Český kantor z Uralu otevřeně o Putinovi, sankcích, náladách v ruské společnosti i zmínkách o válce

02.05.2016 19:27

ROZHOVOR Jestliže se v Rusku kdy hovoří o válce, tak o Velké vlastenecké válce v letech 1941 až 1945. Před výročím devátého května, kdy Německo v roce 1945 kapitulovalo, se uklízí vojenská pohřebiště, natírají památníky i mosty v centru města, připravuje se vojenská přehlídka. Rusové jsou tolerantní a mají nadhled. Takto hovoří vysokoškolský učitel Radan Kapucián, který působí v Jekatěrinburgu. Je takovým ochráncem české kultury a historie v oblasti Uralu. Vede tamní Českou besedu a vydává čtvrtletník AVD Revue o česko - ruských vztazích.

Český kantor z Uralu otevřeně o Putinovi, sankcích, náladách v ruské společnosti i zmínkách o válce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

S jakým aktuálním počinem prezidenta Vladimira Putina se Rusové nejvíce ztotožňují?

Rusové ctí svého prezidenta jako všichni rozumní lidé kdekoliv na světě. Nakolik ho mají rádi, je pro mne, hosta, těžké říct. Kolegové na fakultě ocenili ruské angažmá v Sýrii. Ruská letadla přiletěla, splnila rozkaz, odletěla. Všecko ráz na ráz. Celá Evropa z toho byla paf, jak se dá konflikt řešit rázně, po vojensku.

Jak vypadá běžný život v Rusku pod sankcemi?

Ne až tak moc odlišně, jak by vypadal život v Rusku bez sankcí. Zcela určitě podražily potraviny, ovoce, zelenina, čokoláda. Sice poslední dobou, nejspíš s příchodem jara a čerstvým zbožím, ceny mírně klesají, ale nic dramatického. Když má člověk stále stejnou výplatu, tak si zkrátka koupí těch jablek míň, nebo jí více zelí. Například, taky ředkvičky jsou dost drahé.

Jak hodnotíte prospěšnost či naopak zhoubnost sankcí?

Jsou zbytečné.

Do jaké míry se v Rusku prohlubují či zradikálňují protiukrajinské, protievropské či protiamerické nálady?

Když se o sankcích psalo více v novinách, tak tyto nálady bylo slyšet. Rusové mají něco jiného, čím se v životě zabývat.

Jaké zkušenosti máte jako český kantor z univerzity v Jekatěrinburgu? Čeho českého si Rusové nejvíc váží?

Začněme žertem - samozřejmě - české pivo je nejlepší! Karlův most stačí často vidět jednou, dvakrát, ale našeho piva se nikdy nepřepiješ. Učím Rusy také další značky. Nejen tedy Plzeň, ale taky Budvar či Lyer z Modravy na Šumavě! Jestli se budeme bavit vážněji, místní si považují „zlatý český ručičky“, především české techniky a techniku. Taková Tatra možná trochu rámusí, ale má dodnes zvuk. Nezničitelné auto do nepohody. A to říká Rus zvyklý na ruské silnice!

Jak smýšlejí místní studenti?

Asi jako všude ve světě. Nemajíce dnes žádné kloudné jistoty, chybí příležitosti, stáže, stipendia, tak o budoucnosti představy moc nemají. Těžko se jim hledá nějaký studentský přivýdělek jako u nás. Navíc zde většina platí poměrně vysoké školné, což je dost frustrující.

A naopak máte z Ruska jako Čech nějakou špatnou zkušenost?

Byrokracie. Ale když se s tím systémem dříve či později smíříte, tak se v něm dá žít. Holt je toho papírování trochu víc. Ale když máte vše v pořádku, tak žijete v podstatě poklidným životem.

Jak hodnotíte míru proruské a protiruské propagandy?

K čemu jakákoliv propaganda? Proč se především česká média k něčemu takovému snižují? Tady si nás váží, ale číst taky umí. Škodíme sami sobě. Nevím proč. Samozřejmě, že dávají přednost rusky psaným médiím. Možná bychom s tímto momentem taky u nás mohli více pracovat.

Nyní nebyla v Praze prodloužena akreditace, což znamená zákaz činnosti, dvěma ruským novinářům. To samé probíhá v Moskvě. Co vy na to?

Kdybych se vědomě nezajímal o česko-ruské vztahy, ani bych si toho nevšiml. Neznaje podrobnosti, těžko soudit. Nedovedu si dnes představit, že kdyby kolegové dělali zodpovědně a v duchu litery zákona svoji práci, tak proč by je kdokoliv odkudkoliv vyhošťoval. Máme přece demokracii v Evropě i tady, ne?

Od jednoho ruského historika jsem vyslechl zajímavá slova. Prý se mu na Češích líbí, že dokáží svou historii posuzovat i velmi kriticky, což se u mnoha jiných národů neděje. Jak to vnímáte?

Opačně než on.

Od jednoho novináře jsem zase slyšel, že Rusové pořád hovoří o válce, napětí a tyto nálady se ve společnosti stupňují. Jaký je váš názor?

Pozdravujte kolegu! Očividně se v Rusku objevil jen jednou, a to někdy začátkem května, že? Jestli se tady kdy hovoří o válce, tak o té Velké vlastenecké válce v letech 1941 až 1945. Před výročím devátého května se uklízí vojenská pohřebiště, natírají památníky i mosty v centru města, připravuje se vojenská přehlídka.

Před několika lety vznikl zajímavý projekt: „Nesmrtelný pluk“. Po oficiálním programu přehlídky lidi vytáhnou portréty svých pradědů v dobových uniformách, připevní je na štangle, a jdou za posledním vojákem v úctě, v naprostém tichu, vzdávaje čest chrabrým předkům, kteří bojovali za vlast před více jak sedmdesáti lety.

Mohli bychom se od Rusů něčemu přiučit?

Toleranci, nadhledu. Češi jsou dnes příliš zahleděni do svojí minulosti, svých historických traumat. Co si třeba přímo na internetu polistovat staršími i novějšími ruskými encyklopediemi a dát je do kontrastu s českými?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Rychetský

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Přitvrdit! Foldyna doplnil Zemanova slova o EU tak, že se Brusel bude divit. Konkrétní plán

5:41 Přitvrdit! Foldyna doplnil Zemanova slova o EU tak, že se Brusel bude divit. Konkrétní plán

ROZHOVOR Poslanec Jaroslav Foldyna se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil k výrokům prezidenta Miloše Z…