Alex Mynářová promluvila. O práci pro Hrad, kariéře veřejnoprávní novinářky i o charitě pro děti

16.04.2021 13:10

ROZHOVOR Sprosté urážky vypouštím, to není kritika. Manželka prezidentova kancléře Alexandra Mynářová v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mluví o svém novém angažmá v Českém rozhlase, o životě po boku vlivného hradního muže i o prezidentovi. V neposlední řadě popisuje svou charitativní aukci, jejíž výtěžek pomůže předčasně narozeným dětem.

Alex Mynářová promluvila. O práci pro Hrad, kariéře veřejnoprávní novinářky i o charitě pro děti
Foto: Archiv A. Mynářové
Popisek: Alexandra Mynářová
reklama

Nedávno jste skončila na Hradě, kde jste několik let natáčela propagační videa o hradním areálu, historii či akcích, a nově moderujete na Českém rozhlase rozhovory. Nešlo to dohromady, když práce pro Hrad byla bezplatná?

Ano, nepochybně by to šlo. Měla jsem možnost v té práci pokračovat v mírně upravené podobě, stačilo by natáčet apolitické reportáže o historii Pražského hradu, o jeho uměleckých sbírkách či o architektuře, výstavách a zákulisních zajímavostech. Zkrátka šlo o to, aby se ve videích neobjevovaly politické akce, jako například státní návštěvy. Já jsem se ale sama rozhodla nepokračovat. I když práce pro Pražský hrad byla bez nároku na honorář, nepovažovala jsem za vhodné pracovat zároveň pro veřejnoprávní médium a pro politický úřad.

Obecně je známo, že pro vás není aktuální práce ve veřejnoprávním rozhlase žádná první zkušenost, moderovala jste v České televizi. Proč nyní rozhlas? Chyběla vám tato práce, nebo jste si chtěla od hradního prostředí odpočinout?

Anketa

Souhlasíte s trestem stop na 10 zápasů pro fotbalistu Slavie Kúdelu za údajný rasismus?

3%
95%
hlasovalo: 16225 lidí
A ještě před Českou televizí jsem pracovala v Českém rozhlase. Nepopírám, že mi práce v médiích chyběla. Nikdy jsem se nepřestala považovat za novinářku. I videa, která jsem točila pro Pražský hrad, jsem pojímala tak, jako bych je točila pro televizi. Psala jsem scénář, byla jsem u střihu, vybírala jsem témata. Práce pro veřejnoprávní médium je pro mě ale nejvyšší meta a velice si příležitosti moderovat pořad Slavné dvojice vážím. Rozhlas pro mě vždy byl lákavý mimo jiné i proto, že je to obtížná disciplína. Záleží jen na vašich schopnostech udržet si pozornost posluchače a nemůžete to dohnat zajímavými záběry či efekty. Jen vy, váš hlas a hosté. 

Jak snášíte kritiku, o kterou coby manželka prezidentova kancléře nemáte nouzi? Ostatně je to záležitost stará stejně jako veřejná známost vašeho vztahu s Vratislavem Mynářem, kvůli čemuž jste byla nucena ČT opustit…

Bylo období, kdy to pro mě bylo velmi nepříjemné, a to zejména v době, kdy jsem byla na rizikovém těhotenství. Tehdy mě to ale ve výsledku psychicky velmi posílilo a dnes už to snáším dobře. Kritiku jsem se naučila rozdělovat na více druhů a některá je pro mě i důležitá. Konstruktivní kritika mě může posunout dál a je vítanější než to, že všechno dělám skvěle. A pak je tady něco, čemu se možná říká kritika, ale fakticky jsou to jen sprosté urážky, vizitka především těch, co je píší, a to já úplně vypouštím.

Mimochodem, jako manželka kancléře a donedávna autorka hradních videí máte jistě přístup k prezidentu Miloši Zemanovi. Jak vidíte jeho působení i častou velmi ostrou kritiku, které dlouhodobě čelí?

O prezidentu republiky Miloši Zemanovi jsem se v minulosti mnohokrát vyjádřila, a ničeho z toho nelituji. Dnes se ale veřejného komentování politiky zdržuji, a to včetně pana prezidenta i jeho kancléře. Jsem v tomto ohledu opravdu striktní. Je to takový fenomén dnešní doby hlavně kvůli sociálním sítím, že spousta lidí si nedokáže ani představit, že by se k něčemu prostě a jednoduše nevyjádřila. Mám názor na vše, co se v politice děje, od opatření proti koronaviru, přes výměnu ministrů, až po nedávné výroky prezidenta republiky směřující k novinářům. Ten názor si ale nechám pro sebe, protože jsem veřejnoprávní novinářka.

Delší čas se věnujete módě, máte vlastní značku. Je to jen zábava ženy na mateřské, nebo máte větší plány?

Nejprve byla touha pomáhat předčasně narozeným dětem a k tomu se přidala móda, která mě jako většinu žen baví. Vznikla z toho módní značka s krásným posláním pomáhat. Nejenže budeme pokračovat v tvorbě kvalitní, elegantní a udržitelné módy; máme v plánu, jakmile to situace dovolí, zorganizovat charitativní módní přehlídku a už teď máme přislíbeno několik trofejí do další charitativní dražby. Nápadů a plánů je spousta, je to krásná kreativní práce, nicméně den má jen 24 hodin, já mám dvě malé děti a ty jsou na prvním místě.

Nedávno jste se objevila po boku svého muže na slávistické tribuně vedle několika dalších VIP hostů. Na kritiku jste reagovala, že šlo především o získání podepsaných dresů pro charitativní aukci. Můžete k tomu říct víc?

Předně bych chtěla uvést, že zpětně považuji svou účast na utkání za chybu, které lituji. Na druhou stranu je pravda, že jsem v Edenu přebírala dres Abdallaha Simy podepsaný všemi hráči a kšiltovku s podpisem trenéra Trpišovského pro charitativní dražbu. Můžete namítat, že to předání šlo udělat jinak. Bezpochyby šlo a ani to neberte prosím jako mou obhajobu. Zkrátka chybami se člověk učí. Nicméně aukce probíhá zrovna v těchto dnech, končí v pátek a zatím se zdá, že překonáme minulou dražbu, kdy se podařilo vybrat téměř 100 tisíc korun. Aukci pořádám pod záštitou značky ALEX by Gianni a veškerý výtěžek předáme Nadaci pro předčasně narozené děti a jejich rodiny.

Praktická otázka, co v aukci všechno je? O co zájemci mohou usilovat?

O podepsanou tenisovou raketu Tomáše Berdycha z jeho posledního turnaje kariéry US Open 2019, dva dresy podepsané Cristianem Ronaldem, slávistické dresy – jeden zápasový podepsaný Abdallahem Simou, druhý s podpisy všech hráčů, kšiltovku podepsanou trenérem Jindřichem Trpišovským, podepsaný kladenský dres Jaromíra Jágra a podepsaný dres Pavla Nedvěda. Všichni sportovci věnovali své podpisy s vědomím toho, že jde o charitativní aukci. Včetně Cristiana Ronalda, kterého Pavel Nedvěd požádal o dres. Když se dozvěděl, že jde o charitu, poslal rovnou dva. Samozřejmě všem sportovcům, kteří se takto zapojili, patří obrovské poděkování. Potěšilo mě nejen to, že se všichni oslovení sportovci zapojili, ale i to, s jakou rychlostí. Během několika dní jsme měli všechny trofeje pohromadě a mohli začít chystat tuto aukci. 

Jestli se nepletu, nejde o první dražbu pro dobročinné účely. Komu chcete dále v budoucnu pomáhat?

Jednoznačně dětem, které přišly na svět příliš brzy. Těžce nezralé děti se s následky předčasného příchodu na svět vypořádávají řadu let a často zůstávají s trvalými následky. A pro mě jako mámu dvou dětí je tragická představa vědět, že existuje něco, co mému dítěti zkvalitní život a já si to nemohu dovolit. Děti, které mnohdy neváží ani jeden kilogram, vyžadují zpočátku nepřetržitou péči a po propuštění z porodnice úsilí rodičů nekončí, naopak. Děti jsou to nejcennější a nejkrásnější, co máme, a každý člověk je zrozen pro druhého. Nebráním se ale pomoci komukoli, pokud je to v mých silách.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Radim Panenka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šedivý: Vrbětice. Únik informací. Dostaly se asi dříve k Rusům. Jejich tajní agenti se připravili, ale ne ti s diplomatickým krytím. Ti, o nichž nevíme!

0:01 Generál Šedivý: Vrbětice. Únik informací. Dostaly se asi dříve k Rusům. Jejich tajní agenti se připravili, ale ne ti s diplomatickým krytím. Ti, o nichž nevíme!

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Neustále se zmítáme ve sporech a odhalování. Už nebojuje jen opozice proti koalici…