Advokátka Hustáková odmítá představy českých novinářů o Putinovi. EU padne, až skončí světová nadvláda USA. Prasátka od korýtek neodejdou, čeká je jiný konec

05.09.2016 12:53

ROZHOVOR Evropská unie padne ve chvíli, kdy skončí světová hegemonie USA. ParlamentnímListům.cz to řekla známá pražská advokátka a znalkyně Ruska Miroslava Hustáková, která se léta zabývá historií a politikou. Sankce už v Rusku nikdo neřeší. „Rusové vydrželi 900denní blokádu Leningradu, bez francouzských sýrů se klidně obejdou,“ konstatuje doktorka Hustáková.

Advokátka Hustáková odmítá představy českých novinářů o Putinovi. EU padne, až skončí světová nadvláda USA. Prasátka od korýtek neodejdou, čeká je jiný konec
Foto: Archiv MH
Popisek: Miroslava Hustáková

Paní doktorko, v červenci, jen pár dní po výsledku britského referenda, jste hovořila o tom, že EU tak, jak ji známe, je v definitivním rozpadu. Ode dne, kdy si Britové odhlasovali odchod z EU, uplynuly více než dva měsíce. Co dění během této doby vypovídá o lídrech Unie? Nebyla vaše teze o rozpadu předčasná, když dosud nepřichází žádné náznaky odchodu dalších zemí ?

Rozhodně nebyla. Kdo řekl v létě 1943, že Hitler padne, tak mu také mnozí nevěřili, protože neviděli, že se prostě miska vah už definitivně převážila na druhou stranu.  Řekla jsem, že dokud budou USA vládci na moři, což bude do vybudování Nikaragujského průplavu, tak EU podle mého názoru nepadne. EU si ani nyní nechce budovat vlastní armádu, spoléhá se na NATO, je tedy v rukou USA. Je mnoho faktorů, které mohou celý vývoj světa ovlivnit tak, že věc urychlí, nebo zpomalí. Politiku přece jen dělají lidé a v USA budou prezidentské volby. Evropští lídři jsou figurky USA a čeští politici zase telefonují pro pokyny těm evropským figurkám. Národní zájmy zemí nejsou obhajovány a lidem v Evropě to vadí. Pro změny musí ale nastat geopolitické podmínky a ty se teprve připravují. Všude je podobná situace jako u nás. To, že premiér Sobotka vylučuje dát právo lidem hlasovat v referendu o vystoupení z EU, neznamená, že to referendum nebude, až přijde čas. Komunisté také nechtěli Havla ani vidět, dne 7. listopadu 1989 ještě slavili VŘSR a 1. ledna 1990 měl Havel novoroční projev prezidenta.

Všechno by se dalo zvrátit jen v jednom případě. Kdyby se shodly všechny členské země na autoritativním vůdci, kterému by se daly přechodně výjimečné pravomoci, směl by vyhodit všechny zbytečné a neschopné úředníky v Bruselu, co vymýšlejí recepty na svíčky, určují délku zahnutých okurek a jiné hlouposti. Zavedl by decentralizaci, Brusel by např. zajistil důsledné hlídání hranic EU, repatriaci ekonomických migrantů, nezasahoval by dále do ekonomických záměrů členských států, cíleně jim nelikvidoval ekonomiku. Příkladem je Jižní proud a Bulharsko; zajišťoval by jednotnou dopravní infrastrukturu pro celou EU, místo peněz na cyklostezky by zajistil dálniční spojení všech hlavních měst a např. by pokutoval země, které opravují dálnice tak katastrofálně jako my.

Jak ale oba jistě víme, prasátka od korýtek nikdy dobrovolně neodcházejí, mají úplně jiné konce. Proto takového lídra k vládě nepustí, dokud budou korýtka, tedy EU.

Anketa

Andrej Babiš prý řekl: ,,To, co píší v novinách ti blbečci, že tábor v Letech byl koncentrák, to je lež, byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam." Vadí vám tento výrok?

4%
96%
hlasovalo: 7237 lidí

Teď konkrétněji. Když sledujete konání německé kancléřky Merkelové směrem k Británii, ale i ohledně migrační krize, jaké z toho máte pocity? Kam Angela Merkelová směřuje? Kolují spekulace, že kancléřka zákulisně vyjednává novou podobu EU, což prý bylo i součástí jejího jednání nedávno v Praze…

Překvapilo mne, že podle výsledků nedávného průzkumu organizace Forsa otištěných v Die Zeit má u Němců větší důvěru Putin než Merkelová. Její postavení je už takové, že požádal bavorský premiér o schůzku s Putinem; bylo mu vyhověno, mají se setkat na podzim. Nedávno bylo vyvěšeno na Brandenburské bráně heslo „Bezpečné hranice, bezpečná budoucnost“ a jeho autoři jsou za to považováni za extremistické radikály. Jsou na tom tedy stejně jako my. U nás můžete beztrestně vystrkovat holý zadek na Gay Parade, pokud je to na vojáky NATO, tak dostanete podmíněně 10 měsíců.

