Bída s nouzí a bude ještě hůř. Katastrofa, k pláči. Vlastimil Tlustý smetl tradiční české politiky a přednesl předpověď

06.09.2016 11:40

ROZHOVOR „Bída s nouzí a bude ještě hůř. Takový vývoj zastaví jenom katastrofa.“ Zcela zoufalý obraz české politické scény předkládá exministr Vlastimil Tlustý v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Kromě toho, že hovoří o hodně rychlém úpadku a vymývání mozků na nejprimitivnější úrovni, smetl i předvolební snahu ČSSD. „Neumím si představit, co se odehrává ve vedení ČSSD. Abych použil klasické přirovnání, oni si ve vládě s ANO řezají vlastní větev, Babiš jim v tom velmi pomáhá a oni se z toho radují. To je na karikaturu. Opravdu strašidelné.“ K tomu všemu Babiš podle Tlustého prezentuje ČSSD „jako bandu zkorumpovaných bídáků“ čili používá strategii, která zafungovala při likvidaci ODS.

Bída s nouzí a bude ještě hůř. Katastrofa, k pláči. Vlastimil Tlustý smetl tradiční české politiky a přednesl předpověď
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Ekonom a exministr financí Vlastimil Tlustý

Pokud by se volby do Poslanecké sněmovny konaly v srpnu, hnutí ANO by získalo 29,5 procenta. Kvalitu tohoto výsledku ještě zvyšuje fakt, že ČSSD, největší rival Babišova hnutí, by si připsala pouhých 18 procent. Už předchozí průzkum Sanep, který probíhal ve dnech 17. až 18. srpna, v podstatě potvrdil růst ANO, ovšem rozhodně ne tak dramaticky. Ale přesto i ten v podstatě vypovídá o tom, že se trend oslabování ANO zastavil a naopak Andrej Babiš zase voliče přilákal. Myslíte si, že jsou výsledky odrazem postoje vicepremiéra k reorganizaci policie a migrační krizi? Tedy, že tento přístup u lidí zabodoval?

Anketa

Volili byste na Hrad Tomáše Halíka?

3%
97%
hlasovalo: 15638 lidí

Uprchlická krize je silné téma a je z ní velká obava. Politika je postavená na strachu a nadějích. A co se týká postojů k reorganizaci, výsledek jsem předpokládal. Není podstatné, o co jde a kdo má pravdu, ale podstatné je, jak se dají získat nebo ztratit hlasy.
Ale chci vám uvést jeden příklad. Ze začátku vám bude připadat, že se to netýká tématu, ale já se k němu později vrátím. Před krátkou dobou jsem byl požádán, abych prostudoval úvěrovou smlouvu třicetileté vysokoškolačky. Je tam důležité obojí, že je jí třicet a že je vysokoškolačka. Parametry toho úvěru byly 180 tisíc na 8 let, úroková sazba 16,5 procenta, ve finále by dáma zaplatila přibližně 320 tisíc. Mimochodem tento úvěr poskytla standardní česká kamenná banka, nic ze šedé nebo dokonce černé zóny. Proč to říkám při diskusi o české politické scéně? Ukazuje to, že banka má zapotřebí nabízet produkt směřující k lichvě a že takových zákazníků je víc, kteří tohle berou. Co to říká o zákazníkovi? Nedokážu si představit, jak to mohla podepsat. Můj dědeček s obecnou školou by tohle nikdy nepodepsal. Zapomněl jsem se jí zeptat, koho volí. Umím si ale představit, že to také nebude žádná sláva. Celé to vyprávím proto, že marketing, reklama, vymývání mozků na nejprimitivnější úrovni prostě funguje. Společnost se posouvá a tak se také chovají politické strany. Na české politické scéně pozoruji, že serióznosti ubývá a že nejsou seriózní témata. Všechno jsou jen kampaně, výkřiky, vášně a hodně to připomíná trh, který jsem popsal. 

Evidentně průzkum ale ukazuje, že se postoj pana vicepremiéra veřejnosti líbil...

Ale nemá to žádný obsah! Jsou to jen slova a komentáře. Dobrý marketing, ale produkt nemá obsah. Nic pro snížení strachu české veřejnosti z přistěhovalců fakticky neudělal. Vůbec nic. Přesto to funguje.

Jeho rétorika funguje i v případě reorganizace policie. A to i když ČSSD stejně rozhodla po svém…

To je zase příběh, u kterého je vlastně jedno, kdo má pravdu. Prostě to převyprávěl do krásné pohádky, jak princ na stříbrném koni vyhání bubáky. A to je populární pohádka. A že vlastně by mohla následovat dlouhá diskuse, kdo jsou ti bubáci, jestli tam náhodou nejsou samí bubáci, případně kdo je ten větší. Jednou vyhrála verze s princem a ten vyhrává.

