„Konflikt na Ukrajině je z pohledu české ekonomiky okrajová záležitost. Nemělo by nás to uvrhnout zpátky do stagnace či recese,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Petr Dufek.
Na jedné debatě o ukrajinské krizi jsem zaslechl názor, že podíl na ní má nepřímo i bývalý americký prezident George Bush mladší svým vpádem do Iráku, kvůli němuž údajně výrazně stouply ceny ropy. A Rusko zbohatlo a má peníze k naplnění svých imperiálních choutek. Má tato úvaha podle vás reálný ekonomický základ?
Jan Čermák: Není to tak. Tato úvaha je přitažená za vlasy. V Iráku byl efekt spíše opačný. Tím, že dostali Irák do hry, těžba ropy se v Iráku stabilizovala a začala růst. V tuhle chvíli Irák těží více než před válkou. Takže si nemyslím, že by zvýšení cen bylo v důsledku druhé války v Zálivu. Spíše se podařilo vytvořit jakousi bublinu na trzích s fosilními palivy. Byla způsobená i oslabením dolaru. A protože jsou komodity kotovány v dolarech, tak přirozenou reakcí bylo nakupovat místo dolaru komodity.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Oldřich Szaban