U příležitosti 15. výročí vstupu České republiky do NATO si Centrum transatlantických vztahů nechalo zpracovat výzkum mapující veřejné mínění občanů o významu NATO a vztazích s USA v kontextu bezpečnosti státu. Jak vnímáte jako člověk, který se podílel na vyjednávání vstupu do NATO, jeho zjištění?
Výsledky průzkumu mě spíš potěšily. Je z nich jasně cítit, že Češi jsou ve značné většině rádi, že jsme součástí Severoatlantické aliance, a to nejenom kvůli tomu ukotvení na Západě v minulosti, ale i z hlediska budoucnosti. Spojenectví se Západem včetně Ameriky je pro nás zdaleka nejlepší způsob, jak zajistit vlastní bezpečnost. Na druhou stranu ale i z toho průzkumu pronikají na povrch taková naše specifika, že jakmile nejde už jen o to bezpečnost konzumovat, ale také tomu něco obětovat, tak už ta podpora začíná padat. Naše členství v NATO považuje za správné 70 procent, ale vysílání českých vojáků do zahraničních misí už jen 58 procent občanů a s intervencí NATO v Afghánistánu souhlasí 53 procent. Není to nic dramatického, pořád je to přes 50 procent, ale už to není těch 70 procent, kde je jen to naše pohodlí a bezpečí.
Do průzkumu byly zařazeny i otázky k umístění americké radarové základny na našem území. Co vás k tomu vedlo?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník