Destrukce Švédska. Přijímání bojovníků ISIS do společnosti. Občan Stockholmu s námi hovořil o šokujících souvislostech útoku teroristy a co vše se dělo...

08.04.2017 10:55

ROZHOVOR Švédský novinář Björn Herstad, který bydlí ve Stockholmu, v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz popsal okolnosti muslimského teroristického útoku v hlavním městě Švédska. Popsal i na konkrétních příkladech, jak bezpečnostní složky nejsou schopny kvůli vládnoucí neomarxistické ideologii plnit své funkce. Vyjádřil naději, že se snad již nyní nebude švédský stát ovládaný sociálními demokraty a zelenými pokoušet integrovat bojovníky Islámského státu do švédské společnosti... Nicméně politici hovoří o dalším omezení držení zbraní a o další podpoře imigrace.

Destrukce Švédska. Přijímání bojovníků ISIS do společnosti. Občan Stockholmu s námi hovořil o šokujících souvislostech útoku teroristy a co vše se dělo...
Foto: Foto: Vít Hassan
Popisek: Ve čtvrti Rinkeby, Stockholm

Co se vlastně stalo v pátek ve Stockholmu? Byl to útok muslimských teroristů?

Šlo o koordinovaný teroristický útok. Náklaďák byl ukraden a před třetí hodinou byl tento náklaďák použit k tomu, aby s ním terorista najel do lidí v Drottninggatanu. Tato ulice je ulicí, kde je soustředěno mnoho obchodů, je to obchodní centrum města, kde se pohybuje mnoho lidí. Jsou potvrzeni čtyři mrtví lidé a 15 zraněných, ale číslo pravděpodobně vzroste. Došlo prý ke střelbě v Åhlens. Policie dementovala střelbu ve Stockholmu. Ačkoli se střelba vyskytla v předměstí Roterbo, bylo to považováno za součást „běžné“ kriminality.

Není zatím potvrzen vývoj v Fridhemsplan, T-centralen and Globen okolo Stockholmu. Není ještě jasné, co se tam stalo, ačkoli tam vznikla panika mezi mnoha lidmi. Policie a další bezpečnostní složky jsou nyní všude v zasažené oblasti. Metro bylo kompletně uzavřeno a lidem bylo nařízeno, aby zůstali doma mimo centrum města.

Centrum města bylo kompletně uzavřeno. Všechny vlaky, městská veřejná doprava ze Stockholmu a do Stockholmu byly pozastaveny. Parlament byl uzavřen a politikům a úředníkům nebylo dovoleno opustit tyto budovy.

Rovněž několik obchodů a budov s kancelářemi v Drottninggatanu a okolí bylo uzavřeno s tím, že zákazníci zůstali uvnitř a nebylo jim dovoleno opustit budovy. Když jim pak bylo dovoleno odejít, jedinou možností lidí dostat se domů bylo pěšky. Většina obchodních center a hypermarketů byla evakuována. Nemocnice v okolí Stockholmu aktivovaly své krizové plány.

Co mi můžete říct o tom zatčeném?

Po bouřlivé automobilové honičce byla policií zatčena jedna osoba, „která může být spojena s událostmi“, jak policie napsala ve svém prohlášení. Některá média informovala, že se přiznal. Ale to policie nepotvrdila. Podezřelý byl uvězněn v Märstě, což je předměstí na severu Stockholmu, kde dominují imigranti. Policie přiznala, že uvězněná osoba je tím samým mužem, jehož obličej byl zveřejněn na fotografiích dříve. Jan Evensson z policejního úřadu ve Stockholmu prohlásil, že policie nemá žádné komentáře k tomu, zda zatčený je Švédem, či nikoli. Stefan Hector, hlava policejních sil pro národní operace (NOA), prohlásil, že jejich „pracovní hypotézou“ je, že šlo o teroristický útok.

