Cyril Svoboda: Nevím, o co se Andrej Babiš snaží. Sledujte, co se děje v Itálii, to je varování pro politiky

16.04.2018 14:21

ROZHOVOR „Máme pádné důvody domnívat se, že chemické zbraně použil Bašár Asad, ale jen důvody. Důkaz předložen nebyl a asi nikdy nebude,“ domnívá se lidovec a bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. Sám vidí dosažení míru v Sýrii jako prioritu číslo jedna i vzhledem k migraci, jejíž proud míří do Evropy, útok Spojených států se spojenci vidí pouze jako gesto namísto hledání dlouhodobé strategie, která bez shody s Ruskem nebude možná.

Cyril Svoboda: Nevím, o co se Andrej Babiš snaží. Sledujte, co se děje v Itálii, to je varování pro politiky
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Cyril Svoboda na besedě v Poděbradech o české a evropské zahraniční politice

Spojené státy s Británií a Francií potrestaly syrský režim za chemický útok na město Dúmá a v noci zaútočily na tři cíle pomocí raket. Překvapil vás tento vojenský úder? A jaký je váš pohled na tento zásah?

Jako pozitivní vidím, že jde o jednoznačné odsouzení použití chemických zbraní hromadného ničení. To je jasné a pozitivní. Moje skepse spočívá v tom, že to byla jednorázová akce, která nebude mít následování. Podle mne nepovede k řešení války v Sýrii, což je potřeba nejvíce. Je to jen gesto.

Anketa

Chcete, aby další pokus na sestavení vlády dostal opět Andrej Babiš?

56%
44%
hlasovalo: 9744 lidí

Rusko se nechalo slyšet, že tato akce nezůstane bez odezvy. Obáváte se, že může jít o předehru k většímu, mezinárodnímu konfliktu?

Mám obavy a kladu si hypotetickou otázku, co když použijí chemické zbraně za čtrnáct dní a za měsíc znovu? Budeme to řešit dalšími raketovými útoky? Je potřeba najíst shodu a vůli všech mocností zastavit válku v Sýrii. To je úkol číslo jedna.

Byla reakce Spojených států a spojenců unáhlená?

Reakce musela přijít, a když už musela přijít, tak rychle. Četl jsem vyjádření Ruské federace a ruská reakce je velmi ostrá, avšak stále v diplomatickém módu. Opakuji znovu, chce to větší strategii. Vyjádření Turecka, Íránu a Ruska, že v Sýrii bude trvalé příměří, že Sýrie zůstane v původních hranicích a ukončí aspirace Kurdů na vytváření vlastního státu, svědčí o tom, že tyto země chtějí nastolit v Sýrii mír. To je možná výzva pro Západ, aby do toho vstoupil. Nemáme úplnou jistotu, jaké chemické zbraně byly použity a kdo je použil. Máme pádné důvody domnívat se, že je použil Asad, ale jen důvody. Důkaz předložen nebyl a asi nikdy nebude.

Jak vojenský zásah vnímáte v souvislosti s kritikou směrem ke Spojeným státům, že v cizích zemích zasahují násilím a „vnucují“ západní model demokracie?

Nemyslím, že by Spojené státy chtěly vnucovat svůj model demokracie v Sýrii, nicméně se mi zdá, že je to pořád v říši gest, a já volám po skutečné strategii. Opakuji, že bez dohody s Ruskem to nebude možné. To se nedá nic dělat. Jednorázové útoky mír do Sýrie nepřivedou. Chceme zastavit migraci, takže náš zájem na míru v Sýrii je obrovský.

Nedávno jste řekl, že bylo jasné, že zahraniční politika prezidenta Miloše Zemana je chybná už od začátku…

Řekl jsem, že je naivní si myslet, že nějaké setkání někde nebo podpis dohody změní postoj velmoci ve strategii směřování. Jedna návštěva čínského prezidenta v Čechách nebo setkání nevychýlí postup Ruska, Číny. Jsem o tom hluboce přesvědčen a sázet na to je chyba, což ukazuje vývoj. To znamená, že země jako Rusko, Čína a Spojené státy mají dlouhodobé strategie a ty nezměníme jednou návštěvou.

Zní to, jako by Zemanovy zahraniční návštěvy, kontakty, výlety s podnikateli a podobně byly k ničemu?

K čemu jsou, to nám řekne budoucnost. Není pravda, že jsme mostem, že nás Čína a Rusko potřebuje ke komunikaci se Západem, nebo že budeme hrát globální roli. To však neznamená, že se nepodaří podepsat investici, kontrakty, obchodní vztahy. Bylo by naivní domnívat se, že až se bude jednat o globální vstup do řešení problému, bude Česká republika mít nějakou váhu.

Pojďme tedy k dění v České republice. Očekával jste, že vyjednávání s ČSSD nedopadne dobře? I když po uvážení vlády s SPD a KSČM se Andrej Babiš k variantě vlády s ČSSD znovu vrátil.

