Baxa nemá důvod se cítit dotčený. Členka školského výboru Hyťhová odkrývá, co se dělo kolem nepovedeného sesazování Klause

6. 4. 2019 17:55

ROZHOVOR „Václav Klaus mladší řídí školský výbor velmi dobře. Dokud něco funguje, není třeba to měnit,“ říká místopředsedkyně sněmovního školského výboru Tereza Hyťhová (SPD). Spolupráci s předsedou si pochvaluje. Naopak současná vláda podle ní neplní sliby, které dala nejen pedagogům. Učitelé, důchodci i matky čekají na peníze od vlády, ale prý se stále nic neděje.

Baxa nemá důvod se cítit dotčený. Členka školského výboru Hyťhová odkrývá, co se dělo kolem nepovedeného sesazování Klause
Foto: archiv T. Hyťhová
Popisek: Poslankyně Tereza Hyťhová
reklama

Anketa

Chcete, aby Václav Klaus ml. šel do sněmovních voleb s vlastní politickou stranou?

92%
8%
hlasovalo: 15823 lidí

Hlasování o odvolání Václava Klause mladšího z čela školského výboru neprošlo. Novým předsedou chtěl být Martin Baxa. Byl dotčený dotazy, jak by zvládal více funkcí najednou? A jak funguje výbor pod vedením Václava Klause?

Podle mě předseda Václav Klaus zvládá výbor velmi dobře; jelikož jsem sama místopředsedkyně, tak jsem s ním opravdu v úzkém kontaktu a mohu to posoudit – řídí ho dobře. Co se týká poslance Baxy, neřekla bych, že je dotčený a myslím, že nemá důvod být dotčený. Moje otázka zněla, zda bude stíhat funkci primátora Plzně a další funkce plus předsedu školského výboru – což je úplně normální dotaz, protože je to časově velmi náročné. Prý má velmi dlouhé zkušenosti se školstvím a v podstatě mi konkrétně neodpověděl, jak by vše stíhal. Nemá důvod být dotčený, chci, aby školský výbor fungoval a měla jsem obavu v případě zvolení Baxy, jestli by fungoval i nadále.

V dění kolem Václava Klause mladšího se na jeho osobu snáší kritika, že se s ním nedá spolupracovat, že je sólista a podobně. Jak spolupráci s ním hodnotíte vy? Jaká je vaše zkušenost?

Musím zopakovat, že moje zkušenost je velmi dobrá. Nedávno jsem s ním spolupracovala na zákonu týkajícím se svobody na Facebooku, a ať už se to týkalo školství nebo něčeho jiného, byl ochotný si sednout a promluvit si. Nikdy jsem nevnímala, že by byl nějakým sólistou, naopak. Vždy se snažil domluvit s ostatními, takže jsem to nikdy nezažila.

Takže z vašeho pohledu nejsou věcné důvody, aby z pozice předsedy výboru odešel?

Jelikož výbor řídí dobře, není důvod. Na jednu stranu chápu klub ODS, protože je do výboru nominovaný původně za ODS – my jsme vždy ctili dohody klubů, z toho pohledu je chápu. Na druhou stranu dosadit tam někoho pouze proto, aby byl z klubu ODS, kdo třeba nebude mít na řízení výboru čas, nebo ho nebude řídit tak dobře, jako Klaus dnes... Je dobré zachovat vše stejně, pokud to funguje.

Spousta i jeho kritiků se shodne, že Klaus rozumí svému oboru – školství. Nejen proto, že si prošel praxí i jako učitel a ředitel gymnázia. Souhlasíte?

Je to pravda, určitě. Cokoliv na výboru komentoval nebo čímkoliv argumentoval, tak většina jeho argumentů byla vždy z praxe a vždy uváděl příklady.

Ví, o čem mluví?

Přesně.

To se v české politice moc často nestává, tedy obecně – aby byl v čele nějakého výboru odborník na svém místě. Souhlasíte?

Máte naprostou pravdu, moc se to nepoštěstí. O to více si myslím, že je pro školský výbor přínosem, že tam je odborník, který školství rozumí a má praxi, to je velmi dobré.

Diskuse o platech učitelů v České republice neutichá. Andrej Babiš i předchozí vlády hodně slibovaly. Jak současná vláda plní své sliby dát více peněz učitelům a ohodnotit jejich práci odpovídajícím způsobem?

