Ať lidé účty za plyn posílají do Moskvy? Odpověď hodná státníka. Konečná ve varu

03.10.2022 17:07 | Rozhovor

„Lidé dávají najevo, že se jim nelíbí kroky Fialovy vlády. Nevěří prohlášením ať už premiéra nebo ministrů v této vládě,“ říká k protivládním demonstracím europoslankyně a předsedkyně KSČM Kateřina Konečná a mluví o podobných akcích v dalších evropských městech. Vysvětlila také, jak vidí postoj prezidenta Zemana. Vyjádřila se k volbám v ČR i k těm, které se nedávno konaly v Itálii. Přečtěte si také, v čem je podle ní Markéta Pekarová Adamová zdatnou nástupkyní Miroslava Kalouska.

Ať lidé účty za plyn posílají do Moskvy? Odpověď hodná státníka. Konečná ve varu
Foto: archiv K. Konečná
Popisek: Europoslankyně, předsedkyně KSČM Kateřina Konečná

Anketa

Zvažovali byste na Hrad volbu Josefa Středuly?

50%
hlasovalo: 7669 lidí

Paní poslankyně, co říkáte na výsledky voleb a šlo, nebo nešlo nakonec o referendum o současné vládě, jak z některých míst zaznívalo?

Děkuji za tuto otázku. Ráda bych zde za KSČM poděkovala všem voličům, kteří naše kandidáty podpořili v komunálních i senátních volbách. Nebyly to pro nás úspěšné volby co do počtu mandátů. Pracujeme na našem restartu, na opětovném získání podpory voličů… A jestli šlo o referendum o této vládě? Voliči to jako referendum patrně nevnímali a dali hlas lidem, které znají z komunální úrovně, a nebrali tak zcela v potaz, kterou stranu nebo uskupení kandidát zastupoval. A jako referendum to jistě nebrali zvolení zastupitelé například v Ostravě, kde vedení města tvoří ANO, SPOLU a Piráti. Andrej Babiš a jeho marketing nedokázal skrýt pro druhé kolo Senátu fakt, že do médií vykládá, jak jsou strany vládní koalice nebezpečím pro lidi, ale právě ODS, TOP 09, KDU-ČSL i tolik kritizovaný STAN jsou strany, se kterými nejčastěji hnutí ANO uzavírá koalice ve městech i obcích!

Minulý týden se konaly další protivládní demonstrace, a to nejen v Praze, ale i v dalších městech ČR? Jak tyto akce hodnotíte?

Krátce bych okomentovala situaci, za které k demonstracím dochází. Lidé dávají najevo, že se jim nelíbí kroky Fialovy vlády. Nevěří prohlášením ať už premiéra nebo ministrů v této vládě. Nerozumějí tomu, proč se půl roku čekalo a odmítalo zastropování cen, a když se nakonec k tomu kroku vláda rozhodla, nastavila limit výš než země v EU. Tato vláda přestala hájit zájmy svých občanů. Firmy stěhují své provozy do sousedních států. Zaměstnanci se bojí o svá pracovní místa. Vůbec mě netěší, že k těmto demonstracím musí docházet. To, že se dokážou na demonstracích sejít lidé různých názorů, a to aniž za tím stojí bůhví kým sponzorované neziskovky, je výsledkem nekompetentnosti vlády a jejích členů.

Velmi mne ale mrzí, že občané svůj hněv neprojevili v senátních volbách. Místo toho, aby se mobilizovali ti, na něž dopadají kroky vlády nejdrastičtěji, přišli k volbám zastánci této předražené instituce, která je podle mě pro ČR zbytečná.

Pořadatelé demonstrace na Václavském náměstí požadovali demisi vlády a obrat politického směřování země. Uvedli, že v říjnu půjdou za prezidentem Milošem Zemanem, kterého požádají o odvolání Fialovy vlády a vyhlášení předčasných voleb. Pokud požadavky splněné nebudou, co bude dál?

Od pana prezidenta už bych velké pochopení pro potřeby lidí v tíživé životní situaci neočekávala. S ohledem na jeho některá vyjádření v posledních měsících a týdnech již dává najevo, že jej lidé, kteří ho do tohoto úřadu zvolili, přestali zajímat.

Z některých míst zaznívají i požadavky na jednání o dodávkách plynu přímo s Ruskem. Je to ale vůbec reálné řešení v tuto chvíli?

Bohužel Fialova vláda dělá všechno pro to, aby to reálné nebylo. A je jí jedno, co bude s občany. Řeči o tom, jak jsou na zimu připraveni, jsou k smíchu. Podívejte se na situaci kolem poškozeného Nord Streamu. To si vážně někdo myslí, že si budou Rusové pod sebou podřezávat větev v podobě poškození strategického infrastrukturního zařízení, které jim dává možnost komunikace s Evropou? Čekám, že nás brzy veřejnoprávní média zahrnou fotkami pasů ruských občanů, které se našly v místě poškozeného plynovodu.

K odpovědi na otázku tedy, ano, možné by to bylo za předpokladu, že nám USA přestanou nutit svůj předražený plyn prostřednictvím svých obchodníků a zprostředkovatelů. Jak dlouho vydrží průmysl a občané platit předražené ceny?

Máte informace, že by se podobné protivládní demonstrace konaly i v jiných státech, jako například v Německu, Rakousku, na Slovensku…?

Ano. Vím o demonstracích v Německu, ve Francii. Jsou to stejná témata jako u nás. V Německu to byly demonstrace desetitisíců proti zdražování energií. Protestující zmiňovali své obavy, že tamní inflace překročí do konce roku deset procent. Co by za to u nás lidé dali. Samozřejmě je tam všudypřítomná obava ze ztráty zaměstnání. Obdobné je to ve Francii, kde demonstrující nesouhlasili s kroky prezidenta Macrona. Ale k demonstracím se například 8. 10. přidají odborové svazy celé EU. Tak jak my budeme vyjadřovat svůj nesouhlas v Praze, statisíce lidí budou činit po celé Evropě.

K demonstraci se opět vyjádřil i Miroslav Kalousek. „Opravdu si někdo myslí, že máme tyhle proruské nácky chápat, rozmlouvat s nimi a přesvědčovat je? Vážně si myslíte, že o to stojí? Ti se dají pouze ignorovat, a když budou chtít konfrontaci, tak s nimi bojovat. A hlavně jim nikdy neustupovat,“ uvedl. Co byste mu vzkázala?

Pan Kalousek byl svými voliči vždy obdivován pro svůj smysl pro humor. Tím, jak už nikde nekandiduje, tato jeho schopnost uvadá, jak je vidět na tomto vyjádření. Ale nemusí se bát o budoucnost. V řadách TOP 09 má v osobě Markéty Pekarové zdatnou nástupkyni, která svýma dvěma svetry baví většinu národa. Otázkou zůstává, jak dlouho to bude lidi ještě bavit… 

Pokud panu Kalouskovi chybějí argumenty, vytáhne kartu antikomunismu. Zapomíná, že jeho politická kariéra začala v politickém subjektu, který byl součástí Národní fronty.

Ing. Kateřina Konečná

  • KSČM
  • Jsem poslankyně - díky Vám, pro Vás, s Vámi
  • europoslankyně

Podívejme se i na Itálii. Co říkáte na výsledky tamějších voleb? Jaký „vzkaz“ tím Itálie poslala EU ještě i po slovech von der Leyenové, která podle některých médií ještě před italskými volbami uvedla, že Evropská komise chce spolupracovat s jakoukoliv demokratickou vládou, má ale také prostředky, kterými může zasáhnout, pokud by se vládní politika vyvíjela jako v Maďarsku či Polsku…

Vyhrožovat ve stylu „když nezvolíte, koho si přejeme my, tak za to budete pykat!“ je nehoráznost! I to je možná důvod, pro který je Evropská unie u části obyvatel vnímána negativně.

