Bývalý senátor Veleba vzpomíná: Jak „kavárna“ obsadila horní komoru. Cestovní kancelář Senát a Vystrčilovy groše

20.03.2021 19:39 | Zprávy

ROZHOVOR Po výzvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila, aby lidé s plným příjmem odváděli procenta živnostníkům z uzavřených oborů, hlasitě zaznělo, že uskromnit by se měla především horní parlamentní komora. K tomu má co říci i bývalý senátor Jan Veleba, který je jako někdejší člen organizačního výboru obeznámen s finančními toky ve Valdštejnském paláci. Hovoří o „cestovní kanceláři Senát“. A své dodává i k Miroslavě Němcové, která ze zázemí Valdštejnského paláce vykřikuje na prezidenta republiky slova o zrádci země.

Bývalý senátor Veleba vzpomíná: Jak „kavárna“ obsadila horní komoru. Cestovní kancelář Senát a Vystrčilovy groše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý senátor Jan Veleba

Prezident Miloš Zeman v nedávném rozhovoru pro ParlamentníListy.cz prohlásil: „Bohužel se mi asi nepodaří zrušení Senátu, i když bych si to ze srdce přál.“ Vy s prezidentem v řadě věcí souhlasíte, na druhou stranu jste sám byl senátorem a poznal jste jeho fungování zevnitř. Souhlasíte tedy s jeho výrokem o potřebě zrušení Senátu?

Senát v současné politické konstelaci – pod vedením slabého Miloše Vystrčila, který se stal předsedou horní parlamentní komory jenom kvůli úmrtí Jardy Kubery – rozhodně neplní svoji ústavní funkci, pro kterou byl v roce 1996 ustaven. Sám jsem byl senátorem jedno volební období 2012 až 2018, což byla éra Milana Štěcha. Byl jsem zvolen jako nezávislý kandidát, tedy bezpartijní z celkem deseti kandidátů, když ve druhém kole jsem obdržel 13.500 hlasů. Současný předseda Senátu Vystrčil disponuje mandátem pouhých 8.144 hlasů, respektive 14,96 % voličů z volebního obvodu č. 52 Jihlava. Tolik pro ujasnění pozice druhého nejvyššího ústavního činitele ČR.

Ale zpět k vaší otázce. Senát měl velkou příležitost právě v této kritické době prokázat oprávněnost své existence, být v jistém slova smyslu iniciátorem a pojistkou politické dohody či alespoň moratoria – dohody o neútočení ve prospěch lepšího zvládnutí pandemie covid-19. Tuto příležitost promarnil, naopak se stal jakýmsi klubkem zloby a nenávisti k prezidentovi, k premiérovi, semeništěm žalob a podání k Ústavnímu soudu, který se jich chutě chápe a když to je politicky výhodné, tak po dvouletém zkoumání je rychle vytáhne a za vydatné podpory médií vynese rozsudek. Rozsudek, nález, destabilizující necelý rok před parlamentními volbami už tak křehkou politickou scénu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Marie Jílková byl položen dotaz

ženy, děti a práce

Paní poslankyně, myslíte, že jen ženy v politice to mají složité? Nemyslíte, že je problém mnohem hlubší, a že skloubit téměř jakoukoliv práci s péčí o rodinu a děti je dost náročné? Zkoušela jste s tím něco udělat? Proč je třeba tak málo příležitostí pro práci na částečný úvazek a neměli by být něj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co pijete? Státní úředník si to zjistí. Šichtařová hájí hotové peníze

19:23 Co pijete? Státní úředník si to zjistí. Šichtařová hájí hotové peníze

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Veřejnost se bude digitálním penězům bránit, až pochopí, co přináší, my…