Baránek (Soukromníci): Augiášův chlév bude proti tomu, co zůstane po dnešní vládě, voňavá kavárna

21.04.2021 12:32 | Rozhovor

ROZHOVOR „V Americe ještě v 60. letech minulého století byla v tramvajích cedule, že pouze zadní část tramvaje je pro černochy,“ přirovnává zakladatel Strany soukromníků Rudolf Baránek v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz dnešní diskusi o tom, jestli by měl stát podnikatelům nařizovat, že do svých otevřených provozoven budou moci vpouštět pouze zákazníky, kteří projdou buď očkováním nebo budou mít negativní test.

Baránek (Soukromníci): Augiášův chlév bude proti tomu, co zůstane po dnešní vládě, voňavá kavárna
Foto: hns
Popisek: Rudolf Baránek v půlnočním rozhovoru

V ČR byl po půl roce ukončen nouzový stav, na druhou stranu začal platit pandemický zákon. Mohou se lidé radovat, že jsme konečně z nejhoršího venku?
 
Je velmi dobře, že den za dnem klesá počet nakažených covid-19 a také se snižuje počet závažných případů. Důležité také je, že přes veškeré potíže jsou už téměř dva miliony spoluobčanů naočkovány první dávkou. Snad tento trend vydrží a už nebude další vlna. Zde ale optimismus končí. Do těchto dnů zemřelo téměř 30 000 našich spoluobčanů. Uvědomme si, že je to jako kdyby vymřelo celé větší okresní město. Nikdy se bohužel nedozvíme pravdu, kolik lidí zemřelo zbytečně. Žádná radost také nečeká většinu OSVČ, drobných, malých a středních soukromníků.
 
Současná pandemie dopadla především na nejmenší živnostníky, kdy jejich provozovny jsou v drtivé většině stále ještě uzavřeny. Jak dlouho to podle vás ještě vydrží?
 
Pán Bůh mi dopřál velké privilegium, že jsem od roku 1989 do roku 1996 byl jako předseda velmi vlivného Sdružení československých podnikatelů (od 1. 1. 1993 Sdružení podnikatelů České republiky) a místopředseda federální i české Tripartity u „pokládání“ základů vzniku soukromého podnikání po 40 letech vlády bolševika. Byl to velmi těžký boj, ale nesmírně radostný. Statisíce lidí z Čech, Moravy a Slezska každodenně dokazovaly, jaká je v nich síla, odhodlání, nadšení, um a víra, že je zde svoboda už navždy a s ní soukromé podnikání. Po 31 letech mám obrovské obavy, kolik OSVČ, drobných, malých a středních firem vůbec přežije. A covid-19 není jediný důvod, tím to pouze vrcholí. Velké nebezpečí pro soukromníky a pro demokracii se „narodilo“ drtivým nástupem Babiše a spol. v roce 2013. Od té doby začal setrvalý pokus této bolševické party o postupnou likvidaci soukromníků. EET, kontrolní hlášení, prudké zvyšování byrokracie, cílený tlak finančních a jiných úřadů atd. atd. Tvrdím, že covid-19 jim v tlaku na likvidaci drobných, malých a středních firem přišel vhod. Malé a střední firmy v mnoha oborech vládním nařízením uzavřeli a velké nechali fungovat, naslibovali kompenzace a slib ve většině nedodrželi. Svým jednáním udělali desetitisíce soukromníků a jejich rodiny nešťastnými. Hlavní viníci se jmenují Babiš, Havlíček a Schillerová. To jsou hlavní gangsteři. Ostatní ministři jsou druhořadým poslušným komparsem v loutkovém divadle.
 
 
Vláda se chlubí tím, jak štědré kompenzace firmám poskytuje za to, že jim nařídila uzavření provozoven. Je to skutečně tak?
 
Na mnohé jsem Vám odpověděl v předešlé otázce. Havlíček a Schillerová nepřetržitě lžou, mystifikují a chlubí se. Vše dělají samozřejmě se svolením velkého vůdce. Tato krize navíc ukázala, že ani odborně na situaci nestačí. Navíc Nejvyšší kontrolní úřad čím dál důrazněji poukazuje na kšefty s ochrannými prostředky a na neefektivní utrácení desítek miliard korun. Pokud tato parta prohraje volby, nebudeme se stačit divit, co po nich zůstane. Augiášův chlév bude proti tomu, co zanechají, voňavá kavárna.
 
Koalice SPOLU přišla s návrhem zavedení tzv. zelených karet, které by umožňovaly lidem, kteří jsou očkovaní nebo testovaní, ke kadeřníkovi, na fotbal nebo do restaurace. Co si o tomto nápadu myslíte?
 
Jsem očkován, ale s tím nápadem nesouhlasím. V Americe ještě v 60. letech minulého století byla v tramvajích cedule, že pouze zadní část tramvaje je pro černochy. Chci věřit, že drtivá část spoluobčanů má v hlavě mozek a nechá se očkovat. Ve vlastním zájmu. Bylo by smutné, kdyby je covid-19 přemohl.
 
Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Karel Výborný

Kdo seje vítr, sklidí bouři

Vážená paní Pekarová, nemyslíte, že "nešťastná vyjádření" používá soustavně pětikoaliční vláda vůči svým občanům, kteří mají výhrady ke způsobu jejího vládnutí a nazývá je dezoláty a proruskými živly? Je to skutečně slušné a s respektem k odlišným názorům? Zdravím a doufám v odpověď.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Biden? „Čekají nás nebezpečnější věci.“ Zdeněk Zbořil tuší širší pozadí

14:35 Biden? „Čekají nás nebezpečnější věci.“ Zdeněk Zbořil tuší širší pozadí

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Předpokládám, že na věci ‚šokující‘ se musíme teprve připravit, protože nás …