Bylo zásadní chybou, že městské části i Hlavní město Praha privatizovaly byty. Měli bychom bouchnout do stolu a začít s výstavbou, pokud chceme v Praze přežít. Starosta Prahy 8 hovoří

01.10.2018 8:01

ROZHOVOR „Zlevnění bydlení je věc, která se musí plánovat dlouhodobě, a nikoliv ze dne na den. Především bylo zásadní chybou, že městské části i Hlavní město Praha privatizovaly byty. To byl sice nesmysl, ale krásně populistický nesmysl, který zabral. Nikdo není schopen dělat bytovou politiku, když ty byty prostě nemá. Teď se uvažuje co s tím a jak to vyřešit. Vymýšlí se nejrůznější varianty. Obecně si myslím, že je potřeba zastavovat oblasti, které jsou pro to vhodné – namátkou Rohanský ostrov či Nádraží Bubny, a naopak zásadně bojovat proti zahušťování sídlišť,“ říká starosta Prahy 8 Roman Petrus, který kandiduje do Senátu i do zastupitelstva Prahy 8.

Bylo zásadní chybou, že městské části i Hlavní město Praha privatizovaly byty. Měli bychom bouchnout do stolu a začít s výstavbou, pokud chceme v Praze přežít. Starosta Prahy 8 hovoří
Foto: Archiv RP
Popisek: Roman Petrus

Vy kandidujete na Praze 8 do zastupitelstva a také do Senátu. Co jste pro voliče dobrého udělal?

Rekonstruovali jsme tramvajové trati, na které se 20 let nesáhlo. Opravili jsme náměstí Krakov, které bylo nedotčeno více než 45 let. Podařilo se nám zastavit nežádoucí výstavbu CPI na sídlišti Ládví. Prosadili jsme trolejbusy z Palmovky do Letňan. Zavedením modrých zón jsme zlepšili situaci s parkováním v mnoha ulicích Prahy 8. Zrušili jsme všechny herny a výrazně jsme zredukovali počet kasín. V chodníkovém programu jsme opravili desítky chodníků a řadu schodů. Sázeli jsme stromy a revitalizovali parky v celé městské části. Také jsme zavedli pravidelné úklidy v lesích i na dalších místech. Podpořili jsme sport: vybudovali jsme bezmotorové komunikace, zlepšili jsme vybavení klubu Mapa a vystavěli jsme in-line stezku, rekonstruovali jsme bikrosovou dráhu, pro tatínky s dětmi každý rok pořádáme Taťka fest.

Anketa

Mělo se Československo v roce 1938 bránit Hitlerovi?

70%
30%
hlasovalo: 2634 lidí

Zlepšovali jsme život seniorů: zavedli jsme projekty Křížovkářská liga, Hodinový vnuk a levné stříhání seniorů. Zavedli jsme bezplatnou právní poradnu pro občany na Libeňském zámečku. Zvýšili jsme bezpečnost: zavedli jsme nové bezpečnostní prvky v dopravě, instalovali koše pro narkomany na jehly, oceňujeme záchranné složky a dáváme tak najevo, že si jejich práce vážíme. Osvětlili jsme většinu podchodů a vymalovali jsme je uměleckými díly. Otevřeli jsme radnici zavedením elektronického hlasování v zastupitelstvu a zveřejňováním zápisů ze všech orgánů na radnici. Novým vyvolávacím systémem pro občany jsme zrychlili odbavení na úřadě. Na památkově chráněném Libeňském zámečku jsme zrekonstruovali fasády i vnitřní prostory.

 Co nejvíce pálí občany Osmičky?

To je spíš otázka na ně. Ale obecně myslím, že to, co většinu obyvatel v Praze, a to je doprava. Stav dopravy v Praze je dán tím, že v Praze je obrovské množství aut a infrastruktura dlouhá léta nebyla na takové množství budována. Současná vedení Prahy pak jsou kritizována za věci, které měly dělat generace jejich předchůdců.

Co můžete voličům nabídnout? Proč by vás měli volit?

Především ať ode mne nikdo nečeká, že se uzavřu před světem a budu dělat vrcholnou politiku. Ta je sice součástí práce senátora, ale z mého pohledu jen částí menší. Můj pohled na věc je ten, že senátor musí aktivně a každodenně pracovat pro obyvatele volebního obvodu a zlepšovat jejich život. Dále ode mne nečekejte, že budu dělat jinou práci a k senátorství si budu odbíhat od klientů nebo od operací. Ne, hodlám se věnovat životu v našem obvodu maximálně a na rozdíl od jiných myslím, že práce bude tolik, že bych ani nic jiného nestíhal.

Jsem člověk žijící celý život na Praze 8, ale blízko mám i k dalším částem tohoto obvodu a nic na tom nehodlám měnit. Výrazně bych se chtěl věnovat dopravě a územnímu rozvoji. To je téma, kterému se věnuji přes 15 let, co pracuji v politice, a za tu dobu jsem vybojoval velké množství úspěchů. Senátor má poměrně velkou váhu a může bojovat za občany jak na městských částech, tak i na Magistrátu hlavního města Prahy a především v organizacích spravujících město. Ať již to jsou Pražské služby, Technická správa komunikací, Dopravní podnik nebo Ropid. A v tom je má obrovská výhoda oproti ostatním kandidátům. V této oblasti se pohybuji řadu let a díky kontaktům a odvedené práci dokážu vybojovat pro náš obvod velké změny.

Jedním z klíčových témat je, zda je důležitější výstavba, nebo ochrana životního prostředí či památek. Výbor pro světové dědictví UNESCO poslal v létě po svém zasedání v Bahrajnu Praze vytýkací dopis. Vyjádřil v něm „velké rozčarování nad mnoha developerskými projekty velkého měřítka, které jsou navrženy do ochranného a širšího pásma Pražské památkové rezervace, a také nad nedostatečnou regulací výškových novostaveb, což může mít dopad na jeho mimořádnou univerzální hodnotu“. Jak vy se na to díváte?

V Praze je poměrně dost míst, kde se dá volně stavět a kde jsou rozsáhlá území k tomu vhodná. Nádraží Bubny, Rohanský ostrov…  Bohužel v centru i širším centru je místa málo, a tak developeři přicházejí s různými nápady. Je to jejich práce. Práce politiků je, aby město stále mohlo fungovat jako celek, aby se nestavěly budovy, které totálně nezapadají do okolí anebo jsou nevhodné. A samozřejmě by bylo špatné ztratit statut UNESCA.  

Všichni teď přicházejí s tím, že bude dostatek obecních bytů a zlevní bydlení…

Zlevnění bydlení je věc, která se musí plánovat dlouhodobě, a nikoliv ze dne na den. Především bylo zásadní chybou, že městské části i Hlavní město Praha privatizovaly byty. To byl sice nesmysl, ale krásně populistický nesmysl, který zabral. Nikdo není schopen dělat bytovou politiku, když ty byty prostě nemá. Teď se uvažuje co s tím a jak to vyřešit. Vymýšlí se nejrůznější varianty. Obecně si myslím, že je potřeba zastavovat oblasti, které jsou pro to vhodné – namátkou Rohanský ostrov či nádraží Bubny, a naopak zásadně bojovat proti zahušťování sídlišť.  

Co otázka bezpečnosti? Je to uspokojivé?

Městských strážníků si vážím. Ovšem Městská policie, jako organizace, je úkaz sám pro sebe. Bohužel několik posledních let má asi nejméně schopného šéfa v historii. Pravidelně říkám, že panu řediteli Šustrovi bych nenechal ani pohlídat kolo před hospodou. Bohužel je stále na svém místě a stále ničí městskou policii. Řešení je jednoduché. Městská policie by měla spadat pod starosty městských částí. Stačí změna zákona. 

Jak hodnotíte programy konkurentů? Je něco, co vás zaujalo či pobavilo?

Kandiduji i do zastupitelstva Prahy 8 a nejvíc mě pobavil program ODS. Neslibují nic. Myslím, že to opravdu mohou slíbit. Vrací se ke své vyzkoušené variantě.

Vedení Prahy bývá často vyčítáno neřešení dopravních problémů. Co s tím?

Dostavět okruh kolem Prahy i vnitřní okruh. Začít budovat tunely pod Prahou na různých místech. Dobudovat metro D a pokračovat s metrem do Čakovic. Zavést MHD zdarma. Ano, je toho hodně. To vše už mohlo být. Naši předchůdci nám to neudělali, měli bychom bouchnout do stolu a začít s výstavbou, pokud chceme v Praze přežít.

Zelení navrhují, že by Praha mohla přijmout až pět tisíc uprchlíků. V Brně to požadovalo hnutí Žít Brno. I francouzský prezident Macron navrhoval, že by ne státy, ale města dostávala z EU dotace na přijímání uprchlíků. Kdyby EU nabídla takové dotace na uprchlíky i České republice, přijal byste dotace i s uprchlíky?
 
Já to u Zelených chápu. V rámci své skupiny voličů s tímto tématem mohou uspět. Osobně jsem ale přesvědčen, že jde o minoritní skupinu voličů. Samozřejmě města nemohou jen tak přijímat uprchlíky. Jde o složitý proces řešící se na úrovni vlád a jejich představitelů. 
 
A kdyby chtěl někdo na Osmičce mít něco podobného Klinice, byl byste pro?  Piráti Kliniku podporují…

Kliniku bych nepodporoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už žádné utahování šroubů. Poslanec SPD a lékař dělá jasno, jak je to s „nemocnými“

20:20 Už žádné utahování šroubů. Poslanec SPD a lékař dělá jasno, jak je to s „nemocnými“

Už žádné utahování šroubů, vzkazuje vládě poslanec SPD a lékař Jaroslav Dvořák. Přes společnost se v…