Analytik: Až to začne vřít, Zeman se stane evropským politikem. Dělali si z něj šoufky, ale to se změní. No a ti novináři...

14.09.2016 9:10

ROZHOVOR Prezident Zeman se stane evropským politikem, který bude citován a brán v úvahu, i když si z něj mnozí dělali dříve šoufky. To si myslí mediální analytik Jiří Mikeš a tvrdí, že prezidentovo přijetí Norberta Hofera byl prozíravý tah na evropské šachovnici. Miloše Zemana v rozhovoru přirovnal k šachistovi, který je o tah dopředu před opozicí. Jeho popularita je podle něj také částečně postavena na názorech na migrační krizi, kterými mluví voličům z duše.

Analytik: Až to začne vřít, Zeman se stane evropským politikem. Dělali si z něj šoufky, ale to se změní. No a ti novináři...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk ze zámku v Lánech
reklama

Prezident Miloš Zeman pozval na Hrad rakouského kandidáta na prezidenta Norberta Hofera. Mluvili i o takzvaném Visegrádu plus, tedy V5 s Rakouskem – vytvoření unie v Unii. Zeman prohlásil: „To, co máme učinit, abychom v Evropské unii hráli důstojnou roli, je posílit Visegrád.“ Jak mediálně působí právě toto setkání prezidenta s rakouským kandidátem?

Myslím si, že je to prozíravé, protože Zeman je prognostik a asi ví, že volby vyhraje Hofer, a ne Zelený prezident Alexander Van der Bellen. Dělá si dobré počátky pro další jednání. A pokud se týká obnovy spojení zemí bývalého Rakouska-Uherska, co by na tom bylo špatného, kdyby se to náhodou povedlo? Ale nepovede. Byla by to síla, která by dokázala zastavit expandující Německo, to je zcela v pořádku. Pana prezidenta z tohoto pohledu nekritizují, naopak do budoucna jde o dobrý tah.

Anketa

Myslíte, že se Hillary Clintonová stane prezidentkou USA?

7%
93%
hlasovalo: 6381 lidí

Takže setkání bylo účelové?

Účelové, ale na evropské šachovnici šlo o prozíravý tah.

Pomůže takové setkání Zemanovi u jeho voličů?

Myslím, že voliči to chápou. Určitě to bude odsouzeno pražskou kavárnou s tím, že to není dobré a měl by počkat, až bude rakouský prezident zvolen. Těch deset milionů obyčejných lidí se přesvědčilo, že prezidentovy kroky byly kritizovány, ale z dlouhodobého pohledu se ukazuje, že byly správné. Když si vezmete různá prohlášení izraelských politiků, které bych nepodceňoval, i oni mají své kontakty, ti s ním souhlasí. Jsme středoevropská země a musíme si zachovat svoji kulturu a tradici. Neplatí heslo: mysli globálně, jednej lokálně. Celý světový marketing tvrdí: mysli lokálně a jednej globálně. Zeman jedná lokálně v zájmu republiky, nikoliv globalizátorů.

Jaký je váš názor na situaci kolem spojení Visegrádské čtyřky s Rakouskem? Komentátor Martin Fendrych prohlásil, že Zeman s Hoferem zakládají pátou kolonu Ruska.

U komentátora Fendrycha se takovým výrokům vůbec nedivím. Úvahy o spojení jsou naprosto v pořádku, protože ať chceme, či ne, jsme slabší členové Evropské unie. Jak se říká – společně vytrváme, každý zvlášť padneme. Když se dají tyto státy dohromady, nebude to pět milionů lidí, ale padesát šedesát sedmdesát milionů. To je síla a my si musíme vydobýt svoji pozici. My ten boj můžeme společně vyhrát a stát se rovnoprávnými cennými partnery ve sjednocující se Evropě. Pokud se začne rozpadat, budeme součástí většího trhu. Socialistický trh byl velký, teď jsme závislí na sousedním Německu. Když vybudujeme nové trhy, jako je Čína, Indie, Maďarsko, Slovensko, to naši sílu ještě více posílí. 

Redaktor Hospodářských novin David Klimeš sepsal na protest proti přijetí Hofera Zemanem petici. Nakonec pod ní mnoho podpisů nebylo. O čem to podle vás svědčí?

O dvou věcech, že Hospodářské noviny nejsou moc čtené a že lidé novinářům moc nevěří.

Proč lidé nevěří novinářům?

Protože jsou zdroje, které nejsou jen na papíru, ale i na internetu. Lidé komunikují a jde o tu nejefektivnější komunikaci.

Baví veřejnost vytrvalý postoj Zemana proti uprchlíkům?

Myslím, že jim mluví z duše, protože když si přečtou, co se děje ve státech, které uprchlíky přijaly, tak si začínají uvědomovat, že to nedomyslely. Demokracie je báječná věc, ale současně umožňuje příjem cizinců. Současný svět chce svým způsobem návrat k tradici a kultuře. Podívejte se, jaký úpadek je ve filmech pro děti. Musíme se více starat o naše tradiční a kulturní hodnoty a znova vybudovat to, co se po Rakousku-Uhersku podařilo našim pradědům, kdy tu bylo šedesát procent myslících kapacit. Proč bychom toho nedosáhli, jen být rozumní. A Zeman i Klaus hráli evropské karty velice dobře. 

