Babišův muž Kolovratník: Zeman a jeho lidé útočí na ČT. Nesouhlasím. Byl jsem 15 let v Českém rozhlasu, takže...

13.12.2015 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR O tom, co se dělo ve sněmovně ohledně jednání o elektronické evidenci tržeb (EET), ale i o Babišovi, Zemanovi a uprchlících, promluvil pro ParlamentníListy.cz poslanec a novinář Martin Kolovratník. Zemanovi vyčetl jeho vystoupení na jednom podiu s Konvičkou a vyjádřil se i k možným teroristickým útokům. „Zatajení rozsvícení stromečku bylo zbytečné,“ myslí si Kolovratník.

Babišův muž Kolovratník: Zeman a jeho lidé útočí na ČT. Nesouhlasím. Byl jsem 15 let v Českém rozhlasu, takže...
Foto: ANO.cz
Popisek: Martin Kolovratník

Co budete dělat dnes o půlnoci?

V půlnoci budu někde na Barrandově, protože jsem pozvaný do České televize na Star Dance, což je pořad, který mám hrozně rád. Takže po ukončení přenosu budu někde na Barrandově ve společnosti.

Jednání o elektronické evidenci tržeb se v pátek zvrhlo v poměrně velký střet mezi koalicí a opozicí. Co se tam vlastně odehrálo?

Já bych neřekl, že se zvrhlo zrovna v tu chvíli. Ono se s tím počítalo. To je trvalý střet. Došlo k tomu, že opozice chce prostě bránit senátnímu projednání toho zákona za každou cenu. Z našeho pohledu, z pohledu koalice, už je to za hranou. Už to není standardní obstrukce, kdy by přednášeli v debatě argumenty, debatovali, proč to podle nich nejde, ale schválně blokují vlastně projednání toho bodu. Opozice zvolila taktiku, že zabrání vůbec schválení pořadu schůze. A my jsme se opřeli jak o jednací řád, tak o platné historické usnesení Sněmovny, které říká, že lze navrhnout ten bod projednání pořadu na pevný čas, což jsme udělali. To byl ten moment, kdy tam mluvil Petr Fiala. A my už jsme v tu chvíli měli odhlasováno, že schvalování programu bude pevně v jedenáct hodin, což jak říkám, je opřeno o jedno z usnesení v historii, že to lze tak udělat a odhlasovali jsme ten program. Takže se nám vlastně povedlo udělat další krůček ke schválení toho zákona, tím, že už ta mimořádná schůze má schválený program a může se mluvit jen o té elektronické evidenci, o ničem jiném. Jenže pak se to povedlo zdržet, protože předseda TOP 09 Kalousek si vzal přednostní slovo a do 14. hodiny mluvil záměrně o něčem úplně jiném, což byla další obstrukce. Bohužel to bylo ještě dříve, než začala rozprava k EET a nebylo tedy možné takzvaně ho vést k věci. On využil skulinku v jednacím řádu a od těch 11. až do 14. hodin to tím zablokoval.

Padly i výhrůžky o Ústavním soudu. Proč?

Podle mne jsou ty výhrůžky plané. Ten spor byl o tom momentu v jedenáct hodin, kdy opozice říkala, že nemůžeme napevno zařadit hlasování o programu schůze, že máme nechat mluvit všechna přednostní práva, což byl zrovna moment předsedy ODS Petra Fialy. My jsme naopak tvrdily, že je možno to pevně zařadit a jak říkám, opírali jsme se o to jedno usnesení sněmovny. To bylo jádro sporu. Ale je potřeba říct, že logicky o Ústavní soud se lze opírat až ve chvíli, kdy by byl ten zákon schválen. Opozice to může udělat až ve chvíli, kdy ten zákon vstupuje v platnost. Pak teprve mohou říct: My se obracíme na Ústavní soud a tvrdíme, že proces projednávání nebyl v souladu s ústavou.

Proti elektronické evidenci tržeb vystupuje značná část podnikatelů, vyhrožují i tím, že ukončí svou činnost...

Já elektronické evidenci věřím. Je to online propojení ať už klasické pokladny, nebo třeba tabletu, notebooku, mobilu….a týká se to propojení jenom částky DPH. My se snažíme vysvětlovat, že to není tak, že bude někdo dávat hlášení, že pan Jiří Novák nakoupil čtyři rohlíky, nebo si dal šest piv a že se to někam hlásí. Tak to není. Je to jenom online propojení, když se kdekoliv uskuteční platba, tak vlastně proběhne rychlá komunikace mezi obchodníkem a finanční správou. Odešle se celková částka, odečte se DPH a vrátí se zpátky potvrzení. Anonymně, bez položek na tom seznamu.

