Co se snaží tajit? Advokátka Hamplová chtěla od státu data, která by odkryla vážnost covidu. Řekli si o měsíční plat za 35 minut práce. Hamáčkovi přibyl problém

27.11.2020 11:00 | Zprávy

ROZHOVOR Test, jak funguje státní správa. Přišla šokující odpověď a následoval němý úžas. Známá advokátka Jana Zwyrtek Hamplová se nestačila divit, když jí poslali z ministerstva reakci na dotaz o počtu zemřelých v minulých letech: Potřebujeme 10 dní a zaplaťte 28 900,- Kč. „Přiznám se, že mne vůbec nenapadlo, že by za takovou banalitu, která vyžaduje jen nahlédnutí do evidence státu, mohli chtít nějaké peníze,“ podotýká. Sama si pak data vyhledala a přečtěte si, kolik času to stálo. Advokátka hodlá informovat nejen ministra vnitra Hamáčka, protože pokud je toto běžná praxe… Přidává také názor na aktuální vyjádření profesora Flegra a k současným restrikcím říká: „Čekání na košík ve frontě v mrazivém počasí je tragikomický obraz doby.“

Co se snaží tajit? Advokátka Hamplová chtěla od státu data, která by odkryla vážnost covidu. Řekli si o měsíční plat za 35 minut práce. Hamáčkovi přibyl problém
Foto: archiv J. Zwyrtek Hamplová
Popisek: Advokátka Jana Zwyrtek Hamplová

Vy jste požádala ministerstvo o údaj o počtu zemřelých v letech 2010 až 2020, kvůli srovnání s letošním počtem s ohledem na pandemii a dostala jste velmi překvapující odpověď. Můžete to našim čtenářům popsat?

Každý asi vnímá, že jsme zavaleni informacemi o covidu, už se v nich přestáváme pomalu orientovat, a nevíme čemu už věřit. Tak mne napadlo, pro sebe sama, že pro mne bude důležitou a hodnověrnou informací počet zemřelých v běžném roce, abych viděla, zda je skutečně tak dramatický nárůst. Zajímalo mne to prostě jako občana, který sleduje veřejné dění, a jako advokátka jsem zvyklá pracovat s jasnými fakty – a tato mi přišla nejvíce objektivní. Mohla jsem si tyto informace samozřejmě vyhledat na statistice, ale pak jsem si řekla, že udělám malý test, jak funguje státní správa, když obce a města „dusí“, pokud jde o poskytování informací, za každou maličkost. Včetně nákladů, které by taky chtěly někdy uhradit. Proto jsem záměrně vynechala advokátní hlavičku, a poslala jako občan žádost o jednoduchou informaci – deset čísel ze statistiky státu. No a přišla ona šokující odpověď, které i moje asistentky odmítaly uvěřit.    

Odpověď byla opravdu neuvěřitelná. Nevím, jak si vysvětlit, že nejsou běžně dostupné statistiky o počtech úmrtí a že na to potřebují zaměstnanci 10 dnů. Navíc ještě za částku 28 900,- Kč. Co si o tom myslíte? O čem to podle vás svědčí?

Jak to říct – podle mne je to neskutečný exces, laicky řečeno úlet. Přiznám se, že mne vůbec nenapadlo, že by za takovou banalitu, která vyžaduje jen nahlédnutí do evidence státu, mohli chtít nějaké peníze. Chtěla jsem si otestovat jen lhůty, zda je stát dodržuje, když je tak chce po samosprávě, a pak jsem opravdu chtěla daná čísla s oficiálním razítkem. A pak je třeba v blogu okomentovat. Obsah dopisu to ale hodil úplně do jiných sfér. Četla jsem to třikrát, a všichni jsme nad tím v kanceláři stáli v němém úžasu. O čem to svědčí – těžko říct. Buď je to metoda, jak lidi odradit od jakékoli snahy o jakékoli informace, a zkouší se, co jim projde, nebo prostě daný úředník neměl svůj den a těžce přestřelil – nevěda, že žadatelkou je poměrně zkušená advokátka (úsměv). Ale to mne přece nemusí zajímat. Jak jsem uvedla v blogu, kdyby se mne chtěl elegantně zbavit, mohl mne odkázat na Český statistický úřad, ať požádám tam. Za banalitu to označuji proto, že abych si ověřila, jak strašně náročné to je, sama jsem si ty informace ze statistiky vytáhla. Třicet pět minut čistého času mi to trvalo.    

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Bc. Filip Turek byl položen dotaz

Motoristé - Přísaha

Dobrý den pane Turku. Bude pokračovat i v dalších volbách spolupráce těchto dvou subjektů?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Za Stalina vnucováno. Pak vysmíváno. Dnes je to zpět

12:55 Zbořil: Za Stalina vnucováno. Pak vysmíváno. Dnes je to zpět

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Blížíme se velké válce? I k tomu se vyjádřil politolog Zdeněk Zbořil. A Green…