Zeman v odpovědích pro čtenáře ParlamentníchListů.cz kritizoval novináře včetně DVTV a prohlásil, že nevidí důvod, aby se každou informační stokou zabýval. Zajímá Zeman novináře stále? Nejsou už znechucení neustálou kritikou z jeho strany? Zároveň mu přece média pomáhají budovat přízeň voličů.

Prezident je bude vždy zajímat a jeho kontroverzní názory a vyjádření jsou prostě velice zajímavá. Všechny noviny spějí k určitému druhu bulvarizace (ať už větší, či menší) a potřebují takové vzruchy a možná i recesistické akce typu Konvička. Vezměte si, jakou bezplatnou publicitu Konvička nyní má. Stejně tak je to se Zemanem. Klidně jde do Blesku a mluvit na Frekvenci 1, přitom by měl správně jít do veřejnoprávních médií.

Když se podíváme na Zemanovo působení na postu prezidenta od jeho začátku, je pravdou, že nejvíce popularity získal svými postoji s přicházející migrační krizí? A je jeho vysoká popularita těmito události nyní podložena?

Zeman mluví tak, aby mu lidé rozuměli, někdy je i trochu vulgární, ale to jsou politici, kteří říkají to, co si myslí a nic nepřikrášlují. Typický příklad je Babiš, říká, co si myslí, a patří mezi politiky, kteří nemlží stejně jako řada dalších politiků. Ale Zeman je svým způsobem showman. On si na tom zakládá. Někdy jsou jeho vizuální projevy až úsměvné, ale taková politika je a když se podíváte na volby v Americe, je to showmanship.

Zmínil jste, že Andrej Babiš je typický příklad politiků, kteří říkají, co si myslí.

Babiš vůbec nemlží. Mluví tak, jak mu zobák narostl, a proto za ním lidé půjdou. Babiš je člověk jiného ražení než Zeman, ale oba mluví tak, aby jim ta nejširší skupina lidí rozuměla. Proto občas použijí vulgarismus, mluví, jak se mluví po hospodách. Jeho voliči nejsou z těch hogofogo noblesních restaurací.

Jsou aktuální prezidentovy kroky navenek dostatečně mobilizační pro voliče tak, aby mu podpora plynoucí z migrační krize vydržela?

Ano, určitě. Jeho reakce najednou budou používány dalšími evropskými politiky. Jak to začne vřít, Zeman se stane evropským politikem, který bude citován a brán v úvahu, i když si z něj mnozí dělali dříve šoufky.

Je to jeho osobní cíl? 

Určitě, protože on sám sebe obdivuje. Je velký chlap, chce být středem pozornosti a vždy byl takový. Vystupoval před ten dav a nevím, zda je to dobrá charakterová vlastnost, ale k politikovi to patří. On se přece probojoval z Vysočiny až na prezidentský úřad, i když ho všichni odepisovali. Vlastní strana ho zradila, přesto se tam dostal, protože byla přímá volba, kdy volí lidé; a ti jsou s ním.

V čem podle vás dělá Zeman největší chyby? 

Miloš Zeman dělá chybu například při vystupování v televizi, kdy se nadneseně usměje a nakloní hlavu. Někdo by mu měl říci, aby to nedělal. Co se týká nějakých dalších chyb, tak přiznává, že má rád víno, ale v očích široké veřejnosti těch chyb moc nedělá. Chybou například bylo, že vyvedl Konvičku, ale to se stane. Nějaké zásadní pochybení nevidím. I když jde proti Sobotkovi, dělá to plánovitě, protože sleduje, jak se mění volební preference, kam se budou vyvíjet, kdo je silný politik, kdo by ho mohl ohrozit… Je prozíravý člověk a šachista stejně, jako byl Klaus. Oni předvídají, co asi udělá opozice, jak bude reagovat; a občas se dopustí chyby stejně, jako i šachový velmistr občas prohraje s outsiderem. Mají to promyšlené a jsou o tah dopředu před opozicí.

Zástupce ředitele think-tanku Evropské hodnoty Jakub Janda stále kritizuje Zemana s tím, že je mluvčím Kremlu. Miloš Zeman zase vyjadřuje nad jeho osobou pohrdání. Jak kdo vychází z tohoto souboje?

Jakubem Jandou musí pohrdat, protože je to člověk, který ničemu nerozumí. Divím se a mělo by se zjistit, kým je placen. Jde o troufalost nýmanda, který si troufá na prezidenta.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To musel nařídit člověk, který to nemá v hlavě v pořádku. Šéfka Trikolóry, bývalá učitelka, o naprostém krachu školního testování

18:07 To musel nařídit člověk, který to nemá v hlavě v pořádku. Šéfka Trikolóry, bývalá učitelka, o naprostém krachu školního testování

ROZHOVOR Předsedkyně hnutí Trikolóra a poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková se rozhodla k ráznému…