Osoba, která útok spáchala, má dle vzezření původ na Blízkém východě. Dvě osoby byly vzaty na výslech, ale bezprostředně ihned po činu nebyl nikdo zatčen a policie vyhlásila pátrání. Premiér Stefan Löfven prohlásil, že vše nasvědčuje tomu, že šlo o teroristický útok. Ale bezpečnost ještě nezvýšila stupeň nebezpečí ze stupně tři, „tedy zvýšené nebezpečí“, tedy úroveň, která trvá od roku 2010.

Nyní máme další informaci o zadrženém. Byl raněn a měl na hlavě masku, když byl zatýkán. Následující informace jsou z neformálních zdrojů, ne z policejních zpráv. Ale každopádně ten podezřelý je dle zdroje 39letý otec čtyř dětí z Uzbekistánu, který pracuje v konstrukčním sektoru. Říká se o něm, že byl dobře integrován, ale též se říká, že podporoval Islámský stát. Kromě dalších věcí sdílel propagandu ISIS na facebooku. Sousedé prohlašují, že nikdy nehovořil o politice či náboženství.

Jak vypadají věci nyní?

Pomalu se vše dostává do normálu. Metro a další prostředky veřejné dopravy začaly opět jezdit, ačkoli nesmí zastavovat v centru města.

Co víme o konkrétních akcích švédské vlády?

Anders Ygeman, ministr vnitra, potvrdil, že vláda se rozhodla pro úplné hraniční kontroly v průběhu následujících deseti dní na všech hranicích Švédska. Vládnoucí sociální demokraté mají svůj kongres, ale premiér Stefan Löfven přerušil svou účast na kongresu a zamířil zpět do Stockholmu. Později prohlásil: „Pokud jde o teroristický útok, potom cílem teroru je podkopat demokracii.“

Je ale dobré připomenout, že premiér a švédská vláda mají svou vlastní ideologickou perspektivu demokracie. Nemluví o technice, jak si zvolit vládu, ale hovoří o politické agendě, jako je sociální stát, feminismus, multikulturalismus, potraty, volná imigrace, „práva gayů“ a podobně. Takže pokud předseda vlády dodává, že – „teroristé nemohou nikdy porazit Švédsko, naše zpráva je jasná, niikdy se nenecháme podmanit, nemůžete nikdy zvítězit“ – tak hovoří o oné konkrétní politické agendě.

Gustav Fridolin ze Strany zelených, která vládne společně se sociálními demokraty, dodal: „Cílem teroristů je vyvolat strach a stvořit antagonismy, ale nikdy bychom toto neměli teroristům poskytnout.“ Tato slova byla interpretována jako podpora pro pokračující rozsáhlou imigraci do Švédska. Premiér zdvihl otázku o další regulaci zbraní a zákazu vlastnit střelné zbraně a klade na to větší důraz, zdá se, než na to, jak bojovat s terorismem.

Jaká je reakce lidí? Jsou více naštvaní na imigranty a muslimy či na politiky?

Lidé jsou v šoku, ačkoli seriózní političtí analytici očekávali tento vývoj. Ale pro lidi je těžké, aby situaci pochopili, když máte ideologicky podjatá švédská média. Média hlavního proudu útočila několik posledních měsíců na to, co nazvala „falešným obrazem Švédska“, který dle nich propagovali Trump a další. Švédská mainstreamová média propagují, že švédská společnost nemá s masivní imigrací vůbec žádný problém.

Co lze očekávat?

Dlouhodobý efekt lze nyní těžko posoudit. Pravděpodobně se tyto věci budou akcelerovat. Doufejme, že to zmírní nejvíce extremistické pozice vlády, jako například, že vracející se bojovníci Islámského státu by se měli znovu integrovat do společnosti...

Četl jsem, že Švédským demokratům rostou preference...

Švédští demokraté získávají v průzkumech 20 až 25 procent a několikrát se ukázali jako strana s aktuálně největší podporou. Je to víceméně stoprocentní nárůst oproti posledním volbám.

Je to již několik měsíců, co jsme spolu hovořili o situaci ve Švédsku. Můžete říci, zda se něco změnilo? Či můžete zmínit některé příběhy či události?

