„Vláda by se měla méně hádat a více makat,“ říká vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz si ale netroufl odhadnout, jestli vládní tým vydrží celé čtyři roky.
Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek a jeho čínský protějšek Wang I přijali prohlášení, že Tibet je neoddělitelnou součástí Číny. Pravice a zelení to ostře odsoudili a označili za zbabělou politiku. Hlasovali jste o stanovisku Česka k Tibetu ve vládě? Souhlasíte vy osobně s tímto prohlášením?
Za prvé: Prohlášení je prohlášením Ministerstva zahraničních věcí a vláda o něm nehlasovala. Za druhé: Územní celistvost Číny uznává česká diplomacie dlouhodobě, takže to není žádné novum. Já osobně si myslím, že některé formulace byly přehnané, když se mluvilo o územní celistvosti, tak Tibet nemusel být zmiňován. Samozřejmě všichni víme, jakým způsobem se Tibet stal součástí Číny, na to je nutné nezapomínat, ale musím zase ocenit, že v textu je zmínka o dodržování lidských práv, což se v minulosti moc nedařilo.
Můj postoj je, že jednotná Čína je dlouhodobá zahraničně-politická strategie České republiky, navíc v březnu tohoto roku se Evropská unie a Čína vyjádřily v tom smyslu, že partnerství je důležité, takže je to v souladu s podobnými prohlášeními Francie, Německa apod., žádné dramatické změny tam nejsou. Jen si myslím, že některé formulace byly příliš přímočaré. Nicméně jednotnou územní celistvost Číny nezpochybňují žádné jiné státy v Evropské unii.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová