Babišovy billboardy? Jinak. Pavel. Prchal? „Nechápu.“ Zasvěcený promluvil

02.02.2023 13:12 | Rozhovor

Babišovi se „válečnými“ billboardy povedlo nastolit téma, které potřeboval, nicméně téma nedokázal udržet. „Jeho soupeř měl dost času a příležitostí, aby vysvětlil, že to je jinak. Na výsledku se podepsalo i načasování celé této komunikace,“ hodnotí přední politický marketér, tvůrce kampaní TOP 09 a majitel společnosti PRodukujeme.cz Jaroslav Poláček. Ten ParlamentnímListům.cz též sdělil, že generál Pavel nebyl „produktem“, na jehož kampani nešlo nic zkazit. A zastal se též nyní již bývalého Babišova marketéra Marka Prchala.

Babišovy billboardy? Jinak. Pavel. Prchal? „Nechápu.“ Zasvěcený promluvil
Foto: Archiv
Popisek: Jaroslav Poláček (vpravo)

Andrej Babiš prohrál prezidentské volby. Za co byste ho jaksi profesionálně „vytahal za uši“? Jeho i jeho tým?

Upřímně řečeno, házet neúspěch kampaně na marketingový tým mi přijde hodně nefér. Nedokážu si představit kampaň, kde by prim nehrál kandidát, a to i v případě tohoto kandidáta. Z výzkumů měli vědět, kdo je pravděpodobný soupeř do druhého kola. Evidentně nedokázali najít vhodnou strategii. Podle výsledků voleb v roce 2021 (není lepší průzkum než volby) by Babiš měl mít na své straně většinu voličů. Přesto mu jeho finální přehnaná a nekonzistentní komunikace s tématem války nepomohla. Dokonce podle některých průzkumů vychází, že významným způsobem přispěla k odrazení jeho voličů z 1. kola. Jádro neúspěchu vidím v tom, že se Babiš pro kandidaturu rozhodl pozdě a to rozhodně nezáviselo na nějakém týmu.

Anketa

Jak zatím hodnotíte kroky zvoleného prezidenta Petra Pavla?

3%
95%
hlasovalo: 30165 lidí

Pokud jde o ty „slavné“ billboardy s tématem míru a války, bylo to jako nápad od začátku blbé, nebo šlo o to, že dále než k těm billboardům se téma v Babišově kampani nedostalo?

Babišovi se nepochybně podařilo nastolit téma, které chtěl, které mu vyhovovalo a které ho mělo ukázat v lepším světle než jeho protikandidáta. Nicméně se mu ho nepodařilo udržet tak, jak asi zamýšlel. Jeho soupeř měl dost času a příležitostí, aby vysvětlil, že to je jinak. Na výsledku se podepsalo i načasování celé této komunikace. 

Je 60 procent pro generála Pavla mandátem pro vládní koalici? Nebo je to složitější?

Složitější. Rozhodně bych nedělal rovnítko mezi voliči pětikolice a voliči zvoleného prezidenta. Stejně nejsou voliči AB automaticky voliči ANO. Petr Pavel, a to není žádná nová informace, měl své voliče i ve skupinách lidí, ve kterých vládní koalice tolik nebodovala, zejména mezi seniory. 

Vy bydlíte v Teplicích, tedy v těch pověstných „Sudetech“, na které se po každých volbách, které tam vyhraje Babiš či Zeman, liberálové obrací s rétorikou „Musíme těm lidem pomoct, jinak tam pořád budou volit blbě“. Co vy na to? Není to trochu urážlivé?

Dycky Most, ale nejsou Sudety jako Sudety. :-) Ono, když se kouknete na mapu hraničních okresů, určitě je všechny nemůžete připsat Andreji Babišovi. Dokonce před deseti lety Krkonoše volily Karla Schwarzenberga, a ne Zemana. Navíc, Teplice byly donedávna v komunálních volbách poněkud atypickou baštou ODS v čele s primátorem a později senátorem Jaroslavem Kuberou. Trochu se bráním té paušalizaci, ale nepochybně v těchto regionech žije více lidí, kteří jsou postižení exekucemi, nižší životní úrovní, a kteří mají k politice větší despekt než v jiných oblastech. Já jen doufám, že ta Babišova pohádka o výhře v hazardních sázkách na politiku tady u nás, na severu, neuvrhne víc lidí do dalších finančních problémů. Rozhodně ale nepotřebujeme spasitelský import z Prahy. Lidí, kteří chtějí měnit náš kraj k lepšímu, tu žije kupodivu docela dost. 

Anketa

Chcete, aby Babiš vedl ANO do parlamentních voleb jako lídr a kandidát na premiéra?

91%
5%
hlasovalo: 22566 lidí

Ruku na srdce: Generál, dobře vypadající, s hlubokým sonorním hlasem, se středovými názory. Bylo vůbec z hlediska kampaně možné takový produkt „pokazit“?

Bylo. Vzpomeňte si na to, kolik lidí upozorňovalo na to, že kampaň Petra Pavla je dlouhá, že se vyčerpá, jako se to stalo například Janu Fischerovi. Že nebude mít dost nových informací a sil, aby utáhl druhé kolo. Ta kampaň byla obdivuhodná v tom, že poctivě a vytrvale pomáhala budovat silnou skupinu přesvědčených voličů a vytvořila zázemí, které ve finále hodně pomohlo z kampaně udělat trend.

Je zde jedna ošklivá věc. Taková profesní. Marek Prchal, jeden z Babišových marketérů, byl vyloučen z profesního sdružení Art Directors Club Czech Republic. Kvůli Babišově kampani. Jak se vyvarovat podezření, že nejde o sdružení marketérů, ale provládních propagandistů?

Přiznám se, že to nechápu. Nemyslím si, že by tato organizace byla provládní bojůvkou, ale moc nerozumím tomu, proč zvolila tohle načasování. Nepochybně tahle kampaň nebyla první, která by využívala emoce strachu a obav. Navíc nevím, zda je zcela jednoznačně prokázané, že za tím odpudivým billboardem s válkou stojí právě Marek Prchal. Já bych nikdy nedokázal pracovat pro Andreje Babiše, ale přiznám se, že moc nechápu, proč to sdružení přistoupilo k vyloučení svého člena tak pozdě… 

Proč si to musel, s prominutím, „odesrat“ zrovna ten Prchal, který nebyl nikdy stratégem pro tvrdou, konfliktní část politiky, ale pro tu pozitivní?

Já nevím za jakou část kampaně Marek Prchal odpovídal. Obvykle nemáte stratéga na pozitivní a negativní část. Ale opakuji, že nerozumím tomu, proč zrovna teď. Charakter komunikace Andreje Babiše je, podle mého názoru, stále stejný. 

Pokud se nestane něco mimořádného, nebudou rok a půl žádné volby. Čím se vlastně do té doby budete živit?

Kdybyste si přečetl mou knihu Volby v kapse, věděl byste, že kampaň začíná hned po skončených volbách. :) Agentura PRodukujeme, kterou vedu, má to štěstí, že má klienty, kteří chtějí profesionálně komunikovat dlouhodobě, protože chápou, že volební výsledek neuděláte během tří měsíců. Pomáháme zlepšovat komunikaci obcí a věřte, že ani senátoři, kterým jsme pomohli s kampaní, jako je profesor Pirk, nás nenechají rok spát na vavřínech.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jaroslav Polanský

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

důchodová reforma

Dobrý den, kdy předložíte návrh důchodové reformy? Sliboval jste to v březnu, a už jsme za polovinou. A už jste o ní jednal s opozicí, protože čím déle s ní začnete jednat, tím se celý proces oddaluje nebo hodláte shválit i bez ní a čekat, že až se karty obrátí, zase bude zrušena?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Co budeme žrát? Jako středověk.“ Jídlo dle představ EU. Venkov mluví

4:39 „Co budeme žrát? Jako středověk.“ Jídlo dle představ EU. Venkov mluví

VIDLÁKUV TÝDEN Zemědělství, které bude kvůli Green Dealu snižovat emise? „Bude to jako ve středověku…