To raději dál nehovořím o zničení prezidentské standarty, poškození cizí věci v hodnotě přes 80 000,- Kč, které bylo zproštěno; očekávám zrušení takového rozsudku, neboť jako celek justice většinou rozum má. Kdo zná knihu nebo shlédl film „Už je tady zase“, tak musí vidět, co se v Německu skutečně děje. Oživený Hitler po 70 létech chodí mezi lidmi a ti se mu svěřují, jak mají migrantů plné zuby. On na to reaguje, že nechápe, proč televize má stupidní pořady o vaření a dělá si srandu z migrantů. Říká tam, že když k vám přijdou do domu krysy, tak si nezvete klauny, ale deratizátory. Filmaře velmi překvapilo, kolik lidí při filmování tohoto Hitlera zdravilo, chtělo se s ním fotit a ve filmu vidíte, jak hajlující osoby mají rozrastrované obličeje, protože šlo o běžné občany jdoucí po ulici, když filmový Hitler projížděl v otevřeném automobilu. Merkelová zavinila migrační krizi v Evropě, ona si pozvala migranty a je drzá, pokud sděluje, že udělala chybu, protože měla dát kvóty členským zemím dopředu. Nezaznamenala jsem žádné její novátorské myšlenky ohledně nové podoby EU. V Praze se bála mezi lidi vystrčit nos, měla by pochopit, že pro Evropu i pro ni by bylo dobře, kdyby odstoupila.

Vy jste znalkyně poměrů v Rusku. Tamní ekonomika stále klesá, sankce trvají. V jakém stavu ruský stát je? Huntují sankce ve spojení s hospodářským propadem zemi, anebo drží Kreml situaci zatím pod kontrolou? Změnila se za posledních pár měsíců situace?

Sankce se už ani veřejně neřeší, pokud studujete analýzy ruských ekonomů, tak jsou pod jejich rozlišovací schopnost. Rusko přetváří svoji ekonomiku, ale pořád je v prvé řadě jako světová zásobárna zdrojů závislé na jejich kupní ceně. Ruskou ekonomiku tlačí dolů v prvé řadě nízká cena ropy. Konkrétně se ke stavu ruské ekonomiky vyjádřil v září ministr hospodářského rozvoje Uljukanov. Srpen dopadl lépe než červenec, ekonomika přešla z recese do stagnace. Konstatoval nutné reformy pro zvýšení růstu HDP.

Za rok 2016 se očekává pokles HDP až o 0,5 % a pokud se neprovedou reformy, tak stagnace může pokračovat i několik let. Převrat kvůli tomu určitě nebude. Rusové vydrželi 900 dnů blokádu Leningradu a bez francouzských sýrů se tedy obejdou. Obchody tam jsou plné zboží, zásobování nevázne, spíše jde o to, že rodiny musí s ohledem na příjmy více šetřit. To je celkový vývoj, ale ekonomika Ruska se nevyvíjí rovnoměrně s ohledem na území. Dálný Východ má 5% nárůst ekonomiky, a dokonce i zvýšení počtu populace. Uvidíme, jakou roli bude hrát Japonsko, které demonstrativně neposlechlo Obamu a ještě telefonickou žádost Obamy zveřejnilo. Premiér Japonska přijel letos už podruhé do Ruska a v prosinci má Putin uzavírat řadu smluv v Tokiu. Japonci už mají dokonce na tři dny bezvízový styk.

Jak je na tom Putin a jeho mocenský aparát? Narážím i na pomalu se blížící volby. Může ruskému prezidentovi něco podrazit nohy?

