Bárta spí dobře. Zhodnotil ale uplynulý rok zrady a špíny

18. 3. 2012 15:48

NA HRANĚ S XAVEREM Předseda poslaneckého klubu Věcí veřejných Vít Bárta prý nemá se soudním procesem problém. Ten posuzuje, zda se dopustil uplácení.

Bárta spí dobře. Zhodnotil ale uplynulý rok zrady a špíny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Soud s Vítem Bártou
reklama

Rozhovor s Vítem Bártou vedl exkluzivně pro ParlamentníListy.cz showman a moderátor Frekvence 1 Luboš Xaver Veselý.

Jak se vám v posledních dnech spí? O čem se vám nejčastěji zdá?

Děkuji za optání, musím říci, že spím poměrně klidně, i když jako obvykle toho přes týden moc nenaspím a tak musím dohánět o víkendu. Narážíte-li na aktuální soudní proces, tak ten na nemá vliv na kvalitu spánku, ale jen na kvantitu.

Jaká pachuť vám zůstává po prvních dnech projednávání vašeho případu před soudem?

Pachuť mi nezůstává po tom týdnu, během kterého proběhlo soudní projednávání. Pachuť zůstává za celým uplynulým rokem, který byl pro mě osobně znamenal zradu velmi blízkých spolupracovníků. Jejich cílevědomě připravované rozbití Věcí veřejných, které se u soudu snaží otočit v historku o zlém a uplácejícím Bártovi, zabrzdilo nejen mé snahy zprůhlednit resort dopravy a zlevnit stavební zakázky, ale ochromilo protikorupční tažení i vlády jako celku. Byly to poměrně zoufalé činy několika lidí, které mají obrovské následky.

Očekával jste klidnější průběh soudního projednávání? Co vás před soudem nejvíc zarazilo?

Já jsem v životě žádný trestný čin nespáchal a před soudem jsem nikdy v pozici obžalovaného nestál, takže v tomto ohledu bylo všechno dost nezvyklé. Jako člověk, který již několik měsíců konzistentně tvrdí, že se chce očistit před soudem a chce být naprosto otevřený, tak jsem očekával velký mediální zájem. Překvapivé pro mě je, že některá média vsadila na bezskrupulózní a senzacechtivý styl a brutálně jednostranně pokrývají i sebemenší nesmysly z úst pana Škárky a slečny Kočí. To opravdu dostává parametry frašky.

Co by pro vás bylo dobrým výsledkem soudu?

Samozřejmě prokázání mé neviny. V to doufám již od samotného začátku.

V médiích jste uvedl, že cítíte velkou podporu od veřejnosti. Co vám lidé nejčastěji píšou?

Musím říct, že jsem ani nečekal, že existují lidé, kteří budou schopni odhlédnout od té bizarní mediální mozaiky a zkusí si sami poskládat ty kusé informace dohromady. Potěšilo mě hned několik emailů, které ve zkratce říkají, jak je zajímavé, že jsem pořád obviňován ze špehování a nahrávání, ale že u soudu jsou jen nahrávky od Kočí, Škárky a dalších svědků, ode mě ani jedna. To úplně mediálně zapadlo, ale podle mě je to klíčová, značně vypovídající skutečnost. Celkově musím říct že povzbudivé, pozitivní reakce výrazně převažují.

Do jaké míry může soudní projednávání ovlivnit život Věcí veřejných?

Je to bolestivé, nepříjemné, lze to asi přirovnat k rozvodovému řízení, kde se také vytahuje špína toho největšího kalibru. Jsem přesvědčen, že podobný proces u jakékoliv jiné parlamentní strany by nesl násobně větší pozornost i znechucení. Ale Věci veřejné dnes fungují zcela standardně - naši ministři dobře spravují své resorty, poslanci jsou velmi aktivní při zasedáních sněmovny a strana se přiravuje na krajské a senátní volby. Zvolili jsme strategii překonat to prací, nikoliv rezignací.

Soudní projednávání případu je pro vás součást profese nebo je to osobní věc?

Kdybych byl manažerem v soukromé firmě a byl součástí nějakého trestního případu, možná bych to dokázal oddělit a brát pouze profesně. Ale když se jedná o vaše jméno které je vláčeno, když se u soudu potkáváte s bývalými spolupracovníky a přáteli, kteří na vás házejí špínu a nahrávají si vás, když tím trpí vaše bezprostřední okolí, tak to nejde brát jen profesně. To je velmi osobní.

Připustíte, že už samotné projednávání takové případu před soudem, může změnit pohled občanů na obecnou politiku?

Ano, myslím, že se to děje. Ale jsem přesvědčen, že právě v tomto je klíčová role médií jako prostředníka a zpracovatele všech informací. V tomto ohledu je velká část zodpovědnosti na nich.

Platí tady, že všechno zlé je k něčemu dobré?

To uvidíme, já stále věřím v to, že pravda zvítězí. K tomu se váže i to, že pokud soud rozhodne v můj prospěch, pak samozřejmě hodlám pokračovat ve své práci a budu dělat vše pro to, abych jí dělal co nejlépe. 

Dá se říci, že vám tato kauza změnila život? V čem?

Určitě. Mnohem víc si dávám pozor na lidi, které si pustím k tělu, kterým dám nějakou důvěru. Poslední rok byla neuvěřitelná škola života a politiky, ale dobré je to, že některé znalosti a zkušenosti lze získat jen podobnou "tvrdou" cestou.

Aktuální volební preference vás nechávají v klidu nebo VV troubí na poplach?

Ja už jsem zmínil, my tu krizi překonáváme prací, nikoliv rezignací. Naše preference stagnují, jednou se propadnou, posléze jdou k pětiprocentní hranici. Ten soud nám asi nepomůže, ale pro mě je důležité odvádět práci, prosazovat program a naplnit mandát, který jsem dostal. Věřím, že to je jediná cesta, která může dlouhodobě přinést dobré výsledky i dobré preference.

Co byste vzkázal občanům, kteří se zájmem sledují váš proces?

Těm, kteří mě podporují, děkuji za jejich důvěru. U těch opačně naladěných doufám, že je snad přesvědčí výsledek soudu.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Luboš Xaver Veselý

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tajné služby. Neziskovky. Média. ,,Obviněný" Zahradil o aféře v Bruselu

18:14 Tajné služby. Neziskovky. Média. ,,Obviněný" Zahradil o aféře v Bruselu

ROZHOVOR Stejně, jako je právem každého člověka vybrat si, zda se nechá očkovat, je právem každého s…