Bojovník s korupcí Razima: Pracoval jsem v BIS za Havla a jsem na to hrdý. Babiš je práskač StB. Nezbavili jsme se komunismu v nás

17.11.2018 19:46

ROZHOVOR Zakladatel a ředitel neziskové organizace Kverulant bojující s korupcí Vojtěch Razima byl jedním ze studentů, kteří se zúčastnili listopadových demonstrací v roce 1989, tedy v době, kdy se lámal socialistický režim. V devadesátých letech pak pracoval coby zpravodajský důstojník pro Bezpečnostní informační službu za doby úřadování prezidenta Václava Havla a dle svých slov je na to hrdý. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se protikorupční aktivista Razima vypořádal jak s trestně stíhaným premiérem Andrejem Babišem, tak i s prezidentem Milošem Zemanem. Rozpovídal se i o tom, jak spolek Kverulant bojuje s korupcí a jak vnímá možný posun v řešení tohoto problému v Česku. Nezbavili jsme se takového toho komunismu v nás, toho chrapounství, snahy to ohnout a ošulit, popisuje své dojmy Razima.

Bojovník s korupcí Razima: Pracoval jsem v BIS za Havla a jsem na to hrdý. Babiš je práskač StB. Nezbavili jsme se komunismu v nás
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Razima, ředitel neziskové organizace Kverulant

Anketa

Má premiér Andrej Babiš po slovech svého syna vaši lidskou důvěru?

89%
11%
hlasovalo: 38910 lidí

Vy jste krátce po zveřejnění informací jako spolek vydali tiskovou zprávu, ve které vyzýváte, aby zástupci protikorupčních organizací vystoupili z Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí, jelikož v ní sedí Andrej Babiš. Mohl byste ty organizace jmenovat, o jaké z nich se jedná? 

Jsou to Transparency International, Frank Bold, Oživení a Nadační fond proti korupci. Pak jsou tam nějací politici, policisté a tak dále, a v čele je prostě trestně stíhaný člověk Andrej Babiš. A to není trestně stíhaný člověk pro nějakou lapálii. Je to trestně stíhaný člověk za ekonomickou kriminalitu. To je to, proti čemu bychom my jako neziskovky měli společně jako jeden muž bojovat. Není podle mého názoru možné, abychom Babiše a tu jeho skvadru, která tam sedí, legitimizovali tím , že tam s ním sedíme společně.

Proč?

Protože Babiš může pak vždycky říct –  podívejte, vždyť ředitelé neziskových organizací kromě nějakého bezvýznamného Kverulanta tam sedí se mnou, že jsou všichni na jeho straně, a to je tristní. 

Máte od těchto organizací již nějaké reakce?

Ano, v podstatě se jedná o odpovědi ve smyslu, že by takové vystoupení z protikorupční rady vlády vedené Babišem bylo pouze prázdné gesto, které by nikdo nepochopil.  Zkrátka jejich názor je, že díky tomu, že s Babišem spolupracují, tak mohou prosazovat nějaké své zákony. To je podle mého názoru krátkozraké. Zkrátka my razíme myšlenku, že jako nezisková organizace se s politiky prostě nebavíme. Ano, my bychom mohli v té radě něčeho dosáhnout, ale za jakou cenu. Byli bychom jim pak zavázáni? Zkrátka politici jsou tým A a my jsme tým B a je zapotřebí to rozlišovat a nemíchat to.

Jak hodnotíte vývoj kauzy Čapí hnízdo Andreje Babiše, ve které nyní promluvil jeho syn Babiš junior?

To, co se teď stalo aktuálně je, že se to celé kvalitativně posunulo někam jinam. Dosud to bylo všechno o číslech. Řešilo se, jestli Babiš něco ukradl, neukradl a podobně. Ale teď se nám to z klasické hospodářské trestné činnosti překlopilo do násilí. Máme tady údajný únos. To máte hned v první hlavě trestního zákona. A to je významný posun k mafiánskému státu. To už prostě není možné dále ignorovat.

Ta reportáž odstartovala nějaké téma. Začalo se o tom mluvit. Co by se teď mělo stát?

Babiš by samozřejmě neměl být v čele exekutivy. Já dávám pro příklad zákon o uvalení vazby a důvod možné ovlivnění svědků. Kdyby Babiš nebyl takhle významným člověkem, kdybyste to například udělal vy nebo já, tak sedíme ve vazební věznici a sedíme tam správně, protože tohle je přece ovlivňování svědků. Já žasnu. A tomuhle člověku by neziskovky měly dělat stafáž, že s ním chodí na kafíčko? To je prostě absurdní...

Jak hodnotíte v kauze Čapí hnízdo práci policie?

Víte, my se jako Kverulant jednou částí případu Čapí hnízdo zabýváme velmi detailně. Je to ta zpráva Olaf, kterou vláda nezveřejnila a zveřejnila ji až posléze na náš popud. My jsme jako spolek upozorňovali na to, že policie nekoná, že ten případ se vleče a podobně. Víte, to je vlastně důvod, proč by Babiš vůbec neměl být členem vlády, proč by vůbec neměl sedět v exekutivě, protože samozřejmě má možnosti k tomu ovlivňovat policii. Jestliže například vy jako policista, s nějakým průměrným platem, průměrným vzděláním, jste si třeba nejistý svou funkcí a podobně, vyšetřujete předsedu vlády, tak máte tendenci být „přeopatrný“, a to není úplně dobře. Je to velký problém.

Je ohrožen ústavní pořádek České republiky?

Ale to je samozřejmě zcela jasné. My jsme si zde za dob Václava Havla budovali nějaké ústavní zvyklosti, za Klause se v tom víceméně nějak pokračovalo, ale to, co dělá v druhém volebním období Miloš Zeman, je strašně škodlivé a je to strašně špatně.

Pojďme si říci ty základní věci, ke kterým tady došlo. Zeman jako by se tvářil, že Babiš je světcem, který zachrání tuto zemi. Není to tak, on zachraňuje sám sebe před trestním stíháním a zachraňuje Agrofert, který zachraňuje velmi dobře, když se podíváte na to, jak mu od doby, kdy je Babiš u moci, stoupají ty dotace. Je to tristní záležitost a je to i něco, čemu „hradní pán“ velmi tleská. Vezměte si, jak Zeman odmítl jmenovat ministrem zahraničí toho pana Pocheho. Vždyť to je přece protiústavní. Ale jediný, kdo mohl zvednout tu hozenou rukavici, byl právě Babiš. Ono to vypadá, jako kdyby si kluci zkoušeli, co si můžou dovolit. Oni takhle přitvrzují, přitvrzují a maličko to zkouší. Z toho já nemám radost.

Proč?

Proboha, parlamentní demokracie, liberální parlamentní demokracie je opravdu obrovská hodnota. Pojďme si ji chránit, prosím pěkně. Říkejme to všem lidem, kteří jsou ochotni nás poslouchat, že tohle Babiš nedělá dobře, že tohle Zeman nedělá dobře. Jinak to tu za chvíli bude vypadat jako v Maďarsku. Zdrhne nám odsud dva miliony lidí mladých, vzdělaných, jako se to stalo právě tam. Vezměte si, jak třeba před několika měsíci, se v Česku projednávalo zpřísnění zákona 106, tedy že by se nesměly zveřejňovat informace z trestního řízení. No a co by to znamenalo v případě Čapího hnízda?

Že by se o tom nepsalo?

Ano, že byste o tom nesměli psát. A kdybyste o tom psali, tak byste byli jednou nohou v kriminále. No to by se jim náramně líbilo, politikům. A těchto věcí je spousta, musíme ty bitvy vést, nesmíme je vzdát.   

Jak je na tom vlastně české prostředí z hlediska korupce? Zlepšuje se ta situace?

Abych pravdu řekl, tak nevím, jak odpovědět. Na jednu stranu se zdá, že se to zlepšilo a ty tunely na veřejné peníze jsou menší v tom smyslu, že se jedná o menší částky. Na druhé straně ale třeba takový tunel, jako je CRAB (Centrální registr administrativních budov) stále běží vesele dál.

Můžete CRAB našim čtenářům přiblížit?

Je to v zásadě taková lepší excelovská tabulka, za kterou stát platí, za poskytování těch databázi. Za tento systém stát již utratil miliardu a dvě stě milionů korun. Je to neskutečná záležitost, a pořád běží.

Kdo je dodavatelem?