Představy českých novinářů, jak je Putin v podstatě carem samovládcem jsou totálně zkreslené. On, bohužel, nemá postavení dle Ústavy ani jako prezident USA. V Rusku je i premiér, který zastupuje zájmy řady oligarchů a Putin tedy jde dva kroky vpřed a jeden vzad. Ukázkou je případ Vasiljevy v loňském roce. Dal sice této zkorumpované ženě z ministerstva obrany milost, ale zato mu musel Medvěděv v ruské Dumě prosadit velmi tvrdý zákon zakazující finanční prostředky v zahraničí u ruských politiků. Politická strana Jednotné Rusko není o nic méně zkorumpovaná, než jsou jiné strany, je to jako u nás. Putin ale má jako své beranidlo pro reformy, tzv. Národní frontu. Je to sdružení řady významných osobností, které mu velmi pomáhají s vytvářením zákonů proti korupci, proti rozkrádání státního majetku. Již několik gubernátorů právě z jeho strany bylo zavřeno pro korupci a v republice Komi celé vedení, včetně prezidenta. Stále se provádí kontroly s nakládáním státních financí, odvolává z funkcí mnoho generálů. Volby budou např. v Moskvě monitorovány kamerami, přes internet bude možno sledovat nejen průběh voleb, ale i sčítání hlasů v každém okrsku. Urny jsou skleněné a volí se v jeden den, aby se zamezilo machinacím. Putin má mnoho nepřátel, ale rozhodně více přátel. O státní převrat tam je usilováno už od doby po prvních měsících jeho vlády, když bylo zjištěno, že chce, aby Ruská federace nezanikla. Nedá se čekat jakýsi pavlačový převrat, že by jej zradili mocenští ministři, tedy ministr obrany, ministr vnitra a ministr pro mimořádné události. Letos byl prosazen zákon o vzniku další silové složky, Národní gardy, která je přímo podřízena prezidentovi RF a řídí ji šéf FSB. V případě mimořádných událostí, přebírají řadu pravomocí ostatních silových ministerstev.

VIDEOREPORTÁŽ z protestu proti Angele Merkelové:

 

Výrazná změna nedávno nastala ve vztazích Ruské federace a Turecka po zmařeném puči proti Erdoganově režimu. Utvořili alianci ještě společně s Íránem, čehož se mnozí západní politici začali obávat. I proto, že Turecko – nyní kooperující s Ruskem – je člen NATO. Tedy je to svazek, kterého se máme obávat? Lze předpokládat, že jejich spojenectví vydrží? Čeho může tento svazek v mezinárodních vztazích dle vás dosáhnout ?

Erdogan pochopil, že udělal užitečného idiota Evropě i USA a jediným výsledkem je výrazné zhoršení vztahů s Ruskem. Slíbený bezvízový styk s EU se nekoná, USA podporují jako 5. kolonu proti Asadovi Kurdy, ale tím poškozují i zájmy Turecka. Je to typická ukázka v praxi, jak se nám lže o NATO. Tvrdí se nám, jak je zárukou bezpečnosti pro jeho členské státy, přitom USA už pro jistotu odstěhovaly pár desítek jaderných hlavic z Turecka do Rumunska. Sílu proti USA ukázal Erdogan, když obklíčil kasárna v Incirliku zrovna v době, kdy tam přijel jeden z amerických generálů, údajně šlo o pouhé cvičení proti dalšímu případnému převratu. Ještě nečekaně sdělil, že by mohl kasárna poskytnout Putinovi, kdyby je potřeboval. Takto jedná zástupce druhé největší armády NATO vůči první USA?

Fakt, že Rusko v Sýrii neustoupí, pochopili ti chytřejší, a tedy se přidávají na jeho stranu. Už je podepsáno přes 530 dohod o příměří s kmenovými náčelníky a představiteli měst a obcí. I americký tisk už veřejně hovoří o debaklu USA v Sýrii. Počet příměří dokazuje, že tam žádná jednotná opozice proti Asadovi není, bojuje každý, komu USA daly zbraně.  Za údajnou opozici nemá v podstatě kdo jednat. I slepý dnes vidí, že kvalita práce USA jako samozvaného četníka světa  je asi na stejné úrovni, jako byly výkony  MUDr. Mengeleho v Osvětimi jako lékaře. Írán nestojí o zničení státního systému, občanskou válku, jaké způsobily USA v okolních zemích. K tomu, kdo zajišťuje stabilitu, se tedy logicky přiklonil. Írán s Ruskem rozvíjí ekonomické vztahy, zejména v mírovém jaderném programu.

Evropské intelektuální kruhy po měsíce, možná i jednotky let zaměstnávala debata na téma TTIP, transatlantické obchodní smlouvy mezi USA a EU. Nyní se zdá, že dohoda bude pohřbena, hlavně z iniciativy Francie, ale i dalších. Naopak ČR prostřednictvím ministerstva průmyslu na jejím uzavření trvá. Jak se na to díváte?

Asi pan ministr ještě nedostal nový pokyn. Jsme malá země, tak jsme občas pod jejich rozlišovací schopnost.

