Arcibiskup Graubner: Viděl jsem opravdovou chudobu. My spíše brbláme

22.12.2012 13:10 | Zprávy
autor: Petr Kupka

ROZHOVOR Opravdová chudoba je třeba na Haity. U nás se nemáme tak špatně. Spíše nepřiměřeně brbláme. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Řeč byla také o tom, nakolik spotřební kultura válcuje vánoční svátky a zda je rozumné půjčovat si peníze na dárky.

Arcibiskup Graubner: Viděl jsem opravdovou chudobu. My spíše brbláme
Foto: cirkev.cz
Popisek: Arcibiskup Jan Graubner

Jsou podle vás Vánoce ještě svátky klidu a míru, nebo mají dnes už význam spíše komerční?

Jak pro koho. I v této oblasti se ukazuje prostor svobody. Záleží na každém, jak ji využívá. Někteří se nechají ovládat reklamou na zboží, či atmosférou nákupní horečky. Jiní prožívají adventní čas jako duchovní přípravu na Vánoce, na setkání s Bohem, na pěkný zážitek rodinného společenství.

Válcuje spotřební kultura vánoční svátky natolik, že u nás dochází k úpadku dodržování vánočních tradic?

Jak kde. Zevšeobecňovat nelze. Spotřební kultura samozřejmě zasahuje celé území, ale přece jsou kraje, kde je náboženská tradice daleko živější než jinde. Jakési minimum vánočních tradic však dodržuje většina obyvatelstva. Vědí, že Štědrý večer je dobré prožít s blízkými v atmosféře lásky a jakési posvátnosti. Mnozí se aspoň při této večeři modlí a vzpomínají na zemřelé příbuzné. Veliké je i procento těch, kteří jdou do kostelů na půlnoční.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

18:15 „Tak to ukončíme.“ V ČT to bouchlo. Lipavský a Ševčík v sobě. Nyní dohra

Debata vládních a opozičních politiků o financování ČT a ČRo se proměnila v drsnou hádku. Miroslav Š…