Dodává to IBM, plus nějaké další firmy. Máme to na stránkách Kverulantu. A ten dodavatel, to je další věc, pojďme si to říct otevřeně. Takže Američané nám jako jezdí radit, zvou nás na ty ambasády a říkají nám, jak bychom měli postupovat transparentně a proti korupci, a přitom tyhle IT tunely, to je jedna americká firma vedle druhé.

Co dalšího?

Další je třeba NEN, Národní elektronický nástroj, to je takové udělátko na soutěžení veřejných soutěží, to je stejná kapitola. To jen dosud stálo asi šest set milionů korun, ale ono to stále není funkční. A nejlepší je, že takové nástroje na soutěžení již jsou a že jsou i zadarmo, tak proč tohle. Takže nejsem si opravdu jistý, jestli té korupce je méně. I když pravda je, že se to tak zdá, třeba z hlediska zpravodajství.

Informuje se o korupci méně?

Například před několika lety, když jsme vydali tiskovou zprávu k nějakému našemu případu, tak to de facto znamenalo automaticky pozvánku do hlavní zpravodajské relace nějaké televize. A kolegové to tak měli taky. Dneska to tak ale už není. Kdy jste naposledy viděl nějakou kauzu neziskové společnosti v televizi?

Na internetu jsem si přečetl, že jste v devadesátých letech pracoval u BIS. Mohl byste aktuální kauzu kolem Andreje Babiše analyzovat ze zpravodajského hlediska?

Mám k tomu málo informací. Nicméně já jsem na BIS pracoval a chránil jsem tam významné ekonomické zájmy státu za dob Václava Havla, kdy politická kultura této země byla někde naprosto jinde. Že bych dnes pracoval na BIS? Já si to neumím představit. Zvláště, když tím primárním ústavním činitelem, který úkoluje BIS, je předseda vlády. Já si nedokážu představit, jak ti hoši povinně podávají zprávy trestně stíhanému chlapíkovi z Čapího hnízda. To je opravdu „ekl“ a já jim to nezávidím a jsem rád, že jsem pryč. Jsem hrdý na to, že jsem tam pracoval v době, kdy republiku vedl Václav Havel.         

Objevily se spekulace v médiích, že by tam mohli být zapojeni Rusové?

To jsou spekulace. Nevím, co by asi chtěli Rusové ještě v téhle zemi zhoršit. Tady už je trestně stíhaný premiér. Co chcete dělat dál? Na Hradě máte alkoholika, člověka, který nemá žádné skrupule, premiér je trestně stíhaný chlap s obrovskými škraloupy. Jak ještě byste to chtěl zhoršit jako.

Je výročí 17. istopadu. Chystají se demonstrace proti Babišovi. Podporujete mladé lidi, kteří vyjadřují nesouhlas? Co byste jim vzkázal?

Víte co (smích), já jsem studentský vůdce z roku 1989. Co byste čekal, jaký bude můj vztah k 17. listopadu. Rozhodně si to datum připomenu, a připomenu si to s určitou hrdostí a s určitým uspokojením, že jsme se zbavili komunistů, i když to, jak se nám teď vrací, se mi nelíbí. A je to asi trochu i tím, že jsme se nezbavili toho komunismu v nás, takového toho chrapounství, té snahy to zase ohnout, zase to ošulit. Je to takové to – v zimě být spíš u těch kamen a v létě se zase přestěhovat k tomu oknu, nic neplatit, získat toho co nejvíc zadarmo, neodpracovat si to. To je ten komunismus. Těžko se o tom mluví.    

Měl by chodit Andrej Babiš uctít 17. listopad?

To nevím. Ale je to každopádně chlapík, který byl před listopadem 89 členem KSČ a je to evidentně práskač StB. Kdyby totiž byl agentem StB v tom smyslu, že je tím zpravodajským důstojníkem nebo rozvědčíkem, tak bych pro to možná měl ještě trochu větší pochopení, než to, když udával svoje bližní. To dělali práskači.    

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jonáš Kříž

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sobci, směšné argumenty a vůdce Juncker. Stojí nás to všechny naše zdraví. Profesor Kolíbal trhá letní čas na kusy

19:57 Sobci, směšné argumenty a vůdce Juncker. Stojí nás to všechny naše zdraví. Profesor Kolíbal trhá letní čas na kusy

ROZHOVOR Šlo to udělat jednoduše, ale Juncker se místo toho rozhodl mezi státy EU vhodit jablko svár…