Devastace Německa i přilehlého okolí včetně nás. Když se něco podobného stalo naposledy, dostalo to k moci Hitlera. Ekonom s obavami vyhlíží následující dny

30.09.2016 20:38 | Zprávy

ROZHOVOR Současné problémy finančního giganta – Deutsche Bank – nenechávají klidným bývalého poradce českých ministrů financí, známého ekonoma i publicistu Pavla Kohouta. Ten k tomu uvádí: „Z historie něco podobného už známe. Když vláda kancléře Heinricha Brüninga nechala v roce 1931 padnout dvě velké banky, Danat Bank a Dresdner Bank, následovala hluboká hospodářská krize a v roce 1933 se v důsledku těchto událostí dostal k moci Hitler. Při veškeré oprávněné kritice státních zásahů do ekonomiky není možné, aby padla banka, jejíž bilanční suma má velikost poloviny hrubého domácího produktu.“

Devastace Německa i přilehlého okolí včetně nás. Když se něco podobného stalo naposledy, dostalo to k moci Hitlera. Ekonom s obavami vyhlíží následující dny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Trezor, ilustrační foto

Známý americký politolog a analytik George Friedman ve svém posledním veřejném prohlášení vyjádřil své obavy o osud Německa i celé Evropské unie. Podle něj v Německu narůstá sociální napětí, tradiční politické strany ztrácejí podporu a ke všemu Berlínu ještě hrozí velký ekonomický otřes, kdy jeden z jejich pilotních finančních ústavů – Deutsche Bank (DB) – je velmi vážně ohrožen krizí. Stát ústy kancléřky Merkelové zatím této důležité instituci odmítl podporu, aby neporušil dohodnutá pravidla Evropské unie ohledně bankovního sektoru, která se právě Německo snaží striktně dodržovat. Jak si myslíte, že tato závažná situace u našich důležitých západních sousedů dopadne?

Obávám se, že Merkelová udělá to, co obvykle: vyjádří zásadový postoj, načež o něco později, pět minut po dvanácté, změní názor o 180 stupňů a bude „zachraňovat“. Zde je třeba uvědomit si jednu věc: při veškeré oprávněné kritice státních zásahů do ekonomiky není možné, aby padla banka, jejíž bilanční suma má velikost poloviny hrubého domácího produktu. Pád tak obrovské banky, jakou je Deutsche, by zdevastoval německou ekonomiku i přilehlé okolí a měl by dopad na celý svět.

Známe už z historie něco podobného: vláda kancléře Heinricha Brüninga nechala v roce 1931 padnout dvě velké banky, Danat Bank a Dresdner Bank. V roce 1932 následovala hluboká hospodářská krize a v roce 1933 se v důsledku těchto událostí dostal k moci Hitler. Momentálně sice žádný Hitler nehrozí, ale co by následovalo po možném pádu Deutsche Bank a Commerzbank (která je rovněž ve zlé situaci), by nebylo určitě pěkné.

Spojené státy jsou nyní pro Německo možná ještě důležitějším partnerem než jindy. Jednak jsou jedním z jeho největších solventních odběratelů zboží, jednak právě Ministerstvo spravedlnosti USA udělilo DB pokutu ve výši 14 miliard dolarů za podíl na finanční krizi z roku 2008, což může být pro ni likvidačním opatřením a velkým problémem také pro celou německou ekonomiku. Domníváte se, že Amerika pomůže Německu dostat se z problémů, anebo ho v nich nechá? Co je pro ni výhodnější? A může mít tento stav třeba i vliv na uzavření smlouvy TTIP (o volném obchodu) mezi EU a USA?

Vztahy mezi USA a EU nejsou úplně nejlepší, protože EU závidí velkým americkým korporacím jejich postavení na trhu a snaží se jim znepříjemňovat život, jak jen to je možné. Zdali je americká pokuta Deutsche Bank formou odvety? Nemůžu to úplně vyloučit. Výhodné by samozřejmě bylo, aby podniky směly podnikat bez zbytečných bariér, i když mnozí se toho bojí. Ale to je už jiné téma.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Vystoupení z EU

Nemyslíte, že když vystoupíme z EU, vedlo by to jen k tomu, že by se rozhodovalo o nás bez nás? Protože na evropském trhu jsme dost závislý.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pavlův „výběr premiéra“: I kdyby ho volila celá planeta, pravomoci má stejné

4:44 Pavlův „výběr premiéra“: I kdyby ho volila celá planeta, pravomoci má stejné

Zeptali jsme se někdejšího právního poradce prezidenta ČR a ústavního právníka dr. Kuby na vyjádření…