Amerika obkličuje Rusko a Merkelová skáče, jak Obama píská. Jejich tajné služby udělaly něco, co nemá v dějinách obdoby. Hovoří předák akademie ČSSD

23.07.2016 11:06 | Zprávy

ROZHOVOR Předseda brněnské pobočky Masarykovy demokratické akademie Dušan Krátký příliš demokracie v českých politických stranách nevidí a „partaje“ v denním i parlamentním životě nenaplňují své proklamace. Pokud jde o rozdělení společnosti, je v postkomunistických zemích situace podle Krátkého tristní, Klausovi u nás se povedla atomizace odborového hnutí a jeho dehonestace a působením bulváru u nás vymizela hrdost lidí práce na to, že jsou tvůrci společenských hodnot.

Amerika obkličuje Rusko a Merkelová skáče, jak Obama píská. Jejich tajné služby udělaly něco, co nemá v dějinách obdoby. Hovoří předák akademie ČSSD
Foto: David Daniel
Popisek: Předseda brněnské pobočky Masarykovy demokratické akademie Dušan Krátký

Jste představitelem brněnské pobočky Masarykovy demokratické akademie. Jak se díváte na úroveň současné demokracie u nás a ve světě?

V obecném smyslu je formální demokracie hodně, napsat se může ledacos a práva lidí mohou být rozsáhlá, ale jejich naplnění je přitom minimální. Dnes lidé mají velké možnosti cestovat a ledacos číst, ale velká část občanů na to nemá ani čas, ani peníze. K demokracii jsou potřeba navíc svobodné strany a svobody je dnes v politických stranách málo. Například v ČSSD se Jiří Paroubek snažil protlačit přímou volbu všech funkcionářů strany a snahu o primárky, ale nic z toho se nepodařilo, jen okleštěná možnost přímé volby předsedy strany. To, co se dnes vydává za primárky, je paskvil. Osobnosti pak do vrcholné politiky nepřicházejí zdola, ale rozhoduje se o nich na krajské a celostátní úrovni. Partaje v denním i parlamentním životě nenaplňují své proklamace o demokracii.

Demokracie také předpokládá svobodný tisk, v boji názorů musí být pravidla hry, která v politické soutěži nedovolí faulovat a k tomu je potřeba, aby občané měli kvalitní a pravdivé informace. U novin by mělo být jasné, komu straní, a také by měla být jasná jejich vlastnická struktura. Jejich tzv. korektnost je jen zastírací manévr k možnosti prosazování názorů vlastníků médií. Televize by zase mohla být klidně družstevním podnikem, protože ji platí její diváci, a ti by měli rozhodovat o její podobě, ale nyní to tak není. Srozumitelnosti jak tištěných, tak internetových médií by přispěla jasná profilace a možnost ověřit si, kdo je nositelem jejich idejí. V současnosti si tedy člověk jen vyzobává informace a skládá si je do nějaké mozaiky vidění světa.

U médií patřících Andreji Babišovi je vlastnická struktura jasná…

To je absurdní, on se dušuje, že mu jde jen o vlastnictví, že je pro něj podstatný jen profit a že veřejné mínění neovlivňuje. Tomu nemůže věřit ani malé dítě a nedovedu si představit, že by to tak bylo. Ať má noviny, ale pak nemůže být politikem a ministrem, to se neslučuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

Dozvěděla jsem se, že řešíte bezpečnost na školách

Zajímalo by mě, zda řešíte i šikanu mezi dětmi a fakt, že se třeba mladiství dopouští kolikrát i dost vážné trestné činnosti a to i na dospělých - třeba na učitelích, seniorech apod? Měla by se podle vás snížit hranice trestně právní odpovědnosti? A pomohlo by to podle vás vůbec? Kde je podle vás ch...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Třetí rok v recesi. Německo v problémech, Češi kvůli tomu také

17:50 Třetí rok v recesi. Německo v problémech, Češi kvůli tomu také

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ – Prognózy ohledně českého hospodářství byly příliš optimistické. Ekono…