Alexandr Vondra o hujerství, ublížení Nečasovi a strašném pádu Andreje Babiše

12.03.2014 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Bývalý ministr zahraničí i obrany a také místopředseda ODS Alexandr Vondra odešel z politické scény koncem roku 2012. Nyní působí jako ředitel Centra transatlantických vztahů vysoké školy CEVRO Institut. Svým nástupcům v čele zmíněných rezortů pozici v době krymské krize ani trochu nezávidí, celé Sobotkově vládě však nedává příliš dlouhého trvání.

Alexandr Vondra o hujerství, ublížení Nečasovi a strašném pádu Andreje Babiše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

U příležitosti 15. výročí vstupu České republiky do NATO si Centrum transatlantických vztahů nechalo zpracovat výzkum mapující veřejné mínění občanů o významu NATO a vztazích s USA v kontextu bezpečnosti státu. Jak vnímáte jako člověk, který se podílel na vyjednávání vstupu do NATO, jeho zjištění?

Výsledky průzkumu mě spíš potěšily. Je z nich jasně cítit, že Češi jsou ve značné většině rádi, že jsme součástí Severoatlantické aliance, a to nejenom kvůli tomu ukotvení na Západě v minulosti, ale i z hlediska budoucnosti. Spojenectví se Západem včetně Ameriky je pro nás zdaleka nejlepší způsob, jak zajistit vlastní bezpečnost. Na druhou stranu ale i z toho průzkumu pronikají na povrch taková naše specifika, že jakmile nejde už jen o to bezpečnost konzumovat, ale také tomu něco obětovat, tak už ta podpora začíná padat. Naše členství v NATO považuje za správné 70 procent, ale vysílání českých vojáků do zahraničních misí už jen 58 procent občanů a s intervencí NATO v Afghánistánu souhlasí 53 procent. Není to nic dramatického, pořád je to přes 50 procent, ale už to není těch 70 procent, kde je jen to naše pohodlí a bezpečí.

Do průzkumu byly zařazeny i otázky k umístění americké radarové základny na našem území. Co vás k tomu vedlo?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Německé návrhy na změny v EU

Unijním státům, které podle nové německé vlády nerespektují „principy právního státu“, mají být prý důsledně pozastavovány finanční prostředky a omezována hlasovací práva. Je to pravda, a co vy na to? A je vůbec možné, aby jeden stát měnil legislativu celé EU, a to i bez toho, aby s tím souhlasily v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foldyna k výročí porážky Německa: Měli bychom zase stavět hraniční opevnění

18:40 Foldyna k výročí porážky Německa: Měli bychom zase stavět hraniční opevnění

Německo je na nejlepší cestě stát se velmi agresivním chalífátem, tak bychom měli začít na hranicích…