Arcibiskup Graubner: Viděl jsem opravdovou chudobu. My spíše brbláme

22.12.2012 13:10

ROZHOVOR Opravdová chudoba je třeba na Haity. U nás se nemáme tak špatně. Spíše nepřiměřeně brbláme. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekl olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Řeč byla také o tom, nakolik spotřební kultura válcuje vánoční svátky a zda je rozumné půjčovat si peníze na dárky.

Arcibiskup Graubner: Viděl jsem opravdovou chudobu. My spíše brbláme
Foto: cirkev.cz
Popisek: Arcibiskup Jan Graubner

Jsou podle vás Vánoce ještě svátky klidu a míru, nebo mají dnes už význam spíše komerční?

Jak pro koho. I v této oblasti se ukazuje prostor svobody. Záleží na každém, jak ji využívá. Někteří se nechají ovládat reklamou na zboží, či atmosférou nákupní horečky. Jiní prožívají adventní čas jako duchovní přípravu na Vánoce, na setkání s Bohem, na pěkný zážitek rodinného společenství.

Válcuje spotřební kultura vánoční svátky natolik, že u nás dochází k úpadku dodržování vánočních tradic?

Jak kde. Zevšeobecňovat nelze. Spotřební kultura samozřejmě zasahuje celé území, ale přece jsou kraje, kde je náboženská tradice daleko živější než jinde. Jakési minimum vánočních tradic však dodržuje většina obyvatelstva. Vědí, že Štědrý večer je dobré prožít s blízkými v atmosféře lásky a jakési posvátnosti. Mnozí se aspoň při této večeři modlí a vzpomínají na zemřelé příbuzné. Veliké je i procento těch, kteří jdou do kostelů na půlnoční.

Zaznamenává katolická církev oproti minulým rokům nárůst věřících v souvislosti s politickou a ekonomickou situací v zemi? Hledá dnes více lidí spásu ve víře kvůli těžké životní situaci?

Myslím, že zatím jsou to spíše jednotlivci, i když jich není málo. Ono nám zatím není tak zle. My jsme spíš nepřiměřeně naklonění k brblání. Mohl jsem navštívit země jako Bangladéš nebo Haity. Tam se musí mluvit o opravdové chudobě. U nás je vidět spíše hledače hlubšího smyslu života. Nejsou to davy, ale ročně tak v naší zemi přichází do katolické církve několik set dospělých lidí.

Jak se díváte na fakt, že řada lidí dnes žije takzvaně na dluh? Měli bychom být skromnější?

Žít na dluh není rozumné. Jsou situace, kdy je třeba si půjčit, třeba na byt nebo dům, ale jen v případě, že je nejvýš pravděpodobné, že bude z čeho splácet. Půjčky na dárky a různé takzvaně výhodné nákupy bychom neměli dělat nikdy. Ty "levné" věci se úžasně prodražují. Je mi líto těch zástupů, které se dostanou do rukou exekutorů. Při tom by stačilo najít důvody ke štěstí třeba v duchovní rovině. Jsou daleko levnější, jen chtějí trochu víc snahy či námahy.

Změnil se podle vás v posledních letech přístup lidí k sobě navzájem, ať už v negativním či pozitivním slova smyslu? Jsou lidé ohleduplnější, nebo je tomu spíše naopak?

My umíme projevovat soucit a ohleduplnost hodně velkoryse, když jde třeba o velká neštěstí. Velice by nám prospělo, kdybychom to uměli i v menších věcech každodenního života. Myslím, že právě sdělovací prostředky by tomu mohly velice pomoci, kdyby poukazovaly více na dobré příklady a sami autoři dávali příklad ohleduplnosti k těm, o nichž se vyjadřují.

Co byste lidem popřál do nového roku? 

Všem přeji, aby jim zůstalo něco z lásky vánočních svátků i pro všední dny nového roku. Vánoce oslavují příchod Boha - Lásky mezi nás. Budeme-li víc nezištně milovat, zjistíme, že Bůh od nás vůbec není daleko, že nejsme žádný národ neznabohů, že dovedeme spolu žít šťastně, i kdyby nám všelicos chybělo.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Petr Kupka

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Málo platné.“ Ztratil Bartoš svůj náboj? Sociolog Hartl nejen o problémech Pirátů

20:01 „Málo platné.“ Ztratil Bartoš svůj náboj? Sociolog Hartl nejen o problémech Pirátů

Čeští politici se nepolepšili, musí se naučit vysvětlovat. K předvolebnímu boji, rozdělení české spo…