Dana Drábová: Pokud někdo podnikl po havárii ve Fukušimě let z Evropy do Tokia, dostal dávku záření větší než za pobytu v Tokiu

12.03.2016 17:26 | Zprávy

ROZHOVOR Propagátorka jaderné energie Dana Drábová poskytla pro ParlamentníListy.cz po čase rozhovor. Dlouholetá předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (již od roku 1999) uvádí, že nebezpečí tzv. špinavé jaderné bomby je podle ní prakticky stejné, jako bylo v minulém roce. Také transporty a další nakládání s nízkoradiačním materiálem jsou pod pečlivým dohledem státu, stejně jako je nový sarkofág v Černobylu na Ukrajině.

Dana Drábová: Pokud někdo podnikl po havárii ve Fukušimě let z Evropy do Tokia, dostal dávku záření větší než za pobytu v Tokiu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dana drábová

S přibývajícími bezpečnostními opatřeními v zahraničí, ale i u nás mohou vznikat u veřejnosti určité obavy, zda „myslíme na všechno“. Je to pravda?

Člověk pracující v rizikovém odvětví se nikdy nesmí nechat ukolébat tím, že myslel na všechno. Úkol zní jinak: Neustále přemýšlet, na co jsme mohli zapomenout, snažit se najít další a další možná slabá místa a přijímat taková opatření, abychom je pokud možno eliminovali. Je však třeba říci, že u rizik jaderných technologií se už teď pohybujeme v extrémně nízkých pravděpodobnostech, že by událost, která nás doposud nenapadla, mohla vést k ohrožení lidí.

V našem minulém rozhovoru jsme se zmínili o potenciálním nebezpečí, že si Islámský stát či jiní teroristé mohou opatřit a použít tzv. špinavou bombu. Je toto nebezpečí stále stejné, či se zvyšuje? Můžete prosím pro nás laiky upřesnit, co je to vlastně „špinavá bomba“?

„Špinavá“ bomba je kombinace klasické výbušniny a velkého množství do okolí výbuchem dobře rozptýlitelné radioaktivní látky. Nezabije více lidí než klasická výbušnina, slouží především k vyvolání paniky a paralýze normálního způsobu života, proto se její použití předpokládá především v městské aglomeraci. Zatím nikde nebyla použita, na základě poznatků po 11. září byla vytipována jako možná zbraň teroristů a prezident Obama ji v roce 2010 označil za jednu z velkých hrozeb pro USA. Riziko, že by se materiál pro výrobu špinavé bomby dostal do rukou teroristů, se od našeho posledního rozhovoru nezměnilo.

Jsou zabezpečeny přechodná úložiště a transporty podle vás tak komplexně, aby nedošlo ke krádeži či nehodě?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Ing. Markéta Šichtařová byl položen dotaz

Jak je to doopravdy?

Dobrý den, znám vás jako ekonomku. Teď kandidujete na kandidátce SPD. Zajímá mě tak, zda souhlasíte s tím, co SPD tvrdí o Ukrajincích, že jako Češi chudneme na tom, že poskytujeme pomoc a azyl? Nebo kde je problém, proč je naše životní úroveň podprůměrná? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kvůli „spadlému drátu“ Petr Fiala zesměšněn přes Zdeňka Svěráka

10:51 Kvůli „spadlému drátu“ Petr Fiala zesměšněn přes Zdeňka Svěráka

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Proč má jeden spadlý drát takový dramatický dopad, rozjímal premiér Fiala po …