Cyril Svoboda teď radí: Vstoupit do eurozóny, nejlépe už zítra a bez referenda. Jinak budeme v EU jen salutovat

14.06.2017 21:22 | Zprávy

ROZHOVOR Pokud jsme právní stát, musíme respektovat i rozhodnutí organizací, jejichž jsme členy, říká bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda k našemu odmítání povinných kvót pro rozdělení uprchlíků v zemích Evropské unie. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také prohlásil, že bychom měli okamžitě přijmout euro, a vyjadřuje se i k boji s terorismem. „Nad teroristy nevyhrajete s pomocí pandurů, nadzvukových letadel nebo raket, ale tím, že máte informace ze sítě teroristů, abyste je mohli likvidovat. Nechci zpochybňovat potřebu pandurů nebo nadzvukových letadel, ale v boji proti terorismu jsou nám tyto nástroje platné jako mrtvému zimník,“ prohlásil Cyril Svoboda.

Cyril Svoboda teď radí: Vstoupit do eurozóny, nejlépe už zítra a bez referenda. Jinak budeme v EU jen salutovat
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Cyril Svoboda

Evropou otřásají každou chvíli teroristické útoky, naposledy zemřely dvě desítky lidí ve Velké Británii. Co říkáte tomu, že se ozývají hlasy, například od britské premiérky Theresy Mayové, že je třeba proti teroristům a islámským fundamentalistům razantněji zakročit? Myslíte si, že se v celé Evropě něco změní v boji proti terorismu?

V boji proti terorismu pomůže jednotná Evropa. To znamená Evropa, která se na téma terorismu nerozhádá, která se nerozhádá ani na téma migrace a která bude pevně držet pohromadě. To je jedna věc. A druhá věc je velmi důležitá, a to je, aby politické pozice zaujímaly osoby, které jsou prověřeny národními bezpečnostními úřady na to, že se mohou seznamovat s utajovanými skutečnostmi. Protože jen taková osoba může sdílet citlivé informace od zpravodajských služeb. Jen to, že je někdo z titulu funkce poslanec, ministr nebo prezident republiky, je málo, zpravodajská služba o něm nic neví. Neví, jestli – když dá informace například do Kanceláře prezidenta republiky – neskončí v Lukoilu nebo v jiné firmě.

Zkrátka jde o to, aby si společnost řekla, že ti, kteří budou rozhodovat o její bezpečnosti, jsou lidé prověření. A já mám obavu, že to je zanedbáváno. Netuším, kolik členů vlády je prověřeno Národním bezpečnostním úřadem. Dokonce si myslím, že žádný. Ale tím, že si politické strany nebudují elitu, která je prověřována Národním bezpečnostním úřadem, a to po všech stránkách, v otázkách majetkových, mezilidských, osobnostních, aby mohli být adresáty utajovaných skutečností, ohrožují bezpečnost naší země. Jak budou politici rozhodovat, budou říkat silná slova do mikrofonu jako britská premiéra Theresa Mayová, co se všechno musí, když jim zpravodajské služby stejně neřeknou všechno, protože netuší, kam ty informace půjdou?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Věříte Zelenskymu?

Je nebo není podle vás pravda, že některé české firmy dodávají Rusku stroje k výrobě zbraní? Mě na tom zaráží, že pro svá tvrzení nepředložil žádný důkaz a jestli má pravdu, jak to, že on to ví a politici této země ne? A taky, jestli je to pravda, co bude dál? Hrozí něco daným firmám? Ještě by mě za...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ještě není tak zle? Hrnčíř posílá vládu k psychiatrovi

21:57 Že ještě není tak zle? Hrnčíř posílá vládu k psychiatrovi

Lidé za této vlády přišli o třetinu svých úspor. Pokud je někdo z vlády schopen tvrdit, že lidem ješ…