Myslíte si, že ani Babišův kontroverzní výrok v souvislosti s táborem v Letech neubere ANO hlasy? Pravdou je, že politologové hovoří o tom, že mu naopak může pár voličů i přidat, protože teď Babiš „loví“ ve vodách konvičkovců a Úsvitu.

Mně to zní pravděpodobně. Ale i tady si dovolím poznámku, že zase je to ničem. V životě jsou často situace, kdy nevíte, zda jsou tak hloupé, nebo geniální a tohle je přesně ten případ. Někdo to vnímá jako hloupý výrok a jiný jako geniální, já bych se přikláněl k tomu, že půjde o přesměrování na jiný typ voličů.

Vypadá to, že i „Čapí hnízdo“ nějak vyšumělo. Mimochodem politolog Zdeněk Zbořil upozorňuje na trend „hrr na Babiše“ a na to, že se na sněmovní úrovni zvolna vytváří jednotná fronta (vládní ČSSD i KDU-ČSL a opoziční TOP 09 a ODS) proti Andreji Babišovi. Sociální demokraté i lidovci podpoří ve Sněmovně přes nesouhlas hnutí ANO návrhy, které omezí podnikání členů vlády…

Ale nejdřív přišel Babiš s tím: Hrr na všechny politické strany. Vůbec mi to nepřipadá překvapivé a čekal bych reakci mnohem dřív. Měli prokázat pud sebezáchovy a spojit se v Hrr na nepolitický subjekt v uvozovkách, protože to je samozřejmě podvod a politický subjekt, akorát to není politická strana. Měli se bránit přinejmenším tím, že klasické strany mají vnitrostranickou demokracii. Abychom byli korektní, stejně je na tom TOP 09, taky nemají vnitřní demokratickou strukturu. Jde jen o obranu a čekal bych ji daleko dříve.

Bude protibabišovská koalice úspěšná?

Nevím, vždy rozhoduje čas. Odvážím si to přirovnat k tenisu. Roli hraje podání. Vždycky ten, kdo rozehrává, je ve výhodě. Klasické politické strany nechaly situaci dlouho bez odezvy a podávající má velikou výhodu, hraje dlouhodobě a politické strany prohrávají. Absolutně nechápu, neumím si představit, co se odehrává ve vedení ČSSD. Abych použil klasické přirovnání, oni si ve vládě s ANO řezají vlastní větev, Babiš jim v tom velmi pomáhá a oni se z toho radují. To je na karikaturu. Opravdu strašidelné. Nevím, jestli je sociální demokracie schopná nějaké vnitřní reflexe, ale jedno vím jistě. Ta větev se pod nimi brzy zlomí. 

Jenže ČSSD zdůrazňuje, že navýšili platy učitelům, valorizovali penze, chystají zvýšení platů policistům, hasičům, pracovníkům v sociálních službách atd. Jak to, že tohle nezabírá? Anebo teprve zabere?

Nezabírá, protože stejná témata prezentuje veřejnosti i ANO. Sociální demokracie je v tom méně viditelná a opět nedělá dobrý politický marketing. Témata veřejnosti předehrává ministr financí. I když v tomto směru jsou možná na tom vyváženě, akorát ANO úspěšně prezentuje veřejnosti sociální demokracii jako bandu zkorumpovaných bídáků. Jak se dobře ví, výborně to zafungovalo při likvidaci ODS, tak proč by tohle nezafungovalo při likvidaci sociální demokracie? A když jsme se začali bavit o průzkumech veřejného mínění, tak vše jasně ukazuje, že sociální demokracie je vnímána jako banda zkorumpovaných bídáků. Je to opakování stejného modelu.

Jak moc neutralizuje případné plus u voličů díky proklamování jistot chování ČSSD v otázce migrační krize?

Jejich komentáře k migrační politice jsou strašné. To je něco tak zoufalého! A když veřejnost vidí zásadní odlišnost v chování maďarského Orbána, slovenského Fica nebo polské vlády? Česká sociální demokracie je opravdu k pláči.

Dvě další sněmovní strany jsou jen těsně nad hranicí postupu. TOP 09 se 6,5 procenty a lidovci přibližně s pěti procenty, což je přesně „na hraně“. Myslíte si, že už není in strašit Ruskem a komunisty? Že nemají témata, kterými by oslovili voliče?

Tak to bude. Asi by se toho dalo vyjmenovat více, ale prostě politiku nedělají chytře.

A ještě KSČM. Zdá se, že se jejich program jakoby rozmělňuje mezi jiné subjekty, nebo je to jinak?

Oni jsou tak trochu mimo hlavní proud. To je jeden problém, že jim dnešní doba s tématy nenahrává. Druhý problém je, že jim stárne voličstvo, což je dlouhodobě známá věc.

