Covid se vrátí. I po vakcíně. Profesor z nemocnice: Mladí a zdraví, vážné zprávy

27.10.2020 10:01

ROZHOVOR Koronavirus nám změní život na dlouhou dobu – do vyvinutí a aplikace spolehlivé vakcíny zcela jistě. Profesor Vladimír Šrámek, přednosta Anesteziologicko-resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, ale předpokládá, že i poté bude návrat pravděpodobně hrozit, i když snad v oslabené podobě. Za hlavní rizikový faktor pro průběh choroby považuje spíše celkový fyzický stav než věk. Těžký průběh nemoci může postihnout i mladší, navenek zcela zdravé jedince. Roli asi hraje dosud ne zcela jasná genetická predispozice.

Covid se vrátí. I po vakcíně. Profesor z nemocnice: Mladí a zdraví, vážné zprávy
Foto: Archiv PL
Popisek: Prof. MUDr. Vladimír Šrámek, přednosta Anesteziologicko resuscitační kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Máte vysvětlení pro to, proč se Česko dostalo v poslední době do tak nepříznivé situace, že má celosvětově nejhorší nebo téměř nejhorší čísla v počtu nakažených i v poměrném počtu zemřelých?

To je spíše otázka na Centrální řídicí tým, který má komplexní analýzy. Z mého pohledu je hlavní příčinou váhání s restriktivními protiepidemickými opatřeními a následně jejich nedodržování.

Anketa

Souhlasíte se zákazem vycházení od 21 do 5?

61%
39%
hlasovalo: 29124 lidí

Čím se vedle 3R – rozestupy, ruce, roušky – dají minimalizovat hrozby, že se člověk nakazí?

3R, tedy rozestupy, ruce a roušky, to je opravdu základ. Dále je důležitý také sociální odstup, to znamená chodit na veřejnost co nejméně, nestýkat se se známými a podobně.

Jak to vypadá u vás ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, zvládáte nárůsty počtu pacientů s onemocněním covid-19 a nehrozí vám vyčerpání kapacit pro pacienty na umělé plicní ventilaci?

Musím říci, že zatím situaci zvládáme, máme i rezervu lůžek s umělou plicní ventilací.

Daří se vám vyrovnat s tím, že se počet nakaženého zdravotnického personálu ve vaší nemocnici už přehoupl přes stovku?

Ano, daří. Naštěstí je infikovaný personál „rozprostřen“ ve více kolektivech, takže žádný zcela nevypadl „ze hry“. Průběhy jsou většinou mírné, takže se zdravotníci po deseti dnech většinou vracejí do práce… Navíc je třeba zmínit, že většina z nich se nenakazila v nemocnici.

Ohrožuje narůstající počet případů covid pacienty s jinými zdravotními problémy třeba tím, že byste museli odkládat plánované operace?

Operace, které je možné odložit, odkládáme. Tam, kde by hrozilo poškození nemocného odkladem, operace samozřejmě provádíme.

Zatímco část společnosti je pandemií zděšena, jiná ji bere na lehkou váhu. Čím je koronavirus pro vás a troufl byste si odhadnout, zda se kvůli němu budeme muset natrvalo smířit s některými opatřeními a omezeními?

Koronavirus nám změní život na dlouhou dobu – do vyvinutí a aplikace spolehlivé vakcíny jistě. I poté bude ale návrat – podobně jako u ostatních typů coronavirů – pravděpodobně hrozit. Doufám, že v oslabené podobě.

Mezi těmi, kdo nemoc zlehčují, je nemálo těch, co si covidem prošli, ale jen s minimálními potížemi. Na čem především závisí průběh nemoci nakaženého koronavirem a kdo se jí nemusí bát? Je hlavním rizikovým faktorem vyšší věk?

Hlavním rizikovým faktorem je spíše než věk celkový fyzický stav. A přidružené choroby představují riziko těžšího průběhu. Ale jeden nikdy neví, těžký průběh nemoci může postihnout i mladší, navenek zcela zdravé jedince. Roli asi hraje dosud ne zcela jasná genetická predispozice.

Co si myslíte o tom, že nemálo lékařských kapacit má negativní postoj k přijímaným opatřením, která od čtvrtka znovu ochromila stejně jako na jaře chod společnosti? Došlo by opravdu k zahlcení nemocnic, pokud by se nezavedla nejrůznější omezení a covid by se nechal společností „projít“?

Myslím si, že počet lékařských kapacit, které hájí postoj „nechat virus společností nekontrolovaně projít“ ubývá. Zahlcení nemocnic je reálná hrozba.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dávky – živnost některých ci*ánských komunit, shrnul ústecký senátor Doubrava. Jen proto, že umějí hlasitě vyřvávat kecy o diskriminaci

7:10 Dávky – živnost některých ci*ánských komunit, shrnul ústecký senátor Doubrava. Jen proto, že umějí hlasitě vyřvávat kecy o diskriminaci

„Beztrestně devastují byty, a dostávají nové, protože dovedou řádně řvát, s nošením odpadků do popel…