Autor knihy Strategie vyjednávání sleduje s obavami tahy naší diplomacie: Jak vyjednávat s Rusy? Takto...

24.04.2021 13:13 | Rozhovor

Jak vyjednávat s Rusy, a kdo odpálil „atomovku“ posledních dnů? Firemní sociolog Vojtěch Bednář jako odborník na komunikaci a postupy vyjednávání upozorňuje na nástrahy globalizovaného světa. Rozebírá strategické tahy naší diplomacie. Poznámku má i na adresu vicepremiéra Jana Hamáčka. „Těžko budete obhajovat, že jedete žádat o dodávky někoho, kdo vám doma odpálil skladiště.“ V souvislosti s ruskou mentalitou podotýká: „Rusům se nesmíme ukazovat jako slabí, ale dávat jim ultimáta je naprosto špatně.“

Autor knihy Strategie vyjednávání sleduje s obavami tahy naší diplomacie: Jak vyjednávat s Rusy? Takto...
Foto: archiv V. Bednář
Popisek: Vojtěch Bednář

V souvislosti s kauzou Vrbětice jste zmínil termín „atomovka“, což je v managementu průšvih, který mění pravidla hry. „Odpálení atomovky vede k novému rozdání karet. Všechny dosavadní konflikty a problémy jsou zapomenuty, protože všichni řeší (musí řešit) jen a pouze atomovku. V nastalém chaosu vyhrává ten, kdo se jako první zorientuje. Což je ten, kdo atomovku odpálil,“ psal jste. Kdo se, podle vás, nejrychleji orientuje? Objevují se už nejrůznější teorie, ale z jakých signálů můžeme něco více vyčíst? 

Děkuji vám za prostor. Těžko říci, kdo to je. Jediné, o co se snažím, je, že mezi chováním politiků a manažerů někdy existuje podobnost a že když dojde k takovéto masivní události, která vskutku zasáhla úplně všechny bez ohledu na stranickou příslušnost, je dobré se podívat, kdo z ní ve finále profituje. Velice nerad bych na kohokoli ukazoval.

Jak jste doporučoval na blogu, novináři by se měli ptát „v čí prospěch?“. Kolik odhadujete, že s naprostou jistotou v České republice ví, ale opravdu na sto procent ví a má důkazy, kdo tohle, vašimi slovy, „odpálil?“ Nemám na mysli sklad ve Vrběticích v roce 2014….

Můžeme spekulovat nad tím, jak se události doopravdy udály, a můžeme si položit otázku, jak se zachovali politici. Premiér Babiš třeba hovořil o zveřejnění co nejvíce informací o celé události, což v jeho případě není zcela obvyklé. Ministr Hamáček několikrát změnil názor na svou cestu do Moskvy, kterou měl absolvovat v době, kdy se záležitost dostala na veřejnost; a tím, že jednou hovořil o nákupu vakcín a pak o krycím jednání, své důvěryhodnosti nepřidal. Jsou to sice drobné detaily, ale lze z nich odvozovat, pro koho je ta všeobecně nepříjemná situace více stresující.



Psal jste o tom, že se s Ruskem vzájemně potřebujeme. Z informací od řady politiků, případně po zhlédnutí televizní obrazovky, ovšem jasně vyplývá, že nepotřebujeme. Kdo se odkazuje na plyn s ropou, zmrznul v 90. letech a byznys s Ruskem činí jen dvě procenta, takže vlastně skoro nic, a bez problémů se můžeme od agresorů odstřihnout. K čemu Rusko vlastně potřebujeme? Na druhou stranu, kdo by se stal naším společným nepřítelem, pokud bychom zmrazili kontakty s Ruskem?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. Marek Novák, MBA byl položen dotaz

Mluvit a mluvit

Podle vás je třeba o problémech, jako je třeba narůstající nezaměstnanost mluvit, ale podle mě mluvíte vy politici až moc. Naopak si myslím, že co neděláte je, že problémy lidí fakt řešíte. Tak třeba jak hodlá ANO řešit problém s nezaměstnaností, ale i s tím, že ti, co pracují, mají žalostně nízké m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schůzka Pavla a Zelenského? Vyoral má jasno, jak vše dopadne

15:40 Schůzka Pavla a Zelenského? Vyoral má jasno, jak vše dopadne

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Prezident Pavel se má podle všeho v neděli setkat s ukrajinským p…