Když tak poslouchám vaše komentáře, kreslíte naši politickou scénu jako bídu s nouzí…

Ale ono to tak je. To je bída s nouzí a ještě to ke všemu vypadá, že bude hůř.

No to snad ani nechci slyšet. Co nás, prosím vás, ještě čeká?

Tak, jak si o tom povídáme, to nás čeká. Vyprázdnění od skutečných témat, vítězství marketingu. Teď řeknu možná až kacířskou větu. Já si myslím, že řada našich dnešních politiků musí být z dnešní situace zoufalá, protože jsou postaveni před otázku, která zhruba zní takto: „Máme přestat říkat pravdu a začít lhát, nebo se máme smířit s tím, že končíme?“ A to je strašné. Mě děsí to, že je ve společnosti čím dál více lidí, kteří volí politické strany, které říkají: „Budeme sklízet a nemusíme sít a sázet.“ Tohle vítězí. A ve chvíli, kdy zvítězí absurdní sebezničující názor, kdy většina lidí chce jen přijímat, jakmile 60 procent lidí natáhne ruku, pak… Stále chodím kolem jednoho slova, ale toto je úpadek. To, co prožíváme, je úpadek politiky. A teď už hodně rychlý. 
Když si přečtete klasická díla ze starých vyspělých civilizací, zjistíte dost těžko absorbovatelný fakt, že jakmile se vytvoří začarovaný kruh, kdy většinu mají ti, co chtějí konzumovat, a menšinu ti, co něco produkují, tak to je nejen konec společnosti, ale i demokracie. Ta není schopná v těchto podmínkách fungovat.
Sečtěte si preference, zkuste si subjekty oznámkovat a rozdělit politické strany na ty, které říkají, že sklízet se dá bez setí, a ty, které říkají, že napřed se musí sít a pak sklízet. Podle mého názoru je už teď většina těch, co hlásají, a lidé to podporují, že hostina bude, i kdybychom na ni měli uvařit sadbové brambory.

Když budeme uvažovat v duchu trendu, o kterém mluvíte, lze ho nějak zlomit? Upřímně řečeno, menší nebo nové strany se nějakým zásadním způsobem nechytají…

To máte pravdu, a proto jsem říkal, že je to bída s nouzí a bude ještě hůř. Takový vývoj zastaví jenom katastrofa. Jenže zatím je všem v podstatě výborně a jediný problém je, že to nevědí. V nějakém filmu se říkalo: „Zatím je to dobrý.“ Tak nějak bych situaci hodnotil. Zatím nic zásadního nikomu nechybí a to ovlivňuje i preference politických stran. Teprve až se začne skutečně něco dít, třeba až si už nebude možné tolik půjčovat… Jisté je, že stále vývoj takto pokračovat nemůže.

Jaký je váš předpoklad v souvislosti s krajskými volbami?

Klasické politické strany dostanou na frak. Bude to takový výprask! Už vidím všechny ty smutné obličeje v televizi. V krajských volbách se kromě dobrého politického marketingu ANO přidá ještě jeden faktor, a to nevyzpytatelná uskupení, která hrají na patriotismus. Tyto dvě formace budou mít dohromady v řadě krajů asi většinu. A pak sociální demokracie prožije to, co prožila ODS, kdy z 12 hejtmanů zbyl jeden, a to pražský primátor, protože tam volby nebyly.

Asi nepředpokládáte, že by ČSSD pomohla změna lídra?

Stačí se podívat, jak změna lídra pomohla ODS. To jsou všechno kosmetické úpravy s křížkem po funuse. Strana se řítí do propasti.
I co se týká budoucnosti, jedno vím jistě. Jakmile to situace umožní, ANO bude vládnout bez sociální demokracie, a proto jsem také v minulých větách věštil těžký osud ČSSD. Vývoj vede ke štěpení a atomizaci politické scény. Přibývá subjektů kolem pětiprocentní hranice. Skoro bych řekl: „Podívejte se na to, jak dopadly volby na Slovensku.“ To, co říkali před volbami vůdcové malých politických stran, nakonec nebylo vůbec podstatné. Ačkoli jeden z nich založil vše na větě „S Ficem nikdy“, tak je s ním ve vládě. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a nepřizpůsobiví. Bílý feťák, co zevluje v paneláku. V SPD nerozlišujeme lidi podle etnika, vzkazuje Okamura

19:16 Piráti a nepřizpůsobiví. Bílý feťák, co zevluje v paneláku. V SPD nerozlišujeme lidi podle etnika, vzkazuje Okamura

„Koalice SPOLU oblepila republiku billboardy, na kterých mě vyobrazuje jako hrozbu. A svým způsobem …