Budu rád, pokud budu moci říci více někdy později, ale v tuto chvíli se chci zaměřit na současný vývoj. Řeknu vám o incidentu, který se stal před několika dny, kdy „uprchlík“ v táboře začal být násilný a pokusil se založit požár. Policie dorazila, ale byly to všechno malé ženy. Ten „uprchlík“ je všechny zmlátil a zahnal pryč. Všechno bylo natočeno na kameru. Tyto věci strukturálně podkopávají možnost státu, aby normálně fungoval a konal. A nepovzbuzuje to důvěru ve švédskou policii, že je schopna řádně zvládat současnou situaci. V tomto směru bych rád zmínil ještě jednu věc.

Ano, prosím...

Jednou z věcí, které jsou zodpovědné za rychlou destrukci Švédska, je feminismus. Můžete či nemusíte mít názor na ženy „požárnice“. Dobře, pokud jsou některé mimořádné ženy, které jsou výjimečně fyzicky zdatné a současně váží 90 kilogramů, proč by jim nemohlo být dovoleno dělat stejnou práci jako muži?

Ale to nemá nic společného s nynější švédskou situací. Před několika měsíci jsem četl reportáž o ženě „asijského původu“, která nyní pracuje jako hasič. V článku byla oslavována, protože bortí všechny normy toho, jak by měl vypadat hasič. Nebylo to jen o tom, že šlo o ženu neevropského původu. Ale její váha je zhruba 45 kilogramů. Ve zvráceném světě Švédska je toto správné, protože to rozbíjí patriarchální struktury. Ano, ale pokud se ve Švédsku nebude pracovat s ohněm a nebudete svítit svíčkami a nebude docházet k požárům... Tato žena je ohrožením naší bezpečnosti. Chápu, že ona chce pomoci a že její úmysly jsou dobré, ale faktem je, že tato žena by měla problém vynést ven z hořícího bytu mého nejstaršího desetilétého syna. O tom, že by nevynesla mě ani nemluvě.

Toto je jeden velmi extrémní příklad, který je výmluvný. Každým rokem více a více žen vstupuje mezi hasiče a požadavky na přijímání hasičů se snižují a snižují. Jeden okrsek zakázal posuzovat individuální schopnosti kandidáta na hasiče.

Stockholmský okres například, pokud posuzuje své hasiče, zkoumá jejich „kulturní kompetence“. Takže pokud jste cizinec nebo žena a nesplníte test fyzických a mentálních schopností, můžete dostat přednost před bílým mužem, protože jste „kulturně kompetentní“.

V armádě se bohužel projevují stejné tendence. Důstojníci jsou nuceni dělat genderové analýzy, než jim je dovoleno vést operace. Ano, slyšíte správně. Takže feminismus je nyní vojenský ukazatel v operacích prováděných švédskou armádou.

Představte si, že jste důstojník plánující důležitou operaci například v mírové misi. Pošlete svůj plán svému nadřízenému důstojníkovi, ale on vám ho vrátí zpátky, že jste dostatečně nevzal v potaz genderové struktury. Nevadí, že nás nepřítel zničí, ale hlavně, že provádíme genderově certifikované válečnictví...

Björn Herstad je novinář švédsko-norského původu. V minulosti působil ve straně Křesťanští demokraté, kde byl jedním ze zakladatelů konzervativní mládežnické platformy Engelbrekt. Dnes je předsedou Dackeho institutu (dackeinstitutet.se), jehož cílem je vzdělávání a šíření sociálního učení církve. Žije se svojí manželkou a pěti dětmi ve Stockholmu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vakcíny? Jako když vaří žábu. Rakoviny, autoimunitní nemoci? Doktor Zlínský varuje, o tomto se zatím nemluví

11:14 Vakcíny? Jako když vaří žábu. Rakoviny, autoimunitní nemoci? Doktor Zlínský varuje, o tomto se zatím nemluví

„Myslel jsem si, že nám povinné očkování napaří dřív.“ Lékař Vladimír Zlínský a lídr kandidátky SPD …