Vláda toto usnesení vůbec nedrží. Mohli jsme to vidět při hlasování o usnesení, kdy se měly navýšit platy učitelům i nepedagogickým pracovníkům. Usnesení prošlo o jeden hlas a druhý den se hnutí ANO snažilo zpochybnit – a povedlo se jim to – hlasování předešlého dne a bohužel to neprošlo. Zase se nic neděje, zase jde o plané sliby učitelům a hnutí ANO se vymlouvá, jak může, protože nemá finance. Takže vláda vůbec neplní, co slíbila voličům.

Průzkumy nenasvědčují tomu, že by to viděli stejným způsobem i voliči. Praskne to jednou?

Některé průzkumy jsou zaplacené, to je jedna věc. A i kdyby zaplacené nebyly a byly by pravdivé, tak doufám, že nastane den, kdy tohle voliči prohlédnou. Myslím, že voliči hnutí ANO zaregistrovali ve svém okolí a začínají si všímat, že jen čekají. Učitelé, důchodci, matky s dětmi stále čekají, kdy jim vláda přidá, stále čekají a nic se neděje. Jsou to jenom sliby a věřím, že spousta lidí v budoucnu pochopí, že hnutí ANO některé věci slibuje, ale nemá na sliby finance. A ani neví, jak to změnit. To si myslím.

Premiér Andrej Babiš a Čapí hnízdo. Vyšetřování bylo uzavřeno, čeká se, jestli půjde premiér se svojí ženou a s dalšími obviněnými před soud. Z hnutí ANO stále zaznívá, že se jedná o kampaň a politickou objednávku. Jedná?

Nemohu posoudit, nejsem policista a nevidím do spisů, co má policie k dispozici, ale byla bych opravdu ráda, kdyby to premiér Andrej Babiš co nejdříve vyřešil. A pokud v něčem pochybil, tak je potřeba za to nést následky. Pokud nic neprovedl a jde o politickou objednávku, to se v tomto státě bohužel stává často, a nejen u nás. Byla bych velmi ráda, kdyby vše vyřešil co nejdříve, protože to poškozuje celou Českou republiku.

Když se ještě podíváme na kauzu kolem Jaroslava Faltýnka (ANO). Je vhodné, aby se poslanci běžně scházeli s firmami, které se ucházejí o státní zakázku?

Hnutí ANO je vládní strana a Faltýnek tvrdil, že se s nimi nesešel. Naposledy jsem četla, že se s nimi sešel, ale nemá k tomu co říci. Nevím, musím říci, že nevím, zda je to vhodné. Nevnáší to dobré světlo, ale pokud by někdo jednal v zájmu České republiky, nemůže se mu to upírat. Zrovna v kauze pana Faltýnka si nejsem jistá a nemohu to posoudit, ale situace spíše vnáší negativní světlo. Každopádně nechci vynášet soudy.

V poslední době přibyly v české politické scéně vnitrostranické problémy. ODS, ČSSD. ale i SPD, která rušila krajské buňky. To, co se stalo v SPD, považujete za vnitřní problémy, nebo jde o běžnou politickou věc?

Problémy jsou bohužel ve všech politických stranách a za poslední roky to musím brát jako – bohužel – běžnou věc. To, že se tohle objevilo v našem hnutí, je bohužel pravda. Nazvala bych to „Úsvit dva“, protože v mých očích to tak vypadá a ten, kdo jde do politiky a chce za něco bojovat, musí počítat s tím, že někdo bude prosazovat vlastní zájmy na úkor strany a na úkor toho, za co jsou zvoleni.

Jaký je recept, aby se tohle nedělo?

Nějaký recept, který by všemu předešel, asi neexistuje. Ale pokud chce někdo něco prosadit, je dobré vydržet, někdy je třeba i přivřít oči. Přejít některé problémy a jít dál, protože lidé, kteří tohle dokážou, jsou v politice dodnes. Politici, kteří jsou v politice dvacet, třicet let, si prošli vnitrostranickými problémy a jsou tam dodnes, takže je třeba vydržet, jít si za tím, co chci změnit, jestli chci něco změnit. Bohužel jiná varianta není.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Zuzana Koulová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojtěch to spustil, Blatný ukončil. Českou vakcínu proti covidu se ale dařilo vyvíjet. Šéfka výzkumného týmu odhalila vše

17:23 Vojtěch to spustil, Blatný ukončil. Českou vakcínu proti covidu se ale dařilo vyvíjet. Šéfka výzkumného týmu odhalila vše

ROZHOVOR Máme českou vakcínu v prototypu, protože ještě neprošla klinickými zkouškami. Další etapou …