Debilové. Zlý Babiš pohrdá lidmi. Zemana znám, ten je jiný. Nemyslící Sobotka... Klára Samková tuší, jak to dopadne

10.05.2017 4:44 | Zprávy

ROZHOVOR Známá advokátka Klára Samková považuje současnou situaci na české politické scéně za velmi nebezpečnou. Upozorňuje, že mnozí lidé pozici šéfa hnutí ANO Andreje Babiše podceňují. „Spousta lidí je přesvědčena, že se nic neděje. Ale Adolf Hitler v Německu také zvítězil s pouhými sedmatřiceti procenty hlasů. A ten národ se ani nestačil vzpamatovat a byl uprostřed války. Ze dne na den prostě dochází k bodům zlomu, které jsou nepředvídatelné. A v tom je to nebezpečí,“ prohlásila Klára Samková v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz, ve kterém komentuje jednání prezidenta, premiéra i ministra financí v posledních dnech.

Debilové. Zlý Babiš pohrdá lidmi. Zemana znám, ten je jiný. Nemyslící Sobotka... Klára Samková tuší, jak to dopadne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Advokátka Klára Samková

Překvapilo vás jako zkušenou právničku, jak si prezident vykládal ústavu v případě původně oznámené demise vlády premiéra Bohuslava Sobotky?

Tímto výkladem pana prezidenta si nejsem jistá, ale vůbec nepochybuji o tom, že pan premiér si naběhl na vidle. Vždyť přece věděl, že dlouhodobou touhou pana prezidenta je pomsta za to, co mu ČSSD provedla v minulosti při volbě prezidenta. Já v tom vidím dvě věci. Za prvé vůbec nemohu vyloučit, že se jedná o vnitřní samočistící mechanismus sociální demokracie, že to na premiéra bylo nastraženo, protože ČSSD pochopila, že za tohoto premiéra skutečně další volby nevyhraje. Bylo evidentní, že to ve straně jde tím směrem, aby byl někdo jiný za ČSSD jmenován premiérem a lídrem.

Ale vedení sociální demokracie tvrdí, že nikoho premiér Bohuslav Sobotka o svém kroku předem neinformoval, ani politické grémium, ani další členy své vlády. Možná to konzultoval s některými poradci, mluví se například o šéfovi poradců na Úřadu vlády Vladimíru Špidlovi.

Myslím, že to není otázka, která šla oficiálními stranickými cestami. Asi to šlo přes jeho poradce a hledala bych, kdo pana premiéra zradil. Protože ten, kdo mu demisi vlády poradil, pana premiéra zradil.

Situace se šéfem ANO Andrejem Babišem už začala být pro premiéra zřejmě neúnosná. Třeba ví víc než my, že už se chystá z OLAFU nebo policie nějaké obvinění na Andreje Babiše, a nechce za něj nést odpovědnost. A prezident už tehdy, a nyní znovu v případě návrhu o odvolání ministra financí Andreje Babiše, mluví o dodržování koaliční smlouvy, jako kdyby ústava nebyla nadřazena koaliční smlouvě. Proč by se prezident měl zabývat nějakou koaliční smlouvou, kterou si uzavřely politické strany mezi sebou?

Prezident je tím, kdo jmenuje a odvolává vládu, takže si myslím, že z tohoto hlediska má právo se plést naprosto do čehokoli. Ale není zvláštní, že se teď najednou stane Babiš pro Sobotku nepřijatelným? Chce nám všem pan premiér tvrdit, že měl méně informací o svém koaličním partnerovi než kdekterá babka zelinářka? Všeobecně se ví, kdo je pan Babiš, jakým způsobem přišel k penězům. A to, co dělá tři roky ve vládě, je úplně zřetelné a jednoznačné. A to pan premiér neviděl?

Měl tedy premiér Bohuslav Sobotka podle vás šéfa hnutí ANO Andreje Babiše odvolat dřív? I když předpokládal, jak se teď nakonec i ukázalo, že u prezidenta Miloše Zemana narazí, a myslel, že tedy návrh na demisi celé vlády bude průchodnější a obejde se bez konfliktů s Hradem. Ale v tom se také mýlil.

Mně se téměř příčí myšlenka, že by Bohuslav Sobotka myslel. Mám trochu problémy s tím, dávat tato dvě slova dohromady, neboť doba jeho vládnutí tomu nenasvědčuje. Jsem přesvědčena, že se mu to vymklo z rukou za pomoci nějakého plánu toho, kdo mu tyto věci radil.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Není na čase respektovat výsledek voleb s pokorou k voličům?

Napadlo vás, že takové komentáře jako třeba ten váš k výsledku evropských voleb u nás jen posilují opoziční politiky? Výsledky voleb se logicky nebudou líbit všem, ale proč hned urážet ty, co byli zvoleni a tím vlastně i ty, kteří je volili? Mně třeba přijde, že za úspěchem opozičních politiků stojí...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jodové tablety proti válce? „Hlavně jídlo. Ostatní budou řešit jídlo, vy to kam zdrhnout.“

13:24 Jodové tablety proti válce? „Hlavně jídlo. Ostatní budou řešit jídlo, vy to kam zdrhnout.“

VIDLÁKŮV TÝDEN Doporučení dánské vlády na shánění jodových tablet pro případ jaderné války? Jiné věc…