Blíží se výročí dosud nejničivějších teroristických útoků z 11. září 2001. Od tohoto dle mnohých výrazného milníku uplyne 15 let. Svět se po těchto masakrech změnil. Je bezesporu mnohem nebezpečnější, a to i téměř v našem prostoru. Co se vám vybaví při vzpomínce na toto datum? Co důsledky těchto útoků světu přinesly ?

Ten den byl na Severní Moravě slunečný, přesně si pamatuji, kde jsem byla, ale není to podstatné. Nemusíte být jaderný fyzik, chemik, z nichž se někteří pouštěli do analýz, kterými popírali oficiální verzi pádu letadel, a byli úspěšní i v žalobách např. Niels Herrit v Dánsku u soudu. Na věc se podívejme komplexně. Je řada teroristických činů ve světě, a nikdo si je nevzal za záminku na bombardování jiné země, nevytvořil věznici, kde nechal bez obvinění lidi mnoho let a ještě je s posvěcením úřadu mučil.

Ať je pravda o 11. září jakákoliv, další vývoj prokázal, komu věc posloužila; prokázala, že USA nehodlají dodržovat mezinárodní normy ani práva člověka. Kdo jim dal sankce za bombardování Afghánistánu? Presumpce neviny, právo na svobodu člověka a zákaz jeho mučení je dodnes nezajímá. Vězni na Guantánamu jsou vinni? Který soud to kdy sdělil? Bible je v každém pokoji amerického hotelu, ale jejich politika je ve stylu „U jiných třísku v oku vidí, u sebe nevidí trám“.

Když jsme začali mluvit o Americe, zůstaňme tam i na závěr. Vlastně už za pár týdnů budou v USA prezidentské volby. Clintonová versus Trump. Jak to vidíte? A koho byste volila a proč a naopak?

Velmi mne zaujalo objasnění posledního skandálu kandidátky Hillary Clinton ve věci úniku tajných informací ze soukromého mailu. Nedodržování zásad bezpečnosti své mailové komunikace vysvětlila tím, že jako ministryně zahraničních věcí nebyla proškolena na bezpečnost. Protože však prokazatelně byla, vše se nakonec zdůvodňuje tak, že utrpěla v roce 2012 otřes mozku, a tak si to nepamatuje.  Prezident USA má červený knoflík k jaderné válce a takové osobě svěřit bezpečnost světa, když si ani nepamatuje, jak má posílat maily, je dosti děsná představa. Patří do jednoho klubka s Albrightovou, Obamou, Sorosem a dalšími. 

USA byly v posledních třech desítkách let hlavním hegemonem světa, tedy se ta nejvyšší šachovnice světa téměř prolínala s nižší šachovnicí státních korporací USA. Ztrátou této pozice se řízení světa výrazně mění, figurky na té nejvyšší šachovnici už jsou jiné, než jak byla uspořádána např. před 5 lety. Čína je už tak silná, že Obamu ani nepustili po hlavních schodech z letadla, když přijel na zasedání G20, a ze strachu z Číny se snaží urovnat vztahy s Ruskem i Japonsko. Za této situace zde máte druhého kandidáta, který zastupuje zájmy té nejvyšší šachovnice – nadnárodní korporace – a jeho úkolem je řešit závažné ekonomické problémy USA, výrazně omezit síť základen ve světě, které už stejně světovou hegemonii dál zajistit nemohou a stále jen berou rozpočtové peníze. Vést další války ve světě už pro USA není ekonomicky výhodné, od Iráku mají jednu ztrátu za druhou. Bohužel toto Clintonová nechápe, a je tak schopna USA totálně rozložit. V zájmu světa není ani občanská válka v USA, měli bychom si přát, aby jejich nové vedení přestalo organizovat převraty v jiných zemích, aby se staralo o další vnitřní rozvoj země. O to snad bude usilovat Trump, proto bych volila jeho.

Fotogalerie: - Pocty i řev pro Angelu

Prezident Miloš Zeman přivítal spolkovou kancléřku...
Návštěva kancléřky Merkelové na Pražském hradě
Přivítání na Pražském hradě
Prezident věnoval kancléřce dva výtisky knihy Jaro...
Před Pražským hradem
Na Malostranském náměstí

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Šunka za 30? Dělník má za 10 a stydí se. Farmářské trhy... Brambory, to je takhle. Zemědělec po zánětu srdce „zavřel krám“ a promlouvá

7:41 Šunka za 30? Dělník má za 10 a stydí se. Farmářské trhy... Brambory, to je takhle. Zemědělec po zánětu srdce „zavřel krám“ a promlouvá

Začal farmařit v malém a koketovat s ANO. Nevyšlo to. Především kvůli lidem. Ukázka toho, proč se ml…