Jak se díváte na aktuální politickou situaci, zejména prezidentovo jmenování Jiřího Rusnoka premiérem?
Aktuální politická situace je vyústěním dlouhodobější krize politiky v České republice a odrazem toho, že ve vysoké politice jsou dlouhodobě tytéž tváře, které, až na výjimky, nejsou schopny nabídnout ani vize, ale ani řešení aktuálních problémů, se kterými se společnost, ekonomika a občané potýkají. Nemluvě o tom, že si mnozí pletou veřejnou službu s osobními či velmi partikulárními zájmy. Pro mě to tedy je podstatně komplexnější problém.
Václav Klaus podle vás dosáhl jen osobní izolace svou kritikou Bruselu. Vnímáte jeho nástupce v tomto směru jako pozitivní změnu?
Určitě je to změna k lepšímu, to je vidět již dnes. Jak moc a jak trvale, to teprve ukáže čas a další účinkování prezidenta. Vyčkejme, od jeho zvolení uplynula krátká doba.
Jak vnímáte debatu o takzvané evropské byrokracii a jednotlivé regulace? A jaká je role českých politiků a diplomatů při schvalování těchto regulací?
Debatu v ČR vnímám jako velmi plytkou, málo kompetentní a ideologicky podjatou. Již sedm let jsem členem poradního orgánu Evropské komise pro snižování administrativní zátěže složeného z nezávislých a neplacených odborníků a vedeného bývalým bavorským premiérem Stoiberem. Tato pracovní skupina celkem úspěšně prosazuje snižování zbytečné administrativní zátěže, za posledních několik let o cca 40 miliard EUR. Osobně nerozlišuji, zda je byrokracie česká nebo bruselská, ale nakolik je zbytečná a nakolik zatěžuje. Je vidět, že v Bruselu nějaká sebereflexe je, v Česku došlo za poslední rok a půl ke zlepšení situace, ale i nadále zaostáváme.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka