Babiš rozhazovačný? Ne. Ekonom má jasné zprávy. Ceny, drahota, tento rok

18.01.2022 8:41 | Rozhovor

„Přestože se často říká, že éra Andreje Babiše vedla k neodpovědnému hospodaření, ve skutečnosti bych to neviděl tak černě,“ říká Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. Vážné problémy začaly až s příchodem pandemie, do té doby na tom Česko bylo dobře, a to i co se úrovně veřejného zadlužení týče. Napjatá situace na trhu energií se podle něj uklidní na přelomu jara a léta, to nejkrušnější období tedy prožíváme právě teď. Druhá polovina roku by měla přinést zlepšení i ohledně inflace, neboť pomůže prudké zvýšení úrokové sazby ze strany ČNB i posilující česká koruna. A co investoři? Křeček nabádá k jisté opatrnosti u alternativních investic, jakými jsou například kryptoměny.

Babiš rozhazovačný? Ne. Ekonom má jasné zprávy. Ceny, drahota, tento rok
Foto: Archiv Štěpána Křečka
Popisek: Ekonom Štěpán Křeček

Veřejný dluh ČR stále roste, byť tempo růstu klesá. Ve třetím čtvrtletí roku 2021 činil 40,5 procenta HDP. Jak toto číslo hodnotíte?

Hodnota 40,5 procenta HDP je v evropském kontextu nízká. Je dokonce nižší, než byla ve třetím čtvrtletí 2015. Problém spočívá v tempu růstu našeho zadlužení, které je příliš rychlé. Nicméně situace se bude v následujících letech zřejmě stabilizovat.

Anketa

Podporujete vládní návrh, který ve volbách umožní korespondenční hlasování ze zahraničí?

2%
97%
hlasovalo: 34282 lidí

Podle dat Eurostatu jsme v tomto ohledu stále v nejlepší pětici z členů EU. Je to dobrý výsledek? Lze expremiéra Andreje Babiše za toto pochválit, i vzhledem ke krizi, která trvá již v podstatě dva roky?

Přestože se často říká, že éra Andreje Babiše vedla k neodpovědnému hospodaření, ve skutečnosti bych to neviděl tak černě. Koronavirová krize výrazně zhoršila naše hospodaření, ale před příchodem pandemie jsme na tom z hlediska vývoje zadlužení nebyli špatně.

Lidem se začátkem nového roku chodí zvýšené zálohy za plyn či elektřinu, leckdy se jedná o nárůst v desítkách procent. Bude podle vás cena energií pro vládu v letošním roce tím nejpalčivějším ekonomickým problémem?

Situace se uklidní s příchodem jara/léta. Takže bych spíš řekl, že energetická krize bude nejpalčivějším problémem na začátku letošního roku. Brzy bude přehlušena jinými tématy. Naši ekonomiku v letošním roce zřejmě nejvíce ovlivní prudké navýšení úrokových sazeb, které provedla Česká národní banka v loňském roce.

Lednová inflace může být až 10 procent, varuje ekonom Aleš Michl, podle něj pak ale přijde pokles a na podzim už by mohla být relativně mírná. Souhlasíte s touto predikcí?

Postupně nám začne pomáhat posilující koruna a vyšší úrokové sazby, takže k poklesu inflace ve druhém pololetí zřejmě dojde. Navíc od srpna 2021 jsme se potýkali s vysokou inflací. To vytváří vysokou srovnávací základnu pro druhé pololetí letošního roku, což vzhledem k mechanismu výpočtu přispěje k poklesu míry inflace.

ČNB razantně zvedá úrokovou sazbu, ta momentálně činí 3,75 %. A další zvyšování se podle guvernéra Jiřího Rusnoka dá čekat hned na příštím zasedání, kdy by mohla padnout i čtyřprocentní hranice. Je to v tuto chvíli podle vás dobrý způsob, jak brzdit inflaci?

Anketa

Je omluvitelné, že poslanec Farský jede na půl roku studovat do USA?

hlasovalo: 31112 lidí
Zvyšování úrokových sazeb je zcela standardní způsob, jak bojovat s inflací. To, že sazby rostou, je zcela v pořádku. Diskusi můžeme vést o tempu zvyšování. Má holubičí povaha by úrokové sazby zvyšovala pomalejším tempem. V ČNB máme jestřáby, kteří se nebojí skokového růstu sazeb.

V poslední době se při debatách o slabých stránkách naší ekonomiky často skloňuje nedostatek uchazečů o volné pracovní pozice. Ve kterých oblastech tím Česko trpí nejvíce? A co s tím lze dělat?

Je to jednoduché. Nedaří se obsazovat pozice, na kterých lidé nechtějí pracovat, protože jsou špatně placené nebo příliš namáhavé. S obsazováním lukrativních a dobře placených pozic problém není.

Podle dat kryptoměnové směnárny Bit.plus loni Češi za kryptoměny utratili zhruba pět miliard korun. Co podle vás je za tak masivním odlivem českých peněz „mimo systém“, hraje roli klesající nedůvěra v tradiční formy investic?

Jelikož výrazně narostly úspory obyvatel, zvýšil se zájem o investice. To se týká tradičních i nových aktiv. Kryptoměny jsou pro mnohé lidi lákavé, protože existuje řada příběhů o investorech, kteří na nich v krátkém čase opravdu pohádkově zbohatli. Chtěl bych však upozornit, že výnosy jdou ruku v ruce s riziky, takže lidé by určitě měli být opatrní.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: Marek Korejs

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Půjde to rychle, Češi musí být připraveni. Profesor o vládě a válce

4:44 Půjde to rychle, Češi musí být připraveni. Profesor o vládě a válce

„V uplynulých letech jsme se přesvědčili o tom, že se dějiny zrychlují a že během krátké doby může d…