Každopádně já – na rozdíl od ODS – nepatřím do fanklubu vítězné Meloniové, která dříve obdivovala Mussoliniho nebo se vyjadřuje ve prospěch zrušení potratů…

Když jsme zmínili předsedkyni Evropské komise Leyenovou, vy jste na svém facebooku citovala její vyjádření ohledně toho, jestli EU pomůže lidem, aby měli vůbec šanci zaplatit složenky a účty. Můžete prosím slova předsedkyně Evropské komise odcitovat i pro čtenáře ParlamentníchListů.cz?

Jen v krátkosti. Celý komentář najdou čtenáři na mém facebooku z 21. září. Komentovala jsem vystoupení paní předsedkyně, která hodnotila poslední rok v EU. Rok nám tady stoupají ceny. Proto jsme se jí ptali na to, jak EU pomůže občanům. A odpověď? Máme prý účty za plyn posílat do Moskvy…;(

Skutečně odpověď hodná „státníka“… je to peklo, kdo nám v EU vládne a už ani nepředstírá, že mu jde o občany.

Jak si tento postoj a přístup vysvětlit?

Politické elity – jak evropské, tak naše – jsou natolik v područí USA, že jim už v této chvíli jde jen o jejich vlastní přežití a s tím, co jejich kroky způsobí občanům, si hlavu nelámou.

Zmínila jste také, že nedávno proběhl v uzbeckém Samarkandu již 22. summit Šanghajské organizace pro spolupráci. Mimo jiné se zde potkal i ruský a čínský prezident. O čem se jednalo a dá se říci, že šlo i o určitý „vzkaz“ Západu, například ohledně protiruských sankcí a podobně?

Nezaznamenala jsem o tomto setkání v České televizi ani zmínku. A pokud byla, tak ne v čase, který by jí patřil. Tím, že se o Šanghajské organizaci pro spolupráci nebude hovořit v České televizi, vážně toto sdružení více než dvou desítek států nezmizí. Její členové chápou současné procesy ve světové politice, které směřují k vytvoření multipolárního světa. Na summitu se ukázalo, jakým směrem se budou vyvíjet nové instituce mezinárodní spolupráce. A Západ v nich bude hrát jen malou roli. Na rozdíl od zemí jihovýchodní Asie a Afriky. Ani US dolar již v těchto výhledech nebude mít takovou váhu.

Setkání prezidentů Putina a Si Ťin-pchinga je jasným signálem, že západní sankce se snahou Rusko izolovat ho s Čínou a východem obecně sblížila. A stačí se podívat na ekonomické výsledky USA, velkých hráčů v EU, Ruska a Číny, aby bylo jasné, že v této ekonomické válce využívá Washington Evropu pouze jako nástroj ke svým zájmům. Možná má někde Evropa zezadu nalepený štítek „Po upotřebení zahoďte“. A tuto situaci jen potvrzují výše uvedené výroky předsedkyně Evropské komise. Nic dělat nebudou. Zatím inflace v EU během dvou až tří let poroste, tiskárny peněz se nezastaví. Ale lidé potřebují k životu potraviny, teplo v domovech, zdroje a suroviny pro průmysl. A toho se teď bude žalostně nedostávat. A to jsou témata, která chceme jako KSČM s občany komunikovat. Jsme pro podporu českých národních zájmů, našich rodin, pracujících, seniorů. Nechceme, aby se musely firmy stěhovat z důvodů nedostatku energie a surovin. 

Chceme, aby občané žili v klidu, a ne v neustálém tlaku a obavách z budoucnosti. A proto je nutné říci DOST této vládě premiéra Fialy, která v zájmu občanů České republiky nejedná.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Slovenský poslanec Huliak: Ustoupit opozici? To by potom byl samý atentát

19:01 Slovenský poslanec Huliak: Ustoupit opozici? To by potom byl samý atentát

Na Slovensku je dva týdny po atentátu na premiéra Roberta Fica stejně napjatá atmosféra mezi politik…