Technická vyspělost a schopnost vyrobit a spotřebovat hromadu věcí nemusí být známkou skutečné vyspělosti. „Po nás potopa. Připravujeme dětem děsivou budoucnost. Hlavně z hlediska osobního. V oblasti morálky rozhodně vyspělí nejsme. A to je nejdůležitější aspekt,“ říká Josef Švec.
Vyspělý antický svět také zanikl
Poukazuje na řadu podobných prvků s antickým světem, který nakonec, byť na vysoké úrovni znalostí, schopnosti a vynálezů, nakonec zanikl. „Existují na to již srovnávací studie. A já nejsem optimista. Pokud se nezmění filozofie těch, co řídí svět… pokud nebudou brát v úvahu udržitelný rozvoj, ať ekonomický, ekologický, tak se z toho nevymotáme,“ varuje. Politik je, podle něj, něco jako ředitel státu. A stejně jako každý podnik musí mít vizi na dlouhou dobu, chce-li být úspěšným, nelze, aby politici mysleli jen v rámci svého volebního období. „Nevidím světýlko na konci tunelu,“ je skutečně velmi pesimistický.
Solární panely nás také potápí
Chyba je, podle něj, zejména v tom, že se přemýšlí jen na několik málo roků, ne na desítky let, s dlouhodobým výhledem. „Prostě to nevyřešíme, že dáme dotaci na solární panely, které jsou opak neskutečně drahé, a potápí nás to jinde,“ ukazuje jeden z příkladů, kdy, podle něj, s nekontrolovaným nárůstem výroby energie z obnovitelných zdrojů někdo zase vymyslet habaďůru, která z dlouhodobého hlediska je spíš průšvih.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš