„Nenecháme nikoho padnout,“ ujišťují opakovaně členové vlády. Když jako poslankyně víte, co vláda připravila, mohou být podle vašeho názoru občané skutečně v klidu?
V žádném případě. Vláda reálně za devět měsíců svého fungování nepředložila jediný ucelený návrh systémové pomoci občanům, zejména těm sociálně nejohroženějším skupinám, což jsou senioři, zdravotně postižení, nízkopříjmoví pracující a rodiny s nezaopatřenými dětmi, a to především tam, kde je jediný rodič-samoživitel. Pětitisícový příspěvek rodinám s nezaopatřenými dětmi byl naprosto nedostatečný krok, navíc velmi diskriminační, protože tisíce rodin jej nedostane.
Nedávno vládou vyhlášený cenový strop na elektřinu a plyn problém energetické drahoty vůbec neřeší, naopak, jde v podstatě o plošné a neúnosné zdražení energií těžce zadlužující státní rozpočet. A opakované vládní řeči o tom, ať si občané zažádají o příspěvek na bydlení, jsou jen neakceptovatelným hromadným posíláním lidí pro almužnu do fronty na sociální dávky.
Vláda dělá velkou reklamní kampaň na projekt „Deštník proti drahotě“. Myslíte si, že tento projekt nabízí občanům dostatek možností, jak případně uplatnit své nároky?
Nikoli, tento deštník je jednak značně děravý, a hlavně žádné nové možnosti nenabízí. Je v podstatě jen soupisem cca 20 let fungujících dávek státní sociální podpory a pomoci v hmotné nouzi. A tudíž demonstruje rezignaci vlády na aktivní hledání nových řešení. Vláda občanům tímto v podstatě jen říká: „Máte existenční problémy? Běžte na úřad práce žádat o dávky. Třeba to vyjde…“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo