Chovanec se zachoval jako floutek. Mám dojem, že mu ten projev snad napsal Kalousek, kroutí hlavou Martin Komárek

19. 6. 2016 8:04

ROZHOVOR O podezřele utajované policejní reformě, následné vládní krizi i bouřlivém předsednictvu hnutí ANO si ParlamentníListy.cz povídaly s poslancem Martinem Komárkem. Nejvíce kritizoval kroky ministra vnitra Chovance. „Hnutí ANO naprosto hloupě floutkovsky urazil. Měl jsem dojem, že mu ten projev psal Kalousek. Byla to opoziční nesmyslná rétorika. Jeho jednání bylo za hranou všech slušných lidských i politických způsobů,“ uvedl. Vysvětlil také, proč ANO nevypovědělo koaliční smlouvu: „Podle mě by to znamenalo konec této vlády. Kdyby padla, vše dobré, co připravila, by padlo pod stůl.“

Chovanec se zachoval jako floutek. Mám dojem, že mu ten projev snad napsal Kalousek, kroutí hlavou Martin Komárek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Komárek

Anketa

Volili byste Roberta Šlachtu do politické funkce?

46%
54%
hlasovalo: 10795 lidí

Co si myslíte o policejní reformě? Jde o likvidaci elitního policejního útvaru, čemuž nasvědčuje rezignace Roberta Šlachty a nejen jeho?

Rozhodně není žádný důvod reorganizovat policejní útvar, který skutečně fungoval velice dobře a byl jednoznačně největším symbolem proti korupci. A symbolem oprávněným.

Podezřelé je, že ta takzvaná policejní reforma byla tak utajovaná a téměř nikdo ji do poslední chvíle neviděl. Místo aby se s dotčenými útvary i státními zástupci dopředu konzultovala, aby k ní mohli také připojit své podněty...

Je to naprosto nepochopitelné. Je to zásadní věc. Je nejen slušné, ale i politicky správné o tom informovat koaliční partnery. A z profesionálního hlediska je naprosto nepochopitelné a diletantské, že nebyli informováni státní zástupci, zejména nejvyšší státní zástupce. Proto se obávám, že za tím utajováním byl politický cíl, protože takový diletant snad pan Chovanec není.

A ten politický cíl měl být tedy jaký?

Na to se zeptejte pana Chovance. Mám svoji teorii, ale neřeknu ji.

Ministr Chovanec podepsal překvapivě velice rychle vámi kritizovanou policejní reformu. Mohu poprosit o komentář k tomuto kroku? V Událostech, komentářích jste říkal, že vás jako hnutí ANO urazil při zdůvodňování tohoto kroku...

Hnutí ANO naprosto hloupě floutkovsky urazil. Měl jsem dojem, že mu ten projev psal Kalousek. Byla to opoziční nesmyslná rétorika. Jestli chtěl ukázat, jak velké má svaly nebo jiné orgány, je to možné. Ale řekl bych, že mu to psal Kalousek.

To myslíte jako určitou nadsázku...

Tu rétoriku si vypůjčil od něj. Buď od něj opisuje, nebo mu to Kalousek psal.

Bylo předsednictvo hnutí ANO ve středu v podvečer hodně bouřlivé? Zaznívaly tak hojně hlasy k nějakému radikálnějšímu řešení, než nakonec nastala?

Jednání předsednictva ANO jsou vždycky ne snad bouřlivá, ale je to silná výměna názorů silných osobností. Vždycky se směji tomu, když novináři píšou, že tam sedíme a posloucháme, co pan Babiš říká. Tentokrát to bylo zvažování na ostří nože. Vypovědět koaliční smlouvu nám radilo srdce, protože skutečně jednání pana Chovance bylo za hranou všech slušných lidských a politických způsobů. Podle mého by to ale vedlo ke konci této koalice. Už by nebylo cesty zpátky. Druhá možnost bylo říci si – pojďme to džentlmentsky přejít, pojďme pokud možno zachovat, co je na této vládě dobré. Tato vláda přes některé spory vyprodukovala řadu dobrých zákonů. Naposledy jsem měl radost, když sněmovna přijala zákon z pera ministerstva financí takzvaně proti lichvě, tedy o kontrole nebankovních půjček. Což skutečně pomůže milionu lidí, a když se k tomu připočtou rodinní příslušníci, tak je to pomalu polovina obyvatelstva. Vláda chystá další dobré zákony. Kdyby padla, je toto všechno rázem pod stolem. Po dlouhé a zevrubné debatě, kdy jsme probírali každý detail, jsme konsenzuálně dospěli k tomu, co pak vysvětlil předseda Babiš, že dáváme šanci jednání.

Že tedy počkáte týden, až se premiér vrátí z návštěvy Číny, a pak se pokusíte tuto záležitost urovnat. Znamená to, že je vypovězení koaliční smlouvy už mimo hru?

Není mimo hru. Záleží, jak se zachová premiér. Je správné jednat nikoli s kováříčkem, ale s kovářem. Tak důležitá věc patří na jednání předsedů koaličních stran.

Chápu, že s panem premiérem se jednat dá, není to člověk, který by hrotil spory. Nicméně je tu ministr Chovanec, který vás urazil. V politice hodně závisí na vzájemných lidských vztazích. Budete schopni být spolu nadále ve vládě a hlavně spolupracovat po lidské stránce?

Ve vládě nesedím a dnes je mi to milejší než kdykoliv dříve. Takže to je otázka na členy vlády. Ale někteří byli skutečně rozzlobení hodně i osobně.

Poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL) před pár dny v televizi říkal, že způsob  a komunikování policejní reformy je na odstoupení policejního prezidenta. Co si myslíte vy?

Nikdy nebudu dělat brouka pytlíka a mluvit o věcech, ve kterých expertem nejsem. Práci policejního prezidenta hodnotit nechci. Můžu politicky hodnotit jednání pana ministra Chovance. Nechci se ale vyjadřovat o věcech, které nespadají do mé odbornosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Oldřich Szaban

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nejsilnější odpůrkyně Pocheho poprvé promluvila: On trpí komplexem maloměsta, je mimořádně mstivý a lačný po moci. A poddaný Dolínek? A ten Hamáček? Jen čtěte

5:01 Nejsilnější odpůrkyně Pocheho poprvé promluvila: On trpí komplexem maloměsta, je mimořádně mstivý a lačný po moci. A poddaný Dolínek? A ten Hamáček? Jen čtěte

ROZHOVOR ParlamentníListy.cz měly po sérii aktuálních článků o dění v pražské socdem možnost poprvé …