobré. Bohužel je složité z této hry mocných momentálně jen tak vystoupit, ale pokud by to snad jen trochu šlo, neměli bychom se v hrozícím globálním sporu tolik angažovat.

 

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tomáš Procházka

Z jakých čísel při svých odhdech vycházíte?

Podle odhadů exministryně financí a šéfky poslanců hnutí ANO Aleny Schillerové si příští rok čtyřčlenná rodina připlatí kvůli vyšším daním 100 tisíc korun. Ptám se, protože každý tvrdí něco jiného, určitě na tom nezbohatneme, ale jak jste dospěla k čísu právě 100 000?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený příspěvek

xxx, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseMartin23 , 28.03.2023 16:51:18
Policie navrhla obžalovat učitelku za popírání války na Ukrajině +++Do dnešního dne jsem nevěděl, že máme trestný čin popírání války. Ale protože máme trestný čin § 405 Popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia, který se užívá podobně jako za komunistů rozvracení republiky, je trestný prakticky jakýkoliv názor, který neodpovídá tomu, co potřebuje režim. Politické procesy se nám množí. Ale když jste nácek a stojíte na správné straně, nebo když vyhrožujete lidem zabíjením a válkou a stojíte na správné straně, tak se nic neděje. Ale úplně stačí, když použijete písměno Z a hrozí vám roky vězení. Je to zajímavá forma demokracie, co nám zde soudruzi zavádějí.

| 21 | 0

Další články z rubriky

Okamura: Odporné. Romští aktivisté žijí z našich peněz. Zneužívání dávek jim vyhovuje

4:44 Okamura: Odporné. Romští aktivisté žijí z našich peněz. Zneužívání dávek jim vyhovuje

,,Je to skutečně odporné ze strany romských aktivistů, často placených z veřejných peněz přes jejich…