Očekával jsem, že to tak dopadne, ale nejsem prognostik. Jediná cesta, která z téhle situace vede, jsou nové volby. Jsem hluboce přesvědčen, že v této situaci není nikdo, kdo by byl bez viny, ačkoliv si to některé strany myslí. Pokud si politické strany neuvědomují, co se děje kolem nás, ať se podívají na video Hnutí pěti hvězd v Itálii. Můžeme kroutit hlavou, co je to za hnutí, můžeme je vidět i v jiných zemích. Musíme počítat s tím, že se samozřejmě velmi podstatně mění celá politická komunikace mezi voličem a těmi, kdo mají být voleni. V tomto ohledu se ukázalo, že na to politická scéna nebyla a není připravena, protože vinu nesou všichni. A protože nesou vinu všichni, nejlépe bude rozdat karty znovu a voliči rozhodnou, zda některé strany vypadnou a jiné posílí. Jediné možné řešení je, že karty budou rozdány znova. 

Takže předčasné volby. Domníváte se, že platí, co se říkává? Tedy že předčasné volby odnese ten, kdo je vyvolal?

Chápu, že kdo vyvolá předčasné volby, je obecně viděn jako viník a může ve volbách ztratit. Proto by měla o předčasných volbách panovat všeobecná shoda, ať tu odvahu mají všichni. Ústava říká, že vládne lid a vládne prostřednictvím volených zastupitelů. Rozumím postoji hnutí ANO, že ve vládě bude s předsedou, stejně jako jiné strany jsou zakopány ve svých postojích, ale jestliže nebyli schopni dojít k dohodě a nikdo není bez viny, jediná cesta je říci: voliči, vidíte nás, slyšíte nás, čtete nás, takže jdeme k vám a chceme, abyste ten poměr sil buď potvrdili, nebo změnili. Já myslím, že změnili. Nedohoda ubírá všem a není pravda, že někdo získává a jiný ztrácí. Podle mne budou na podzim předčasné volby a je potřeba najít 120 hlasů ve Sněmovně a schválit je. A voliči budou muset voličtpečlivě. Zároveň se jedná o jediné řešení, na které nemá vliv Miloš Zeman. Zeman může zavolat Rusnokovi číslo dvě, postavit vládu a nikdo mu nezabrání. Hnutí ANO a premiér Babiš musí konat, aby zabránil tomuto řešení - tedy najít Rusnoka číslo dvě.

Jak vnímáte chování Andreje Babiše, který napsal hned po volbách, že s SPD ani komunisty sestavovat vládu nebude, ale chvíli to vypadalo jako možnost, o kterou se snažil? I když se nakonec vrátil k jednacímu stolu s ČSSD. Spolupráci s SPD a komunisty mu tehdy navíc doporučil i prezident Miloš Zeman.

Nevím, o co se Andrej Babiš snaží. Už proto, že to doporučuje Miloš Zeman, nedělal bych to, aby premiér ukázal, že drží výkonnou moc v ruce. Byl bych opatrný na rady z Hradu, protože i Hrad má své zájmy, a já bych zachoval vlastní řešení. Chci říci, že situace je komplikovaná pro všechny a není jeden viník. Abychom řekli, že viníkem je pouze Andrej Babiš nebo hnutí ANO, to určitě ne.

Zmínil jste, že i Miloš Zeman hájí své zájmy. Jaké? 

Domnívám se, že Miloš Zeman má jediný zájem, aby byl vtažen od hry, aby byl jedním z těch, kdo rozhodují o budoucí vládě. A protože vládu v Poslanecké sněmovně má v rukou pevně držet předseda vlády a protože vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně, moje doporučení je, aby se Andrej Babiš snažil držet vše pevně v rukou. A to platí o každém předsedovi vlády. Stará zkušenost a praxe je taková, že předseda vlády má Hradu oznamovat rozhodnutí a pro tato rozhodnutí získávat prezidenta, nikoliv jezdit na Hrad, aby prezident říkal premiérovi, jak a co má dělat. Odosobňuji to od Andreje Babiše a Miloše Zemana, myslím to obecně.
Co předvedl Andrej Babiš pozitivního, jakou prokázal v nedávných dnech – ať už šlo o Nikulina nebo Skripala – jasnou rozhodnost, která předchozím premiérům chyběla. Nedokážu si takovou jednoznačnou a rychlou rozhodnost představit u Sobotky a podobně. Bylo by dobré, aby opozice uznala, co se povedlo, protože je správné protivníkům uznat, co dělají dobře.

Vy jste nyní poradcem Andreje Babiše, je to tak?

Pouze legislativní, nikoliv politický. Píši stanoviska, říkám, jak situaci vidím já jako člověk se zkušeností, dělám expertní posouzení odborných návrhů. Nepíši nikam pohled lidové strany, snažím se poskytnout jiný pohled, který bývá, nebo nebývá využit. Nehnul bych brvou pro Okamuru, nebo komunisty, ale jinak kdyby jiná politická strana měla zájem o mé stanovisko, nevidím v tom problém.
 


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Zuzana Koulová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ohrožená demokracie? Především proto, že v médiích se „tlačí“ jen „jediný správný“ názor, zahřmělo od Šichtařové

16:02 Ohrožená demokracie? Především proto, že v médiích se „tlačí“ jen „jediný správný“ názor, zahřmělo od Šichtařové

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Zatímco to, že někdo má děti, je jakási zásluha a pomůže to celé společ…