ČSSD vypadá jako krachující podnik. Pro koho pracují ti mladíci z vedení? Jaroslav Bašta odevzdává stranický průkaz a na závěr vydává nepěkné svědectví

01.03.2019 8:14

ROZHOVOR Kandidatura pana Petříčka na místopředsedu strany spojená s politickým vydíráním delegátů sjezdu mě znechutila definitivně. Proto ve středu vystoupil bývalý disident, ministr a diplomat Jaroslav Bašta z řad sociální demokracie. Uvažoval o tom již dříve, ale výše zmíněný důvod byl poslední kapkou. Parlamentní listy se o tom dozvěděly jako první.

ČSSD vypadá jako krachující podnik. Pro koho pracují ti mladíci z vedení? Jaroslav Bašta odevzdává stranický průkaz a na závěr vydává nepěkné svědectví
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta
reklama

Anketa

K jakému volebnímu výsledku směřuje ČSSD v příštích sněmovních volbách?

12%
85%
hlasovalo: 11737 lidí

Členem ČSSD jste se stal koncem roku 1994. Co vás tehdy vedlo k tomuto rozhodnutí?

Do sociální demokracie mě přivedl Miloš Zeman, již na podzim 1993, kdy jsem stal odborným mluvčím bezpečnostní komise jako nestraník. Až po roce jsem do ČSSD vstoupil. Během toho roku jsem zjistil, že program a vnitřní poměry v politické straně mi vyhovují. V roce 1995 jsem se stal předsedou pražské organizace a ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 1996 jsme získali pět poslaneckých mandátů, což byl nečekaný úspěch. Tehdy jsem se stal poslancem.

Můžete krátce zhodnotit vývoj ČSSD od té doby až do dneška…

V letech 1993 až 2002 politiku sociální demokracie jednoznačně určoval Miloš Zeman. Nejprve z ČSSD udělal nejsilnější opoziční stranu a v roce 1998 splnil svůj slib a přivedl nás do Strakovy akademie hlavním vchodem. Sociální demokracie zůstala vládní stranou i po jeho odchodu na Vysočinu. Bohužel, dva noví předsedové a premiéři – Vladimír Špidla a Stanislav Gross – se ukázali jako mimořádně slabí. Možná proto, že na nich ulpělo stigma podrazu, kterého se vůči Zemanovi dopustili v prezidentské volbě v roce 2003. Jiří Paroubek názorně předvedl, jaká politika se dala dělat s výsledkem z voleb v roce 2002 (111 hlasů pro levici), bohužel na to neměl dost času.

Volby v roce 2006 skončily patem (100 na 100), který vyřešili v roce 2007 dva přeběhlíci. Jiří Paroubek nedokázal využít pádu Topolánkovy vlády v roce 2009 kvůli zrušeným předčasným volbám, a přestože ČSSD získala nejvíce hlasů, tehdy dvaadvacet procent, vládu sestavila pravice se 118 mandáty. Paroubek rezignoval na post předsedy ČSSD a na jeho místo nastoupil Bohuslav Sobotka. Po pádu Nečasovy vlády sociální demokracie uspěla ve volbách v roce 2013 a Bohuslav Sobotka se stal premiérem. Od té doby to z mého pohledu šlo s ČSSD z kopce. Pád se dodnes nezastavil.

Kdo byl jejím nejlepším předsedou?

Zcela jednoznačně Miloš Zeman.

Co stojí za potížemi ČSSD v současnosti?

Zcela jednoznačně její vedení. Jeho chování mi nápadně připomíná dobu, kdy se po privatizaci v podnicích objevili mladí manažeři, kteří si vysloužili označení kindermanagement. Jejich úkolem bylo získat pro akcionáře – většinou zahraniční – rychlý zisk a zároveň daný podnik přivést k úpadku. Když sleduji současné vedení a většinu poslanců, mám pocit, že definici kindermanagementu splňují nejen vzhledově. Jenom nevím, kdo jsou ti akcionáři, pro které pracují. Voliči ani členové ČSSD to nejsou.

Osobně se mi zdá, že ČSSD začínají docházet kvalitní kádry. Za posledních pár let se jako jedna z nových tváří objevila na postu ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová zvaná „oranžová Venezuela“ a to je všechno…

Jde o zcela logický důsledek toho, že si významná část současného vedení myslí, že politická strana je jejich osobní výtah k moci. Zároveň jsou tak hloupí a neschopní, že ze sociální demokracie udělali krachující podnik. Chybí jim jakákoli sebereflexe. Místopředsedou strany se chce stát člověk, který v komunálních volbách ve svém obvodě získal 1, 87 % hlasů voličů. To mluví za vše.

Rozhodl jste se opustit řady ČSSD. Proč?

Zvažoval jsem to už od voleb do Poslanecké sněmovny. Kandidatura pana Petříčka na místopředsedu strany spojená s politickým vydíráním delegátů sjezdu mě znechutila definitivně.

Určitě se nechystáte užívat si zaslouženého důchodu. Kde budete působit nyní?

Zvažuji, jak bych mohl nejlépe pomoci a využít své zkušenosti z profesí, kterými jsem prošel i jinak než psaním komentářů a statí. Něco se rýsuje. Dám o tom brzo vědět.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ne, ne. Demisí Prymuly to neskončí! Profesor Keller tuší dohru celé kauzy

15:49 Ne, ne. Demisí Prymuly to neskončí! Profesor Keller tuší dohru celé kauzy

ROZHOVOR „Moji důvěru nemá.“ Konec ministra zdravotnictví Romana Prymuly komentuje známý sociolog, p…