Bratrstva, populismus a tupost. Radní a expert na náboženství hovoří o rozkladu politického systému

23.02.2014 11:03 | Zprávy

ROZHOVOR „Projevuje se masovou erozí stranické politiky. Lví podíl na tom mají takzvané velké politické strany, které se staly nástroji osobních, zejména pak podnikatelských zájmů," vysvětlil v rozhovoru ParlamentnímListům.cz David Václavík, liberecký radní, religionista a vysokoškolský pedagog působící na místní Technické univerzitě.

Bratrstva, populismus a tupost. Radní a expert na náboženství hovoří o rozkladu politického systému
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto

Těsně po parlamentních volbách na podzim jste okomentoval na svém blogu jejich výsledky. Tragikomická absurdnost české politiky se podle Vás mimojiné projevuje v neschopnosti krachujících stran vidět skutečné příčiny jejich krachu. Výslovně jmenujete ODS, kde si všímáte "totální slepoty hraničící s naprostou tupostí u velké části jejich představitelů." Jaké jsou tedy příčiny volebního neúspěchu ODS a podaří se s novým vedením této straně zamezit pádu do bezvýznamnosti?

Myslím si, že posledních několik let, zhruba od roku 2010, jsme svědky největší krize polistopadového systému, která se mimo jiné projevuje i masovou erozí stranické politiky. Lví podíl na tom mají tzv. velké politické strany, které přestaly být platformami rozvíjení a sdílení jednotlivých politických koncepcí a idejí a staly nástroji osobních, zejména pak podnikatelských zájmů. Problém přitom nebyl jen v tom, že tyto strany něco takového dovolily, ale především to, že nebyly schopné, i přes mnohá upozornění, s tím něco udělat. Typickým příkladem je právě ODS, která svůj pád na dno dlouhou dobu vysvětlovala jen jako výsledek jakéhosi vnějšího spiknutí médií, státních zástupců, znepřátelených podnikatelů.

Ignorovala přitom fakt, že za jejím pádem, jakkoli jistě mediálně dobře přiživovaným, byla skutečnost, že se ze standardně profilované politické strany stalo uzavřené bratrstvo, v němž přestalo hrát roli, kdo co říká a dělá a rozhodujícím se stalo, kdo koho zná. Zdá se, že teprve pád na politické dno začíná některým představitelům této strany otevírat oči. Klíčové ale bude, zda se těmto lidem ve spolupráci s novým vedením ODS podaří veřejnost přesvědčit, že ODS může být důvěryhodným subjektem. Jednoduché to mít ale nebudou, i když si do čela zvolili nejlepšího možného člověka, který podle mne potenciál na reformu této strany má. Profesor Fiala ale uspěje jen, když se mu podaří prosadit svoji vizi na všech stranických úrovních a bude zcela důsledný ve svých krocích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

18:21 Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nesouhlasím s touto funkcí státu, nevidím ke koncesionářským poplatkům …