„Vystrčil jako Havel? To určitě ne! A Havel na Tchaj-wanu nikdy nebyl.“ Libor Rouček už vidí čínskou odvetu. I kdo bude trpět nejvíc

05.09.2020 10:07 | Zprávy

EVROPAN LIBOR ROUČEK „Při vší úctě k panu Vystrčilovi…“ Bývalý místopředseda Evropského parlamentu Libor Rouček není příliš nadšený z politické strategie předsedy Senátu. Podle něj jdeme z extrému do extrému. Doporučuje podívat se, jak se chovají ostatní západoevropské země. „Pokud by byla Škoda Auto čistě českou firmou, jsem přesvědčen o tom, že by už nelibost pekingského režimu pociťovala. Myslím si, že bude mít štěstí, protože je součástí koncernu Volkswagen,“ podotýká a analyzuje případně důsledky cesty na Tchaj-wan.

„Vystrčil jako Havel? To určitě ne! A Havel na Tchaj-wanu nikdy nebyl.“ Libor Rouček už vidí čínskou odvetu. I kdo bude trpět nejvíc
Foto: archiv L. Rouček
Popisek: Bývalý místopředseda Evropského parlamentu a europoslanec Libor Rouček

Předseda Senátu Miloš Vystrčil říká, že jsme svobodná země a demokratické země se musí podporovat. Na druhé straně zaznívá, že je nezvyklé, aby vysoký zástupce státu jel na Tchaj-wan. Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák uvedl, že mu volají z Berlína, „jestli máme rozum“ a nechápou, co se děje. Máme rozum?

Máme již třicet let svobodu. Jsme suverénní demokratická země. Stejně tak je svobodnou demokratickou zemí Německo nebo všechny země EU, Spojené státy, Kanada, Austrálie, Japonsko, Indie, Brazílie... a přitom předseda žádného parlamentu z těchto zemí na Tchaj-wan nejezdí. Proč tam nejezdí? Protože si uvědomují... Ano, Čína je komunistická země, kde vládne jedna strana, ale zároveň Čína představuje 20 procent světového HDP, každý pátý obyvatel naší planety je Číňan, Čína hraje velkou roli v ekonomice, mezinárodní politice, mezinárodních vztazích, je členem Rady bezpečnosti. Žádný světový problém, ať už ekonomický nebo co se týká globálního oteplování, nelze řešit bez Číny. Představitelé svobodných demokratických suverénních zemí se snaží spojovat tuto realitu se svými hodnotami lidských občanských práv, právního státu a demokracie. O tom je jejich politika, aby dosáhli co nejvíc.

Čína je dnes jak pro zmiňované Německo, tak pro celou EU obchodní partner číslo jedna. Pokud jde o Německo, každý rok činí vzájemný obchod 100 miliard eur v každém směru. Pokud jde o EU, každý den se vymění zboží mezi zeměmi Evropské unie a Čínou v hodnotě jedné miliardy eur. Musíme prosazovat demokratického hodnoty, ale nezapomínat na ekonomické, kulturní a diplomatické zájmy.

Když jede Angela Merkelová do Číny, a jezdí tam často, tak veze plné letadlo podnikatelů, ale zároveň hovoří o lidských právech, setká se se studenty, má na univerzitě přednášku o demokracii. Snaží se o spojení všech zájmů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Pozitivní diskriminace

Na jednu stranu odsuzujete pozitivní diskriminaci, na druhou stranu vám nevadí, že se jí vaše vláda dopouští? Proč třeba neustále zvýhodňujete Ukrajince? Já to chápal zpočátku, ale po třech letech? A druhá věc, proč už se dnes nemůžou problémy nazývat skutečnými jmény, proč se kolem některých našlap...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč na Hrad nepozvali Zemana a Klause? Komentátor tuší, kdo to rozhodl

16:55 Proč na Hrad nepozvali Zemana a Klause? Komentátor tuší, kdo to rozhodl

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Prakticky všechny meze už byly překročeny,“ soudí komentátor Tomáš…