Bývalý premiér: Vláda dře občany a tváří se, jak je odpovědná. Inflaci vlastně ani nechce řešit

28.08.2022 5:22 | Rozhovor

„Toto je řešení opožděné, polovičaté, s nejistým výsledkem. Ve své podstatě nijak zvlášť inflační tlaky nesníží,“ hodnotí vládní úsporný tarif bývalý premiér Jiří Paroubek. „Vláda to nechce řešit. Chce z občanů a firem tahat peníze,“ myslí si. Měli bychom se podle něj snažit co nejdříve ukončit konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. „Pokud bude válka pokračovat, ceny porostou, životní úroveň lidí bude klesat, státní rozpočet bude v rozvratu,“ dodává.

Bývalý premiér: Vláda dře občany a tváří se, jak je odpovědná. Inflaci vlastně ani nechce řešit
Foto: archiv red, tan
Popisek: Jiří Paroubek

Vláda představila úsporný tarif. Podle kritiků, například Karla Havlíčka, je to, co předvádí ministr průmyslu, fraška, tarif přichází příliš pozdě a je nedostatečný. Co si myslíte vy?

Tyto věci, které vláda připravuje, opravdu nedokážu pochopit. Mám k tomu jiný přístup. Myslím, že to chtělo od začátku postupovat jiným směrem. To znamená eliminovat DPH. Celou nebo alespoň její část u energií. Stejně tak jako třeba podstatnou část spotřební daně u pohonných hmot. Toto je řešení opožděné, polovičaté, s nejistým výsledkem. Ve své podstatě nijak zvlášť inflační tlaky nesníží. Snížení DPH by mělo také terapeutický účinek ve vztahu k inflaci. Vláda jde jinou filozofií, podle mého názoru chybně. Situace se v krátké době stane kritickou.

Sílí tlak například na zastropování cen energií, pro je dokonce i Miroslav Kalousek, ale vláda je stále proti. Co byste na to řekl?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

Mgr. Petr Hladík byl položen dotaz

elektromobilita

Proč zrovna neziskovky?V rozpočtu je tolik peněz,že znovu bude státní rozpočet podporovat neziskovky. Ano,ať podporuje,ale jenom ty charitativní apod.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šichtařová: Příští blackout tak mírný být nemusí. Zvykejme si na nový normál

17:12 Šichtařová: Příští blackout tak mírný být nemusí. Zvykejme si na nový normál

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Blackouty jsou nový normál, říká ekonomka Markéta Šichtařová po páteční…