Babiš nesklidí bouři, ale uragán. Až lidi přestanou věřít, že jim budou létat do úst jeho kuřata... Vlastimil Tlustý už premiérova slova nebere vážně

22.02.2019 9:38

ROZHOVOR „Myslím, že to, co on napadá, je jen zlomeček toho, co on teď sám dělá. Jsem zvědavý, jak bude za deset let jeho éra hodnocená, ale bude asi těžké hledat slova. Neberu to vážně, je to jenom a pouze propaganda. Silná slova, skutky chybějí. Počkal bych si, až bude líp,“ hodnotí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz kritická slova Andreje Babiše na sněmu ANO Vlastimil Tlustý, bývalý ministr financí a předseda poslaneckého klubu ODS. Nejvážnější hrozbou pro ANO podle něj je, že nesežene po příštích volbách koaličního partnera. „Kdo seje vítr, sklízí bouři. On seje velké bouře, tak sklidí uragán. Ve velkých městech se to už stalo,“ upozorňuje.

Babiš nesklidí bouři, ale uragán. Až lidi  přestanou věřít, že jim budou létat do úst jeho kuřata... Vlastimil Tlustý už premiérova slova nebere vážně
Foto: Archiv PLTV
Popisek: Vlastimil Tlustý v pořadu Horké téma
reklama

Premiér a opětovně zvolený předseda hnutí ANO Andrej Babiš ve svém projevu na sněmu hnutí obsáhle kritizoval 90. léta. Šlo prý o dobu, kdy naší zemi vznikly „nezvratné škody“, kdy ODS se svou kupónovou privatizací, kdy si někteří „nakradli miliardy“, se svými vytunelovanými bankami a zničenými firmami, rozkrádáním státního majetku „ničila celý demokratický systém“. Byla to podle něj doba obrovských korupčních kauz za stovky až tisíce miliard. Co tomuto hodnocení říkáte? 

No že on musel být jeden z těch, kteří tam v té době kradli.

Zhruba v tomto období premiér Babiš zbohatl...

Jeho kritika je poněkud překvapivá.

Po „divokých 90. letech“ podle Babiše nastalo období, kdy se toto rozkrádání „tutlalo a legitimizovalo“. Kdy se naše „zdevastované hospodářství“ otevřelo zahraničnímu kapitálu, který nahradil neúspěšnou českou cestu. V důsledku toho tečou z naší země stovky miliard na dividendách, sdělil Babiš. Jak pohlížíte na tato jeho slova?

Tak co bylo špatně? Ta česká cesta, nebo ta zahraniční? Když kritizuje ODS za českou cestu, tak koho kritizuje za zahraniční investice? Asi sociální demokraty?

Nicméně platí podle vás ODS a také ČSSD jakousi daň za vládnutí v posledních desítkách let po roce 1989, kdy se řada těch skandálů, o kterých mluví Babiš, skutečně udála a mnozí lidé si je pamatují? Což hnutí ANO teď nahrává?

Myslím, že to, co on napadá, je jen zlomeček toho, co on teď sám dělá. Jsem zvědavý, jak bude za deset let jeho éra hodnocená, ale bude asi těžké hledat slova. Neberu to vážně, je to jenom a pouze propaganda. Silná slova, skutky chybějí. Počkal bych si, až bude líp.

Hnutí ANO si však drží už řadu let vysoké preference kolem třiceti procent. Čím to je? Komentátor ČRo Plus Radko Kubičko uvedl, že „je tristní pohled na opoziční strany, které se tváří v tvář koncernové mašinerii chovají diletantsky, o čemž svědčí i předvolební preference“. Je to tak? I tohle způsobuje, že se ANO tak dlouho vyhřívá na výsluní?

Je to směs důvodů. Jeden je, že ANO a zvláště Babiš naslibovali hory doly. Část lidí, kteří chodí k volbám, čeká, že budou létat pečená kuřata a pršet polévka. Zatím tomu stále věří. Jak dlouho ještě, když je jasné, že ani k jednomu nedojde, to nevím. Že dalším důvodem je slabost opozice, je evidentní. Opozici chybějí srovnatelní vůdci, kteří by se mu dokázali postavit a argumentovat věcně proti jeho krásným řečem.

Může se však hnutí ANO stát, že sice vyhraje přesvědčivě příští volby – teď myslím sněmovní – a nesežene koaliční partnery?

To je samozřejmě nejvážnější hrozba, před kterou ANO stojí. Ono vyhlásilo válku celému světu, likviduje všechny v úvahu přicházející koaliční partnery, jeho současní koaliční partneři jsou na pokraji existence. Vážně jim hrozí, že sociální demokraté ani komunisté se do příštího Parlamentu po spolupráci s ním nedostanou. Tím pádem, jestli ANO získá 29 nebo 31 procent, je nepodstatné. Rozhodující bude, jestli s nimi bude někdo ochoten do koalice jít. Za situace, kdy všechny napadá. Myslím, že tam Babiš použil větu, že před ním nic nebylo. Jeho kritici se správně ptají – co bude po něm? Že nesežene koaliční partnery, je pro něj vážná hrozba. Události na politické scéně nebudou o ničem jiném než o tom, jestli bude, nebo nebude mít koaličního partnera.

Naznačoval jste to i v rozhovoru pro XTV, kde jste poukazoval na situaci po komunálních volbách, že tam, kde to šlo, udělali ostatní koalici proti ANO...

Je to úplně logická reakce v duchu starého českého přísloví – kdo seje vítr, sklízí bouři. On seje velké bouře, tak sklidí uragán. Ve velkých městech se to už stalo. Na celostátní scéně to bude jednoduché. Až skončí volby, vůbec nemá význam koukat, kdo má kolik procent. Jediná správná otázka bude – má ANO koaliční partnery na 101, nebo je nemá? Když je mít bude, tak vládu sestaví, když je mít nebude, tak ji určitě nesestaví.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Oldřich Szaban
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Komárek o Fridrichové: Ať si promítne, jak sama občas mluví o svých kolezích a řediteli ČT. Debil? Padají asi horší slova!

17:46 Komárek o Fridrichové: Ať si promítne, jak sama občas mluví o svých kolezích a řediteli ČT. Debil? Padají asi horší slova!

ROZHOVOR Koronavirus přesahuje schopnosti premiéra Andreje Babiše. Neví, co dělat, neumí reagovat, j…