A proč si myslíte, že proti tomu někteří tak strašně bojují?

My to tak úplně nevidíme, že bojují. Nám do ANO chodí řada i podpůrných reakcí, třeba od asociací podnikatelů, od různých profesních sdružení, kteří říkají: ano, zaveďte to, protože konečně budou férové podmínky. A většinou teda tyto hlasy zaznívají jakoby od profesionálnějších, nebo řekněme zavedenějších zařízení. Tyto hlasy jsou například z oblastí cestovního ruchu, turistiky, restaurací, pro které je standardem, že mají pokladnu, evidenci, účtují. Říkají, že teď vlastně může být v tomto směru nekalá konkurence, která nakupuje zboží někde pod rukou, nevykazuje potom příjmy, neodvádí státu, a tak logicky může ceny šroubovat dolů a ty ostatní - poctivé - tím podráží. Může se to týkat třeba i zaměstnanců, kteří jsou zaměstnáváni načerno, peníze dostanou na ruku a jsou třeba na úřadu práce. A vedle toho stojí hotel, který to dělá poctivě. Odvádějí daně, pojištění…Takže pokud to zavedeme, jsou to pro všechny stejné podmínky.

Ale někteří podnikatelé tvrdí, že jim to zničí živnost, mluví o tom, že skončí..

Ano, jsme třeba kritizovaní, že prý ničíme malé a střední podnikání. Ale my tvrdíme naopak, že ho podporujeme. Budou to prostě férové podmínky pro všechny. A navíc, má to přesah třeba i na takové věci, jako je například kauza methanol. Když se EET zavede, nikdo už nebude tak snadno moci prodat nebo koupit pod rukou pančovaný alkohol. Ta evidence bude i na toto nepřímo vyvíjet tlak. Bude doklad o tom, kdo alkohol prodal, kdo ho koupil….

Elektronická evidence tržeb rozhodně není to jediné, o čem se nyní diskutuje. Tématem číslo jedna je migrační krize. Jak ji vidíte vy?

Já jsem dlouhodobě poměrně v souladu se stanoviskem a s kroky naší vlády. Souhlasím s tím, že v souladu s Visegrádskou čtyřkou odmítá kvóty. Pro mne jsou kvóty obrovským zklamáním evropské politiky. Zklamáním je celkově chování evropských lídrů, že neumí problém kolem migrační krize řešit. A důkazem toho jsou právě třeba kvóty. Místo aby se začali okamžitě bavit o ochraně hranic, Schengenu, tak nejdříve ztratí pomalu půl roku debatou o kvótách. To je jako když vám teče hrnec a my se budeme nejdříve hádat, čím jiným tu vodu zachytíme, místo abychom vypnuli kohoutek. Takže to bylo pro mne zklamání a tady souhlasím s pozicí premiéra a vlády, myslím si, že dobré kroky dělá i ministr vnitra Chovanec, že se mu podařilo zabezpečit naše hranice. Samozřejmě teoretická otázka je, kdyby ta hlavní vlna migrantů šla přes nás, jako přes Maďarsko, co by se potom tady dělo..

Určitě se mi líbí pozice Andreje Babiše, který jednoznačně a nahlas říká vlastně to, co já jsem řekl před chvílí. To znamená, že Evropa selhává a že už dávno jsme se měli zaměřit na vnější hranice, což se teď konečně začíná dít. Už jsem tedy mírný optimista. Zdá se mi, že Evropa se začíná „rozhýbávat“.

Vy jste zmínil Andreje Babiše, který označil uprchlíky za největší ohrožení Evropy. Někteří lidé ale tvrdí, že si hodně politiků právě na téma migrace a uprchlíci tak trochu „přihřívá polívčičku"...

Jako přihřátí polívčičky to vidím hodně u Tomia Okamury a stejně tak i u Úsvitu. Protože oni opravdu vyvolávají v lidech vášně jako hrůza, hrůza. Až to přehánějí. Přitom podle některých volebních průzkumů třeba po teroristických útocích v Paříži zrovna Úsvit nezískal moc bodů navíc.

A kdybych měl komentovat výroky Andreje Babiše, tak si myslím, že jsou vyvážené. Není možné tvářit se, že se nic neděje, že je vše v pořádku a jako Merkelová tvrdit, že sem všechny přijmeme. To je špatné a s tím já bych nikdy nesouhlasil. Na druhou stranu strašit lidi a říkat, že sem nikoho nepustíme, to je také špatné. Jsou mezi nimi i rodiny s dětmi. Jsou to dvě strany proti sobě a myslím si, že stanovisko Andreje Babiše je opravdu vyvážené. Jasně říká, že ta hrozba tady je a že s tím něco musíme dělat. Ale nestraší lidi.

Své poměrně dost radikální názory ohledně uprchlické krize pronáší i prezident Zeman. Co si o tom myslíte a jak hodnotíte jeho vystoupení například 17. listopadu na Albertově?

U Miloše Zemana jsem velmi kritický, a to dlouhodobě. A toto můj názor podporuje. Miloš Zeman dělá v mých očích přesně to, co nemá prezident dělat. Když si stoupne na podium a stojí tam společně s panem Konvičkou, s Markem Černochem z Úsvitu. Tohle je pozice, kterou by prezident neměl zastávat. On brnká na struny obavy, takových nižších pudů a v jeho případě to vidím jako promyšlený tah, trošku jako populismus.

Některá média zrovna moc pana prezidenta nepodporují, naopak v nich tak trochu panuje „protizemanovská“ nálada. Jak vy vůbec vidíte dnešní média, opravdu informují tak, jak v demokratickém státě mají?

Já jsem na straně veřejnoprávních médií. Prezident a lidé kolem prezidenta hodně útočí na Českou televizi. A já s nimi nesouhlasím. I proto, že jsem patnáct let byl v médiích, konkrétně ve veřejnoprávním rozhlase, tak vím, jak uvnitř v médiích fungují všechny procesy, jak je oddělen nejvyšší management od řadových redaktorů, jak funguje editor, vedoucí směny, redaktor, jak se domlouvají. Dělají plánovací porady, kde víc lidí, víc očí schvaluje téma i to, jak se bude zpracovávat a jakým způsobem bude zpracováno. Vedle toho má Česká televize svůj etický panel, který posuzuje právě možné nevyváženosti. Pak nad sebou má Radu České televize, která si nechává zpracovat nejenom kvantitativní analýzy příspěvků, ale i kvalitativní, jaké je zabarvení příspěvků, jestli je negativní nebo pozitivní. A dlouhodobě ty výstupy potvrzují, že zpravodajství je vcelku vyvážené. Takže určitě vůči České televizi a rozhlasu já kritický nebudu, co se týká obsahu zpravodajství.

Co se týká soukromých médií, tam je to trošku jiné, protože opravdu to spektrum je široké. Ale určitě bych obecně nemohl říct, že kupříkladu něco zatajují, nebo že jsou převážně naladěná proti prezidentovi. S tím rozhodně nesouhlasím. Spíš, jak se říká, kdo seje vítr, sklízí bouři. Takže pan prezident, pokud to vnímá negativně, tak spíš by se měl ptát u sebe, proč má kauzy jako je údajný článek Peroutky, jako je prověrka jeho kancléře Mynáře. Takže se nemůže divit a naopak je správně, že v demokracii toto média sledují a informují o tom.

Jinak musím říct, že v posledních letech se mi líbí, jak se mediální trh rozděluje a že si řada médii v uvozovkách na nic nehraje. Ať divák nebo čtenář ví, že tenhle typ novin je spíš pravicový, tenhle levicový… prostě jednotlivé tituly mají nějaký názor a ten tlačí a je to znát. Neskrývají se za nějakou nezávislost a to si myslím, že je v pořádku.

I Vánoce v Česku poznamenaly hrozby teroristických útoků. Jsme podle vás dostatečně připraveni, bylo nutné třeba "zatajit" rozsvícení vánočního stromečku na Staroměstském náměstí?

Já si myslím, že připraveni jsme, je to o práci bezpečnostních služeb o vytipování informací, co hrozí a nehrozí, takže z tohoto důvodu "zatajení" rozsvícení stromečku považuji za zbytečné. Naopak má filozofie je taková, že si přece od teroristů nebudeme nechat diktovat, jak máme žít, že se máme bát, protože to je přesně to, co oni chtějí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: David Hora

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slušní občané, musíte volit. Profesor Svoboda po Babišovi ml. a citátech Hitlera

10:14 Slušní občané, musíte volit. Profesor Svoboda po Babišovi ml. a citátech Hitlera

VOLEBNÍ AUDIT ČESKA Vodění premiérova syna Andreje Babiše ml. po volební kampani? „Jestli si takto p…